Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Zamanınızı Daha İyi Yönetmeniz İçin 10 İpucu

0 370

Zamanınızı Daha İyi Yönetmeniz İçin 10 İpucuHep çok fazla işim var ama hiçbirini yetiştiremiyorum diye mi düşünüyorsunuz? Ya da işlerinizin hayatınızı ele geçirmesine izin verip kendinize vakit mi ayıramıyorsunuz? Öncelikle panik yapmayın bu tarz şeyler düşünen dünyadaki ilk kişiler değilsiniz ve son da olmayacaksınız. İş yükünüzün ne kadar fazla olduğunu bilemeyiz ama şunu unutmayın her zaman daha fazlasını yapan vardır. Daha fazla işi aynı zamanda yapanlar bu kadar becerikli mi cidden? Peki, zaman yönetimi sadece beceri midir yoksa sonradan da kazanılabilir mi? Evet, bazı insanlar zaman yönetimi konusunda doğuştan gelme bir yeteneğe sahiptir fakat insan isterse zamanını çok güzel programlayıp hem tüm işlerini zamanında yetiştirir hem de kendine vakit ayırabilir. İşte size zamanınızı muhteşem şekilde yönetip, programlamanıza yarayacak 10 ipucu.

Zamanınızı Daha İyi Yönetmeniz İçin 10 İpucu1. Görev Dağıtımını Öğrenin!

Hepimiz işi en iyi kendimizin yapacağını düşünür çoğu zaman bir başkasına bu konularda güvenemeyiz. Ama unutmamamız gerekiyor ki insan her işi yapamaz. Eğer yapmanız gereken işi yapabilecek uzman kişiler varsa insanlara görev vermekten çekinmeyin. Bu sayede hem siz yapamayacağınız kadar iş stresinden kurtulursunuz hem de işi direk o konunun uzmanı yapmış olur.

2. İş Önceliği Sırası Yapın!

Güne başlar başlamaz hemen yapacağınız işleri bir önem sıralamasına koyun. Gün içersinde aniden çıkan işleri de o listede hangi sıraya koyacağınıza karar verin. İşleri basamak basamak yapmak size vakit kazandıracaktır. O gün içersinde yetiştiremediğiniz bir iş olursa da o iş en az önemli olan iş olacaktır.

3. Sakın Ertelemeyin!

Ertelemek çoğu insanın doğasında var. Genel olarak erteleyince sanki bir daha yapmayacakmışız gibi gelir. Ama aslında ertelenen işler birikir. Biriken işlerle başa çıkmak daha da zorlaşır ve bir kaosa sürüklenirsiniz. Sonuçta erteleme nedeniyle dağ gibi olan işler yüzünden stresiniz de artar ve BİNGO! Stresten hiçbir işi doğru düzgün yapamaz hale geldiniz bile.

4. İşlerinizi Planlayın!

Evet, işlerinizi bir önem sırasına koydunuz ve bir işi yapmaya giriştiniz. Peki, o işi nasıl yapacağınız önceden planlamayı hiç düşündünüz mü? Önceden planlanmadan yapılan işlerde hata çok fazla olur ve bu hataların telafisi sürekli zamanınızdan yer. Kısaca işlerinizi planlayın ve o plan üzerinden tıkır tıkır işlemleri halledin ki diğer işlere vaktiniz kalsın.

5. Son Tarihlerin Listesini Çıkartın!

Yapacağınız işlerin en son ne zamana yapılması gerektiğini gösteren bir takviminiz olsun ve o takvimde hiçbir zaman son ana iş kalmamasına özen gösterin. Bu sayede son dakika sürprizlerinden kaynaklanan zaman sıkıntısını en aza indirmiş olursunuz.

6. Çoklu Görevden Kaçının!

Çoklu görev yani aynı anda birden fazla iş yapmaktan hep kaçının. Unutmayın elimiz, ayağımız ve gözümüz ikişer tane olabilir ama beynimiz bir tane ve aynı anda iki şey düşünmeye çalışırsanız ikisini de düzgün düşünemezsiniz. Farklı iki işi aynı zaman dilimi içersinde düşünmek ikisini de daha düzensiz ve daha yavaş yapmaktan başka işe yaramaz.

Zamanınızı Daha İyi Yönetmeniz İçin 10 İpucu7. Strese Yer Yok!

Stres genellikle yapabileceğimizden fazla iş yaptığımızda yaşanır. Stres durumunda insan çok daha fazla iş yaptığını düşünebilir fakat işlerden aldığı verim düşerken vücutta da geri dönüşümsüz hasarlar gerçekleşebilir. Zaman planınızın tıkır tıkır işlemesi ve sarkmaması için iş yaparken stresi hayatınızdan uzak tutmaya çalışın.

8. Erken Başlayın!

Genelde insan zihninin en etkili çalıştığı anlar günün erken saatleridir. Saatler ilerledikçe beyin de artık yorulmaya başlar ve kapasitesi düşer. Özellikle uykuya yakın anlarınızda yaptığınız işlerde verimleriniz çok düşüktür. Bu gibi sorunların üstesinden gelebilmeniz için zaman yönetiminin en büyük kurallarından biri olan erken başlama işini benimseyin. Atalarımızın dediği gibi erken kalkan erken yol alır. Yolları erken alırsanız kendinize daha fazla vaktiniz kalır.

9. Ufak Molalar Vermekten Korkmayın!

İşiniz ne kadar yoğun olursa olsun hatta işin teslim tarihi çok yaklaşsa da kendinize ufak molalar verip bir çay ya da kahve hazırlayın. O ufak molada zihninizin dinlenmesine izin verin. Sürekli molasız çalışırsanız vaktimi iyi yönetiyorum diye düşünebilirsiniz ama aslında aldığınız verim çok düşmüştür.

Zamanınızı Daha İyi Yönetmeniz İçin 10 İpucu10. Hayır Demeyi Öğrenin!

Listenin en önemli maddelerinden biri aslında hayır demeyi bilmek. Çoğumuz bir başkasına hayır diyemediğimizden yapmamız gereken iş varken bir diğer işi de üstümüze alırız. İşlerimizi bitirdikten sonra zamanımız kalırsa yapabiliriz ama başta hayır demezsek o işler hep bizim üzerimize yığılmaya devam edecektir. Bu durumu engellemek ve zaman yönetiminin stresinden kurtulmak için uygun bir dille yapamayacağımızı anlatmamız gerekiyor.

Kaynakça:
http://www.lifehack.org/articles/productivity/10-ways-improve-your-time-management-skills.html

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku