Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İç Uyluk Ağrısının Nedenleri Nelerdir ? Tedavisi Nasıl Yapılır ?

1 8.790

İç Uyluk Ağrısının Nedenleri  Nelerdir ? Tedavisi  Nasıl Yapılır ?İç uylukta ağrı yaşamak, bir kas gerginliği, bir fıtık ve böbrek taşı gibi birçok nedene bağlı olabilmektedir. İlaçlar genellikle ağrıyı hafifletebilir, ancak nedene bağlı olarak tıbbi tedavi de gerekebilir.

İç uyluk ağrısı nedir?

İç uyluğun etrafındaki ağrıya, kas sertliği veya sınırlı bir hareket aralığı eşlik edebilir. Nedenine bağlı olarak, uyluğun iç kısmı etrafındaki ağrı şöyle tanımlanabilir:

1)Yumuşak ağrı

2)Keskin ağrı

Kişi iç uyluk kaslarında ağrı hissedebilir. Bu kaslar, mide ve uyluk arasındaki kalça bölgesini ifade eden kasıkta yer alır. Kasıkta ve iç uyluktaki ağrı bu yakınlık nedeniyle üst üste binebilir. İç uyluk ağrısı diğer semptomlarla birlikte olabilir. Örneğin: Kas sertliği, sınırlı hareket aralığı, iltihaplanma, hareket halinde kemik çıtlaması. Sebepe bağlı olarak başka semptomlar da mevcut olabilir. İç uyluk kasları belirli hareketler veya aktivitelerle gerilebilir veya yırtılabilir. Bunlar çok hızlı koşmak veya ani kas hareketinden kaynaklı olabilir. Ortaya çıkan kas hasarı iç uyluk veya kasık bölgesinde ağrıya neden olur. Ağrının şiddeti, kasın ne ölçüde hasar gördüğüne bağlı olarak değişecektir. Ağrı, etkilenen bölge etrafında şişme veya çürüme oluşturabilir.

Kemik koşulları

Kalçaları etkileyen kemik rahatsızlıkları, uyluk bölgesinde rahatsızlığa neden olabilir. Örneğin, kemiklerin uçlarındaki kıkırdağın parçalandığı ve eklemlerde iltihaba neden olduğu bir durum olan osteoartrit hastalığı gibi. Diğer osteoartrit semptomları şunlardır:

*Çevresindeki eklemlerde ağrı ve sertlik, iç uyluğa yayılabilir.
*Hareket ederken çatırtı sesi
*Kalça ekleminde ekstra kemik geliştiğinde ve kemikler birbirine sürtünerek aşınmaya neden olduğunda meydana gelir. Zamanla, bu eklemdeki, uyluk, sertlik veya gevşeklik ağrıya neden olabilmektedir.
*Kemik kanseri, kemik ya da uyluk kemiği dahil olmak üzere en sık diz çevresinde büyüyen kemiklerde gelişen nadir bir tür kemik kanseridir. En yaygın şişmede etkilenen bölgede hassasiyeti tetikleyebilir. 10 ila 25 yaş arası kişilerde görülmektedir.
*Fıtık
İç vücut parçasını çevreleyen kas veya doku duvarından geçtiğinde fıtık oluşur. Kasık fıtığı en sık görülen türüdür. Bağırsakların alt karın bölgesini ittikleri kasık bölgesinde meydana gelir ve bu da şişliğin gelişmesine neden olur. Ağrı, iç uyluk dahil olmak üzere etkilenen bölge etrafında hissedilebilir. Çok az sayıda başka semptom olabilir.

*Böbrek taşı

Böbrek taşları idrar yolundan geçen katı topaklardır. Böbrek taşları böbrekler içinde katı bir yumru oluşturmak için kristallerin biriktiği yerlerdir. İdrar yolundan geçtiğinde, özellikle daha büyük taşlarla, önemli rahatsızlıklara neden olabilirler. İç uylukta keskin ağrı hissetmek mümkündür.

İç Uyluk Ağrısının Nedenleri  Nelerdir ? Tedavisi  Nasıl Yapılır ?Diğer belirtiler arasında şunlar olabilir:

*alt sırt veya kasık bölgesinde ağrı

*huzursuzluk

*mide bulantısı

*idrar yaparken ağrı

*yoğun karın ağrısı nöbetleri

*idrarda kan

Gebelik

Gebe olan biri, pelvik kemiğin dengesiz hale gelmesine neden olan bir durum olan disk bozukluğu geliştirebilir. Bu, pelvik kemiği destekleyen bağların fazla gevşemesine neden olur. Burada iç uyluk dahil olmak üzere, çevredeki bölgelerde hissedilebilecek şiddetli ağrıya neden olabilir. Hareket halindeyken hareketliliği kısıtlayabilir ve kemik seslerine neden olabilir.

