Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Boş Zamanlarımızı Değerlendirmenin 7 Yolu

0 5.905

Boş Zamanlarımızı Değerlendirmenin 7 YoluBazı günler vardır kendimizi çok boş hissederiz. O kadar boş zamanımız vardır ki ne yapmamız gerektiğini bilemeyiz. Ve ne yazık ki çoğu zaman boş vakitlerimizi değerlendirmek yerine geçirmeyi tercih ederiz. Unutmayalım ki insanın her vakti değerlidir. Boşa geçen vaktimiz olmamalıdır. Eğer belirli bir zaman aralığında yapacak işimiz yoksa o vakti boş geçirmemek, değerlendirmek gerekir. Peki ya nasıl değerlendireceğiz boş vakitlerimizi diye sorduysanız bilin ki doğru yazıyı okuyorsunuz. İşte size vaktinizi daha değerli kılacak birkaç ip ucu.

Boş Zamanlarımızı Değerlendirmenin 7 Yolu1. Her Şeyin Başı Egzersiz

Çok yoğun çalıştığınızı ve o yüzden egzersiz yapmaya vaktinizin olmadığını varsayalım. Bu durumdaki insanlar arta kalan vakitlerinde genelde dinlenmeyi tercih ederler. Ama insan vücudunun gelişimi ve sağlam kalabilmesi için egzersiz yapmak şarttır. Egzersiz yapmak sanılanın aksine sizi yorgun değil dinç hissettirir. Bunun ile birlikte egzersiz sadece vücut kaslarınız için değil aynı zamanda beyin ve mental sağlığınız için de önemlidir. Özellikle egzersiz yapmayı tüm boş vakitlerine yayan kişiler zaman yönetimini de daha iyi başarırlar. Ve belki de en önemlisi egzersiz yapmak iş ve hayatta karşılaştığınız stresin vücudunuzdaki etkisini azaltır. Çoğu hastalıkların stres kaynaklı olduğu günümüzde boş vaktinizi egzersiz yaparak geçirmek kendinize verdiğiniz bir ödül olacaktır.

Boş Zamanlarımızı Değerlendirmenin 7 Yolu2. Okuma Alışkanlığı Edinin

Çok klasik olacak ama okumak insanın ufkunu geliştirir. Bu zamana kadar sayısız kere okuma alışkanlığı edinmek için elinize bir kitap almış ama bitiremeden bırakmış olabilirsiniz. Bu da kaç yaşında olursanız olun sizin daha kendi kitap tarzınızı bulmadığınız anlamına gelir. Her insanın sevebileceği bir kitap vardır. Mesela kimi insan bilimsel makale ve kitap okurken heyecanlanır kimi ise daha hayali hikayelerin olduğu kitapları okurken kendini kaybeder. Nasıl çevremizdeki her insanın belli bir karakteristiği varsa kitapların da öyledir ve o yüzdendir ki size hitap eden kitap tarzını bulmak önemlidir. Boş vakitler tanımlamaya göre değişir ama bence iki işin arasındaki yarım saati bile kitap okuyarak değerlendirebilirsiniz. İşte bunca şeyden sonra bir ara gidip kendi kitap tarzımı arayayım demeyin. Hemen şimdi harekete geçin ve kitabı elinize alın.

Boş Zamanlarımızı Değerlendirmenin 7 Yolu3. Kurslara Katılın

Kaç yaşında olursak olalım insan her zaman kendini geliştirmelidir. İnsanı ümitsizliğe iten ve yasaklanması gereken cümlelerden biri: Bizden geçti artık demektir. Kimseden geçmez! Siz kendinize sürekli olumlu telkinler verirseniz ve kendinizi geliştirmek için çabalarsanız kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Hafta sonu ya da iş çıkışı gideceğiniz bir kurs sizi yormaz. Aksine kafanızı boşaltır ve odağınızı arttırır. Hele ki değerlendirmek istediğiniz boş zamanlarında gittiğiniz kurslar hem boş zamanınızı değerlendirir hem de sizi geliştirir. Eskilerimizin dediği gibi bundan iyisi Şam’da kayısı.

