Yüzdeki Çatlak Kan Damarları Nelere Sebep Olmaktadır?

Yüzdeki çatlak kan damarları, cildin hemen altında meydana gelen genişleyen kan damarlarıdır. Ortaya çıkan kırmızı, ağ şeklindeki görünüm onlara örümcek damarları ismini vermektedir. Örümcek damarlar genellikle vücudun herhangi bir yerinde görünse de, genellikle yüz veya bacaklarda bulunurlar. Görünüşlerinden başka örümcek damarları diğer belirtilere neden olmaz. Genetik, bazı insanların örümcek damarlarına sahip olma olasılığını artırabilir. Yüzdeki kırık kan damarları herhangi bir yaşta herhangi bir kimsede gelişebilir, ancak bazı insanlar bunları diğerlerinden daha fazla geliştirme şansına sahip olabilmektedir.

Yüzdeki kırık kan damarlarının bazı nedenleri şunlardır:

*Genler: Ailesinde örümcek damarları bulunan insanlarda bu türlere sahip olma olasılığı daha yüksektir.

*Güneşe maruz kalma: Güneş hasarı, kan damarlarını büyütebilir ve onları cilde yakınlaştırabilir.

*Hava Değişimleri: Ani hava değişimleri ciltte aşırı kan yüklenmesine neden olabilir. Kan damarları patlayabilir ve örümcek damarına neden olabilir.

*Basınçtaki değişiklikler: Ani, aşırı basınç değişiklikleri küçük çatlak kan damarlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Son derece sert bir hapşırma veya kusma, basınçtaki bu değişikliğe neden olabilir.

*Hamilelik: Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler de çatlak kan damarlarına neden olabilir. Hamilelikle ilişkili örümcek damarları genellikle doğumdan sonra kaybolmaktadır.

*Çevresel unsurlar: Bazı kimyasallara veya çevresel kirleticilere maruz kalmak cilde zarar verebilir ve kan damarlarını daha görünür hale getirebilir.

*Geniş damarlar: Genişlemiş damarlar nedeniyle cildin kızarmasına neden olan yaygın bir durumdur. Geniş damarlara sahip olan kişilerde genellikle örümcek damarları görülmektedir.

*Alkol tüketimi: Alkol kan damarlarını geçici olarak sıkıştırabilir. Sık alkol tüketimi uzun süreli çatlak kan damarlarına ve yüzdeki kızarıklığa neden olabilir.

*Yaralanmalar: Morarmaya neden olan kafa yaralanmaları da kırık kan damarlarına neden olabilir. Bu durumda, kan damarları genellikle çürük gibi iyileşir. Doktorlar genellikle görsel muayeneyle yüzdeki çatlak kan damarlarını teşhis edebilir.

Bir dizi tedavi seçeneği mevcuttur, ancak tüm tedaviler herkes için aynı değildir, bu yüzden örümcek damarlı bir kişinin onlara yardımcı olan şeyi bulmadan önce birkaç tedavi yöntemi denemesi gerekmektedir. Cilt kremleri birçok cilt rahatsızlığı için kullanılır ve doktorlar örümcek damarları olan bazı insanlar için genelde krem kullanımı önermektedirler. Bazı özel cilt kremleri damarların görünürlüğünü azaltmaya ve cildin sağlığını artırmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda cildi kurutabilir ve uygulandığı zaman kaşıntı ve kızarıklığa neden olabilirler.

Lazer tedavisi

Lazer tedavisi problemli damarları yok etmek için yoğun lazer ışıkları kullanır. Bununla birlikte, lazer tedavisi de cilde zarar verebilir, bu da iyileşme sırasında hassas hale gelebilir. İşlem aynı zamanda pahalı olabilir ve istenen sonucu elde etmek için genellikle birden fazla seans gerekir. Damarlar geri dönebilir ve prosedür tekrarlanmalıdır.

Yoğun ışın tedavisi

Yoğun ışın terapisi, üst katmana zarar vermeden derinin derin katmanlarına giren özel ışıklar kullanır. Bu tedavi daha az iyileşme süresi ve cilde daha az hasar anlamına gelmektedir. Işın tedavisi, çatlak kan damarları için lazer tedavisine benzer şekilde çalışır, ancak sonuç elde etmek için birkaç seans gerekli olabilir.

Evde yapılan ilaçlar

Arnica bitkisinin yağı, çatlak kan damarlarının görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, evde yapılan bitki ilaçları, yüzdeki çatlak kan damarlarının görünümünü önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bitki ilaçları genellikle güvenlidir ve herhangi bir yan etkiye neden olmaz, ancak herhangi bir olumsuz tepki alınması durumunda derhal doktora başvurulmalıdır.

Sıcak su kullanmaktan kaçının.

