Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Gezi Rotası Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

0 55

Gezi Rotası Seçmeden Önce Bilmeniz GerekenlerHangi yaştan olursak olalım gezmek gibi bir tutkumuz varsa yılın belirli zamanlarında ateşlenir ve yola çıkmak gerekir . peki yola çıkmadan önce en verimli tatili yapıp en çok hazzı almak için neleri düşünmek gerekir;

1- zaman ;

öncelikle bu seyahate ne kadar zaman ayırabileceğinizi seçmeniz planınızı oluşturmakta büyük fayda sağlar.Orta Avrupa turu yapmak istiyorsanız en az 15 gün ayırmanız gerekirken bu gittiğiniz ülkeye ya da şehre göre azalıp artabilir.

2- bütçe ;

işin ikinci en önemli ayağı da bütçe gitmek istediğimiz ülke elimizdeki bütçeyle ne kadar gezilebilir konaklama ,yeme içe masraflarınızı ne kadar etkiler.Güneydoğu Asya’ da 10 dolara 3 öğün beslenebilirken Avrupa gezilerinde 1 kahve alabileceğimizi düşünürsek bunu planlamak önemli olacaktır.

Gezi Rotası Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler3- beklentiniz ;

O ülkeden ya da şehirden dönerken elinizde ne kalsın istiyorsunuz?
bronzlaştığınız tüm gün dinlendiğiniz deniz kum güneş tatili mi yoksa beyninizi doldurup entellektüelitenize geliştirdiğiniz kültür turları mı yoksa kamp anılarınıza anı katacak doğa tatili mi?alışveriş yapmak sizin için önemli mi bavulunuza topuklularınızı koymalı mısınız yoksa arkadaşlarınızla sırt çantalarınızla gezmek size daha mı uygun?

Gezi Rotası Seçmeden Önce Bilmeniz Gerekenler4- ülke-şehir seçimi ;

Dünyanın ya da yaşadığınız ülkenin neresini görmek istiyorsunuz? Bu madde de elimizdeki bütçeyle olabildiğince fazla şehir ziyaret edebilmek için rotamızı iyi belirlememiz gerekir etrafındaki yakın ülkelerin listesini de gezi planımıza katarak tek seferde çok sayıda yer görmüş oluruz.

5- ulaşım ;

dünya seyahatlerinde en popüler olan seçim havayolu olsa da interrail gibi bir amacınız varsa trenle yolcuğu ya da cruise gemilerini tercih edebileceğiniz bu şıkta önemli olan biletlerinizi olabildiğince erken alıp bütçenize katkı sağlamak.

6- nerede kalmalı ;

uzun bir rotanız var ise en fazla kalacağınız ülkede en rahat olan barınma şeklini seçmeniz faydanıza olacaktır. hoteller,airbnb ler ya da couchsurfing tarzı barınma seçenekleri yardımınıza koşacaktır.

Yazar:Selin Onan

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku