Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kadınların Kabusu Miyom Hastalığı Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?

0 294

Kadınların Kabusu Miyom Hastalığı Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?Kadınların genel olarak sağlık sorunları arasında yer alan adet kanamaları ve düzensizlikler,miyom dediğimiz rahmin kas tabakasından kaynaklanan selim tabiatlı urlara denir. Rahmin duvar kısmı tamamen kastan oluşur, bu kasın içinde doğuştan bir takım nüveler, çekirdekler vardır ve bunlar zaman içinde büyüyerek miyom dediğimiz yine selim tabiat yani kanser olmayan yumuları oluşturmaktadır. Bu yumuların zararı ne olabilir?

 

Kadınların Kabusu Miyom Hastalığı Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?Bu yumular büyüdükçe belli bir baskı, basınç oluşturmaktadır. Hastalarda özellikle çok büyüyen miyomlarda karında bir kitle, bir tümör oluşur. Bu da mesaneye basınç yapar çünkü rahim hemen mesanenin üstündedir. Basınç mesaneyi aşağı doğru itmektedir ve idrar ile alakalı bazı sıkıntılara yol açar, örneğin sık idrara çıkma olur. Bazen makata kalın bağırsak baskı yapıp kabızlık veya devamlı bir ıkınma isteği gibi sıkıntılara yol açmaktadır. Ama en sık şikâyet miyomlarda, adet kanamasının uzun ve şiddetli olmasıdır. Çünkü rahme yeni kitleler ve tümörler eklenmiştir rahim daha da büyümüştür, rahmin kanayan yüzeyi daha fazla artmıştır veya kas tabakası adetlerde yeterince kasılamadığı için kanı yeterince kesememektedir. Dolayısıyla normalde dört beş gün adet olma bir hanımın adetinin sekiz on güne çıktığı görülebilir.

 

Kadınların Kabusu Miyom Hastalığı Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?Yani günde 1-2 ped ile adetini geçiren bir kadının günde 8-10 ped, 2 kutu, 3 kutu ped kullandığı görülür. Bunun sonucunda kadınlarda kansızlık meydana gelmektedir. Bunu da hastalar bazen anlayamamaktadır çünkü bu süreç yavaş yavaş gelişmekte ve hasta bunu normal zannetmektedir. Ama kolay yorulma, çarpıntı, mutfak işlerini yaparken halsizlik merdiven çıkarken daha çok halsiz olma gibi şikâyetlerle doktora gitmektedirler ve yapılan kan testlerinde ciddi kansızlıklar görülür.

 

Kadınların Kabusu Miyom Hastalığı Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?Miyomlar yerine veya yaptığı şikâyete bağlı olarak bazen yalnızca izleneceklerdir. Bazen de ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Özellikle rahmin adet kanaması veya iç zarına yakın olanlar, zarı yırtmış olanlar veya zarda çıkıntı yapmış olanlarda şikayeti daha çok görülür. Bunun ameliyatını genellikle tavsiye edilir.

 

Kadınların Kabusu Miyom Hastalığı Nedir ? Tedavisi Nasıldır ?Kas tabakasında kalmış, yeterince büyümemiş olanlar şikayet vermiyorlar onlar sadece izlenir. Dışa doğru büyüyebilir, onlarda da genelde pek bir şikayet olmamaktadır. Ameliyat için şunu diyebiliriz, bir miyom hastaya şikayet veriyorsa adet kanaması gibi; bunun ameliyatı uygundur. Hiçbir şikayet vermiyorsa dahi 5-6 santim üzerindeki miyomlarda da ameliyat önerilir çünkü bunlar eninde sonunda şikayet vereceklerdir ve bazen çok ender de olsa binde dört gibi / binde beş gibi kanserleşme şansı olabilir. Miyomların ameliyatlarının bir kısmı açık ameliyat olarak yapılır tıpkı sezaryen gibi kesilip bölgeden miyomlar alınabilir. İçe doğru olanlarda alttan ameliyat ile sadece çıkıntı kesilebilmekte ve bu da hastaya yeterli sonucu verebilmektedir. Miyom hastaları daha sağlıklı beslenmeli ve doktor kontrolü altında hareket etmeleri gerekir. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmanhekim.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.