Yüzün hassas ve aşırı ısı ile temas etmesi çatlak kan damarlarına yol açabilir. Yüzü yıkarken sıcak su kullanmaktan kaçınmak şarttır. Vücudu ve yüzü temizlemek için soğuk veya ılık su kullanmak kan damarlarının zarar görmesini önleyebilir.

Soğuk kompres

Buz torbası gibi basit bir soğuk kompres güneşe veya ısıya maruz kaldıktan sonra yüze uygulanabilir. Soğuk, yüzdeki çoğalmış kan damarlarının görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Arnika yağı

Arnika yağı veya arnika içeren ürünler örümcek damarlarının görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Yağ, bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilir, bu nedenle önce küçük bir deri parçası üzerinde denemek ve herhangi bir yan etkiyi dermatoloğa rapor etmek önemlidir. Arnica ürünlerini aktarlardan temin edebilirsiniz.

Elma sirkesi

Elma sirkesi yüzde büzme etkisi yapar ve kızarıklığı azaltmak için cildi sıkı bir şekilde çeker. Bu, bazı insanlarda örümcek damarlarının ortadan kaybolmasına yardımcı olabilir.

Bir tutam pamuğu sirke ile doldurmak ve bölgeye uygulamak, yüzdeki kan damarlarının izlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Cadı elağı

Cadı elağı, örümcek damarlarının görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek doğal bir büzücüdür. Cadı elağı, antioksidan özelliklere sahip olan ve gözeneklerin daha küçük görünmesine yardımcı olan tanenler içermektedir.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisinin jeli cilt kızarıklığının tedavisinde yardımcı olabilir. Araştırmalar , aloe vera’nın bir ilaç, krem ​gibi kızarıklığı azaltabildiğini, aynı zamanda cilt hücrelerini de kuruttuğunu bulmuştur. Cildin üzerinde aloe vera kullanmayı tercih eden insanlar, her kullanımdan sonra ciltlerini mutlaka nemlendirmelidirler.

C vitamini

C vitamini takviyeleri almak , yüzdeki çatlak kan damarlarının görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmada C vitamininin kan damarlarının sağlıklı tutulmasında önemli bir rol oynadığını ortaya çıkarmıştır. C vitamini kan damarlarının elastik kalmasına ve hücrelerde kollajen kalmasına yardımcı olmaktadır.

Şifalı Otlar

Araştırmalar, birçok bitkinin ciltte tazelenme etkisi yaptığını ortaya çıkarmıştır. Bu otlar örümcek damarları üzerinde doğrudan test edilmemiş olsa da, bazı durumlarda tedaviye yardımcı olabilirler.

Örümcek damarlarında kullanılabilecek otlar şunlardır:

*adaçayı

*nergis

*yulaf

*civanperçemi

*hatmi kökü

*sarı papatya

Güneş gözlüğü takmak ve güneş ışığına maruz kalmayı sınırlandırmak örümcek damarlarını önlemeye yardımcı olabilir. Bir kişinin örümcek damarlarını önlemesine yardımcı olmak için atabileceği adımlar:

*Aşırı sıcaktan kaçının: Kaplıcalar, saunalar veya çok yüksek sıcaklıklar kan damarlarını genişletebilir ve örümcek damarlarının ortaya çıkma olasılığını artırabilir.

*Güneş ışığını sınırlandırın: Güneş koruyucu, şapka ve uzun giysilere sahip olmak örümcek damarlarının güneşte meydana gelebilecek hasar riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca sıcak bir alanda yaşıyorsanız, günün ortasında yoğun saatlerde güneşten kaçınmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

*Korumalık: Koruyucu donanım, yaralanmalardan kaynaklanan örümcek damarlarını önlemeye yardımcı olabilir. Örneğin beyzbol, bisiklet ya da motosiklet sürmek için yüz maskeleri ve kaskları kullanmak gibi.

Örümcek damarlar herhangi bir zarara veya ek belirtiye neden olmaz. Örümcek damarlarının ortaya çıkmasından rahatsız olan kişiler, doğrudan sebebi belirlemeye çalışabilir ve bunu önlemek için gerekli adımları atabilir. Bazı durumlarda, yüzdeki kırık kan damarları, altta yatan bir tıbbi durumun belirtisi olabilir. Örümcek damarlarının sebebi hakkında kararsız olan herkes muayene ve teşhis için bir doktora başvurmalıdır.

Yüzdeki kırık kan damarlarını deneyimlemek yaygın bir kozmetik sorundur. Pek çok tıbbi tedavi ve bitkisel ilaçlar, genel cilt sağlığını geliştirmeye ek olarak, problemi azaltmaya veya ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Yazar: Osman Uçar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar