Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Adet Sancısını Gideren Bitki: Yaban Mersini ve Faydaları

0 415

Adet Sancısını Gideren Bitki: Yaban Mersini ve FaydalarıAdet döngüsü her 28 günde bir tekrar eden bir kanama çeşididir. Bu bayanlarda olan ve her zaman düzenli bir şekilde devam eden sağlıklı bir durumdur. Hatta bunun düzensizliğinde meydana gelebilecek çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkar,kadının sosyal yaşantısındaki bütün dengenin bozulmasına neden olur. 28 günden 1 hafta önce yavaş yavaş adet belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Bu belirtiler bütün hormonların dengesini değiştirir. Kadın her zamankinden daha sinirli ve sert çıkışlar yapacak dönemdedir. İstenmeyen kalp kırıklıkları meydana gelebilir. Bu dönemlerde ilişkilerde inişler çıkışlar yaşanır. Ciddi oranlarda tepkiler,kavgalar ve uyumsuzluklar gelişir. Kadının istemediği davranışların içerisinde olması ruh halinin değişkenliğindendir.

Adet Sancısını Gideren Bitki: Yaban Mersini ve FaydalarıBu nedenle bu hassas dönemlerde anlayış çok önemlidir. Adet sendromunda kan miktarında düşmeler oluşur. Kirli kan o güne kendini hazırlayarak kadının vücudunda yenilik oluşturur. Stres ve sancı ile geçen bu dönem aslında iç organların çalışması ile sağlanan en önemli bir kanamadır. Bu kanama kişinin yeniden doğması kadar sağlıklıdır. Gebeliğe hazırlık ve belirtiler bile bununla alakalıdır. Adet sancısı her kişide farklılıklar gösterir. Kimi çok sinirli iken kimi ise sadece şiddetli karın ağrıları ve karın içine aniden yerleşen kramplara yol açar. Yani bu engebeli zor süreç her 28 günde tekrarlanır. Bu durumlarda daha sağlıklı beslenmek ve en önemlisi kan yapıcı gıdalardan mümkün oldukça fazla tüketmek gerekir. Kan atımı sonrası vücut güçsüz düşeceğinde ,güçlü besinlere ihtiyaç her daim fazladır.

Adet Sancısını Gideren Bitki: Yaban Mersini ve FaydalarıAdet sancısına iyi gelen bitkileri bilmek gerekir. Özellikle melisa otu iyi gelirken bir de yaban mersini otu karın haznesinde oluşan ağrıyı önceden tespit ederek,tedavi edici özelliğini sağlıyor. Her gün düzenli bir şekilde yana mersini çayı içen kişiler hem sağlıklı kilo verir hem de adet sancısı çekenler bu çay ile doğal yöntemler ile şifa bulur. Peki yaban mersini nedir ? Çeşitli faydaları neler bir de sizlere bunlarda söz edelim,doğru bir şekilde bilgilenelim.

Adet Sancısını Gideren Bitki: Yaban Mersini ve Faydalarıİşte Muhteşem Bitki Yaban Mersini ve Adet Sancısına,Sağlığa Olumlu Faydaları

Yaban mersini fundagiller familyasına aittir. Genelde yüksek kesimlerde yetişir. Yaklaşık olarak boy uzunluğu 50cm kadardır. Genelde Amerika’da Kuzey taraflarında Karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Faydaları bir insanı şaşırtacak kadar çoktur. Meyveleri kırmızı ve mor reni arasında değişime uğrar. En çok temmuz ve eylül ayları arasında toplanmakta ve satışa sunulmaktadır. İçeriğinde bulunan yüksek oranda A vitamini ve C vitamini bulunur. Bu da sağlık için son derece önemlidir. Sadece vitaminler bakımından zengin değil, mineraller, kalsiyum, likitler, lifler ve asitler, bakımından da zengin bir gıda olduğu söylenmektedir.

Adet Sancısını Gideren Bitki: Yaban Mersini ve FaydalarıYaban Mersininin İnsan Sağlığına İnanılmaz Faydaları

• Kan şekerini düzenler ve kanı inanılmaz derecede temizler. Bu da kan damar rahatsızlıklarının oluşmasını engeller. Kanı düzenleyen bu bitki regl döneminde tedavi edici özelliğe sahiptir.
• İdrar yollarını temizleyerek her türlü idrar enfeksiyona yol açacak bakteri ve virüsleri öldürür.
• Yüksek miktarda antosiyan içerdiğinden göz kaybı ve görme bozukluklarının önüne geçer. Göz sağlığını inanılmaz derecede korur.

Adet Sancısını Gideren Bitki: Yaban Mersini ve FaydalarıBeyin ve zekâ sağlığı için oldukça ideal olduğu söylenmektedir. İçinde sadece A,C ve B vitamini bulunmaz bire en çok beyin sağlığını koruma altına alan bu enzimlerde bulunur. Bunlar, başta çinko olmak üzere daha sonra demir, bakır, magnezyum, potasyum gibi güçlü elementler bulunur. Bu da beyin sağlığı için en gerekli enzimlerdir.
• Lif oranı olukça yüksek olduğunda kalp hastalıkları için koruyucu bir serum olduğu söylenmektedir. Kalp ve damar hastalıklarının önüne geçerek sizi olası kalp krizlerine karşı koruma altına alır. Kalbinizi korur.

Adet Sancısını Gideren Bitki: Yaban Mersini ve FaydalarıSindirim sistemini düzenleyerek sizlerde gaz, kabızlık, ishal ve diğer bağırsak rahatsızlıkların meydana gelmesini engeller.
• Her türlü kansere karşı koruyucu özelliğe mevcuttur. Özellikle kolon kanseri ve rahim kanseri için koruyuculuğunu ön planda tutar.
• Depresyon hastalıklarında kullanılır. Sizi daha sakin ve stressiz bir hayat yaşamanıza katkıda bulunur ve içinde bulunduğunuz üzücü durumlar kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olur. Sağlıklı düşüncelere yol açar. Sinirleri yatıştırır.
• Bağırsak metabolizmasını düzenleyerek daha sağlıklı mide sindirimi ve diğer bağırsak hareketlerini çalıştırarak daha sağlıklı yaşamanıza katkıda bulunur.

• Adet Sancısını Gideren Bitki: Yaban Mersini ve Faydalarıİştah açar. Ve sizi inanılmaz derecede acıktırır. Zayıf insanlar yaban mersini tüketebilirler.
• Saç sağlığını ve cilt sağlığını korur. Özellikle içinde bulunan elementler cildin yaşlanmasını engeller. Sizin daha genç görünmenize yardımcı olur. Yaban mersini kemik sağlığı içinde oldukça idealdir. Özellikle çinko ve kalsiyum fazla bulunduğundan gelişim çağındaki birinin daha sağlıklı gelişmesine yardımcı olur. Mide bulantılarına ve kusmalara oldukça iyi geldiği söylenmektedir. Yaban mersininin insan sağlığına faydaları oldukça fazladır. Adet sancılarında bu bitkiden taze çay demleyerek içtiğinizde ağrınızın kısa sürede hafiflediğine hatta bu sayede ağrı kesici kullanmanıza gerek kalmadığına şahit olacaksınız. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmanhekim.com
uzmantv.com
uzmanasor.com
sağlıcakla.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.