Adet

Adet krampları ile birlikte, bir kişi vücudunun rahim yakınındaki diğer bölgelerinde ağrı hissedebilir. Bunlar sırt ve iç uylukları içerir. Eğer bir kişi alt karın bölgesinde ve adet sırasında çevrede ciddi ağrıya sahipse, doktora başvurmalıdır. Bazı iç uyluk ağrısını farklı ev veya doğal ilaçlar ile deneyerek hafifletmek mümkündür. Bunlar şunları içerebilir:

*Dinlenme. Uyluklarda aktiviteden kaçınmak, bir kas hasarının ilk aşamalarında veya kemik rahatsızlığı olan kişilerde fiziksel aktiviteden hemen sonra önemlidir.

*Isı ve buz terapisi. Sıcak kompresler veya buz paketleri ağrıyı azaltabilir, bu nedenle iç uyluktaki ağrıyı hafifletebilir. Bu kas yaralanmaları için yararlıdır.

*Fizyoterapi. Uygun bir dinlenme döneminden sonra, yaralanmayı takiben bir kasın işlevini döndürmek için de kullanılabilir.

*Ağrı kesici. Reçetesiz veya reçeteli ağrı kesici ilaçlar, bazı durumlarda iç uyluk ağrısını hafifletmek için yeterli olabilir. Bunlar, bir kas yaralanması için ek destek sağlayabilir ve daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

*Sıcak banyo. Kasların sıcak suyla ıslatılması, iç uyluk kasının gevşemesine yardımcı olduğu için ağrıyı azaltabilir.

*Destekleyici ekipman. Bir baston veya bir destek kullanmak, eklemler üzerindeki basıncı azaltabilir, bu da osteoartrit gibi kemik koşulları için özellikle yararlıdır.

Yaşam tarzı değişikliği. Örneğin, kilo kaybı kemik rahatsızlığı olan kişilerde eklemlerdeki baskıyı azaltabilir. Hangi yöntemlerin deneneceğine karar verirken iç uyluk ağrısının sebebini çözmek önemlidir. Fıtık, böbrek taşları gibi daha ciddi durumlar, ağrıyı azaltmak için hastane tedavisi veya ameliyat gerektirecektir. Yüksek yoğunluktaki egzersizi engellerken iyi bir fiziksel uygunluk sağlamak yardımcı olabilir.

İç Uyluk Ağrısının Nedenleri  Nelerdir ? Tedavisi  Nasıl Yapılır ?Yaşam tarzı değişikliği yaparak iç uyluk ağrısı riskini azaltmak mümkündür. Bu değişiklikler şunları içerebilir:

*kilo vermek

*yoğun tempolu egzersizden kaçınmak

*kasları nemlendirilmiş tutmak

*D vitamini ve kalsiyum açısından zengin, dengeli beslenme alışkanlığı edinmek

*fiziksel uygunluğun korunması

*egzersiz yaparken uygun ayakkabılar kullanmak

*ağır kaldırmaktan kaçınmak

Çoğu durumda, iç uyluk ağrısı geçicidir ve ev ilaçları ile reçetesiz şekilde tedavi edilebilir. Ancak, ağrı kalıcı ya da şiddetli ise, tıbbi yardım alınmalıdır. İç uyluk ağrısının ardından bir yumru gelişirse, tıbbi müdahale gerektiren bir fıtık olabilir. Karındaki yoğun ağrı, iç uyluk ağrısının acil bakım gerektiren böbrek taşlarından kaynaklandığını gösterebilir.
İç uyluk ağrısının çoğu vakası ciddi bir sağlık riski taşımamaktadır ve çoğu zaman bir kas yaralanmasından kaynaklanmaktadır. Ağrı genellikle birkaç gün sonra ortadan kalkacaktır, ancak nedene bağlı olarak bazen daha uzun sürebilir. Ağrı, daha ciddi bir sağlık durumunun sonucu olmadığı sürece genellikle tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulmadan yönetilebilir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Volkan Karakaş diyor

    İlk kez büyük saha maçına gittim ve uzun deparlar attım maçta 2 saat sonra keskin bir ağrı oluştu depar atarken sekme ve topa vururken ağrı oluyor 2 ay oynamadım hala ağrı var fizik tedavi ile düzelir mi be yapmam gerek sorun iç uylukta

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.