Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuklara Ayrılan Zamanın Psikolojide Yeri ve Önemi

0 223

Çocuklara Ayrılan Zamanın Psikolojide Yeri ve ÖnemiÇocuğun gelişimi için anne- babanın çocuğu ile vakit geçirmesi çok önemlidir. Bu yıllarda çocuğun sinir sistemi gelişir. Aileler günlük yaşam temposu içinde çocuklarını ikinci plana atmamalıdır. Çocukların çok çabuk büyüdüğü unutulmamalıdır.
Ailesi ile vakit geçiren çocuğun özgüveni gelişir. Anne- babasının ona değer verip onunla vakit geçirdiği için mutlu olur. Çocuğa yokmuş gibi davranılmamalıdır. Eğer çocuk sayısı fazla ise çocuklara eşit vakit ayırılmalı eğer çocuk tekse onun da kendi başına sıkılma ihtimaline karşın daha fazla vakit geçirilmelidir.
Ailesi ile vakit geçiren çocuklar sıkıntılar ile daha kolay baş edebilir. Aynı zamanda geçen bu vakitler sayesinde çocuk ile anne- baba arasında yakınlaşma olur. Çocuk duygularını daha rahat ifade edebilir. Duygularını ifade edemeyen çocuk içine kapanık olur. Çocuğun zamanla sorunları artar ve baş etmesi de zor olur.
Çocukla geçen vaktin nasıl geçtiği de önemlidir. Bu vakit kaliteli vakit olmalıdır. Çocuğun yanında oturmakla ona vakit ayrılmış olmaz. Çocukla paylaşım içinde olmak gerekir. Beraber oyun oynanabilir, mutfakta pasta, kek yada benzeri çocuğun da katkıda bulunacağı yemekler, farklı etkinlikler yapılabilir. Yaşamsal tüm faaliyetler için nasıl vakit ayrılıyorsa çocuk içinde vakit ayrılmalıdır. Böylelikle sağlıklı bireyler yetiştirilmiş olur. Yoksa ileride farklı psikolojik sebeplerden dolayı daha çok vakit ayırmak zorunda kalınabilir.

Çocuklara Ayrılan Zamanın Psikolojide Yeri ve ÖnemiÇocuğa pahalı oyuncaklar almak, maddi olanakları yüksek tutmak çocuğu mutlu etmek için yeterli olmaz. Bu yüzden her şeyi var niye mutlu değil mantığı çok yaygındır. Ama mutluluk maddi imkanlarda değil manevi değerlerdedir. Manevi doyuma ulaşan çocuklar hayat boyu daha mutlu olurlar. Sevgi doludurlar ve arkadaşlarıyla uyumludurlar.Çocukla vakit geçirmek dengeli bir biçimde olmalıdır. Çocukla vakit geçirmem lazım gerekçesi ile çocuğu bunaltmamak da gerekir. O zamanda çocuğun bireysel gelişimi engellenir. Ailesinden bunalan çocuk ailesine çok kolay karşı gelir. Çocukların hangi vakitleri kendi hangi vakitleri arkadaşları hangi vakitleri ise ailesi ile geçirmesi gerektiği dengeli bir şekilde düzenlenmelidir.
Çocuğun yaşadıkları kısa vadede değil uzun vade de kendini gösterir. Mutlu bir çocukluk geçiren bireyin hayatı da mutlu ve huzurlu geçer. Aile bağları kuvvetli, özgüvenli nesiller için çocukları teknolojik aletlerin başından kaldırıp onlarla ilgilenmek gerekir.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.