Boş Zamanlarımızı Değerlendirmenin 7 Yolu4. Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılın

İnsana, hayvana veya doğaya hizmet etmek kişileri her anlamda geliştirir. Modern zamanda kaybettiğimiz empati yeteneğimizi geri kazanmak istiyorsak toplum ya da dünya yararına çalışmalara katılmamız gerekiyor. Düşünsenize boş zamanlarında bir canlıyı mutlu ediyorsunuz. Bundan daha büyük mutluluk ne olabilir ki? Sosyal sorumluluk projeleri hem vaktimizi çok güzel değerlendirir hem çevremizi geliştirir hem de ihtiyacı olanlara yardım ettirir. Ne demişler bir taşla iki kuş: Hem vaktini değerlendiriyorsun hem de dünyayı daha güzel bir yer haline getirmeye çalışıyorsun.

5. Gezin ve Görün

Boş zamanınız çok da olabilir aksine çok kısıtlı da olabilir. Ama hayatta ufak kaçamaklar için her zaman vakit vardır. Kısa ya da uzun seyahat planlarıyla farklı kültürler tanırken ufkunuzu genişletebilirsiniz. Boş bir hafta sonunda yanınızda birkaç arkadaşınızla yapacağınız geziler sizi ne kadar mutlu eder hiç düşündünüz mü? Çoğu zaman ”Kim uğraşacak şimdi” diye düşünürüz. Fakat birkaç kere gezmenin tadını aldıktan sonra bağımlı hale geliriz. Yaşadığımız dünya çok büyük ve biz hiç olmazsa boş zamanlarımızda dahi olsa bu dünyayı tanımaya ve görmeye çalışalım. Çok yüksek bütçeli gezilere gerek yok sırt çantanızı alıp yapacağınız seyehat bile sizi ziyadesiyle mutlu etmeye yetecektir.

Boş Zamanlarımızı Değerlendirmenin 7 Yolu6. Hobi Edinin

Boş zamanınızı yalnız geçirmek istiyor olabilirsiniz. Ya da sürekli yaptığınız işlerin haricinde bir şeyler yaparak boş zamanlarınızı değerlendirmek sizi heyecanlandırıyor olabilir. İşte bu gibi durumlar için bir hobi edinip onda uzmanlaşmanız çok güzel stres atma yolu olacaktır. Unutmayalım boş zamanları değerlendirmek sadece iş olsun diye bir şeyi yapmak değildir. Sizi heyecanlandıran ya da yaparken huzur bulduğunuz bir uğraşı kendinize hobi edinebilirsiniz. Mesela ahşap boyama ya da resim yapma gibi uğraşlar sizi hayatın stresli karelerinden soyutlayacak ve kendinizle baş başa hoş vakit geçirmenizi sağlayacaktır.

Boş Zamanlarımızı Değerlendirmenin 7 Yolu7. Ailenizle Vakit Geçirin

Aile hayatımızın merkezindedir. Boş zamanlarımız sevdiklerimizle vakit geçirmek için biçilmiş kaftandır. Özellikle çocuklarımızla, kardeşlerimizle, annemizle ve babamızla geçireceğimiz güzel dakikalar insanların her daim yüzünün gülmesini sağlar. Çevrenizdeki insanlarla beraber gideceğiniz küçük etkinlikler ve ya evde izleyeceğiniz filmler hem aile bağlarınızı güçlendirir hem de yüzünüzün gülmesine katkısı olur. Boş zamanlarınızda en yakınlarınızla olmaktan daha güzel ne olabilir ki?

Kaynakça:
https://www.inc.com/jayson-demers/7-ways-successful-people-spend-their-free-time.html

Yazar:Efe Cuma Yavuzsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.