Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yıpranmış ve Çabuk Dökülen Saçlara Etkili Çözümler

0 485

Yıpranmış ve Çabuk Dökülen Saçlara Etkili ÇözümlerSosyal yaşantımızda birçok olumsuz durumdan kötü bir şekilde etkileniriz. Bu olumsuzluklar dengesiz beslenme alışkanlıkları saçın kimyasını bozar.

Stres,kaygı,kavga,kimyasal maddeler,içtiklerimiz,ilaçlar ve birçok nedendir.Bunlarla başa çıkma olasılığımız her ne kadar düşük olsa da pozitif düşünerek,hayatımızı daha renkli bir resme dönüşmesini sağlayabiliriz. İşte bunların başında sağlık gelir.

İnsan sağlığını kaybettiği vakit kendini adeta yarım hisseder. Bu eksiklik bir puzzle’yi andırır ve her an tamamlanmayı bekler. Bunu tamamlamadığımız vakit resim hep yarım,görüntü hep kirli olarak kalır. Saçın yapısı kişiden kişiye değişim gösterir. Kiminin çok gür iken kiminin çok ince telli ve yumuşaktır. Bakımı zor kolay olarak nitelendirilen saçın temeli bakımdır. Ve bunun yeterli bir şekilde sağlanması da kişi ile alakalıdır. Kişi istedikten sonra en pozitif durumların içinde yerini alır ve saç sağlığını koruyarak etrafına bir güneş gibi doğar.

Yıpranmış ve Çabuk Dökülen Saçlara Etkili ÇözümlerSaç sağlığı önemlidir. Bakımı dikkatle yapılmalıdır. Tıpkı diğer organlara verdiğimiz değer gibi.Sağlığı kaybedilen organlar ve diğer önemli etkenler,hayata küsmemize neden olur. Bu yüzden güzelliğimizi ön plana çıkartacak değerlere sahip olmayı bilmemiz gerekir. İşte bunlardan birisi güzelliğimize güzellik katan saçımızdır. Saç dökülmesinin sebeplerini her zaman merak etmişizdir. Saçlarımız dökülmeye başladığı zamanlar ‘’acaba başka kim bu sorunu yaşıyordur?” sorusuna kapılmaya başlarız ve önümüze gelen insanlara ‘’sende saç dökülmesi oluyor mu?” sorularını sormaya başlarız. Saç dökülmesinin sebepleri basittir ve bu basit sebepler yüzünden kafamızda takıntılar oluşabiliyor. ‘’Takıntı” kelimesinin karşıtı zaten saç dökülmesidir. Geceleri yatmadan önce aklımıza takılan en ufak bir şeyi aşırı derecede düşünmeye başlıyoruz. Hatta ve hatta düşündüğümüz ufacık olayın, başımıza felaketler getireceğini düşünüyoruz ve alakasız olaylar yüzünden takıntı yaparak sinir stres sahibi oluyoruz. Saç dökülmesinin ana kaynağı sinir ve strestir. Toplumda dikkat ediyoruz ki sinir stres sahibi insanların saçları aşırı derecede seyrek çıkıyor. Bunun nedeni en ufak şeylere fevri çıkışlar yapmaları ve yaşadığı olayı günlerce büyütmelerinden kaynaklanmaktadır.

Yıpranmış ve Çabuk Dökülen Saçlara Etkili ÇözümlerSaç dökülmesi ve yıpranma ençok, üzüntü sinir ve stresin vücudumuzu tetiklemesiyle oluşuyor. Bir başka örnek verecek olursa, yakın cenazesi olan bir kişinin bir haftada saçları seyrekleşiyor ve beyazlamaya başlıyor. Bunun nedeni aşırı üzüntü ve hormonları olağan dışı harekete geçmesidir. Bunların yanı sıra araştırmalarda bulunan uzmanlar, yanlış besin tüketimi sonucunda da saç dökülmelerinin sıkça meydana geldiğini anlatıyorlar. Örneğin market ürünleri, vücuda girer girmez karaciğere etki ediyor ve bütün vücudun uyarılmasına neden oluyor. Uyarılan vücut, ortaya kendinden bir şeyler bırakmaya başlıyor ve ilk aşamada saçlar yer alıyor. Gençlerimizin özentisi ve meraklısı olduğu bir diğer husus da jöle ve spreyler. Sprey ve jöle maddesinin kuruluk hissi vermesi saçı düzenli tutuyor fakat saç köklerinin nefes almasını da hayli zorlaştırıyor. Nefes alamayan saç kökleri, zamanla tahriş olarak etten kopmak zorunda kalıyor ve döküntü meydana geliyor.

Yıpranmış ve Çabuk Dökülen Saçlara Etkili ÇözümlerSprey ve jöle kullanımının daha da kötüsü şudur ki sabah sprey kullanan insanlarımız, saçları spreyli iken akşam gelip olduğu gibi yatıyor. Gün boyu nefes alamayan saç dipleri gece de aynı durumda kalıyor ve çürümeye daha meyilli hale gelebiliyor. Saç dikme’nin doğal yöntemleri de bulunuyor. Saç spreyi ve jölelere para vermek yerine bir adet limonu avucumuza sıkarak saçımıza süreriz. Böylece saçlarımız hem beslenir hem de istediğimiz şekilde kalabilir. Market ürünlerine gelirsek, örneğin cips ve kolalardan devam edebiliriz. Cips almak yerine, evde patates kızartarak çıtır çıtır yiyebiliriz. Zaten cipsleri de patates cipsi yalanları ile tüketmekteyiz. Bu ve bunun gibi etmenlere dikkat ettikten sonra, en önemli hususlardan bir tanesi de sudur. Günlük en az 3 litre su tüketimi böbreklere de faydalı olacaktır. Böbrek ve iç organlara faydalı olan su, saç diplerinin de korunmasına ve tazelenmesine olanak sağlıyor. Saçları döküldüğü için saç ektirme seanslarına katılan ve bir sürü para döken insanlar günümüzde hala mevcut. Saçlarınızın kıymetini bilerek onlara düzenli bakın ve bu zararlı etmenlerden muhakkak kaçının. Sadece saç değil, vücudumuzun tek kıl tanesi bile çok önemlidir.

Yıpranmış ve Çabuk Dökülen Saçlara Etkili ÇözümlerSağlıklı Saçlara Kavuşmanın Altın Noktaları ve Çözüm Yolları

Saçlarımız doğduğumuz andan itibaren bizlerle olmaya başlarlar. Ancak saçlarımızı bir ömür aynı tutmak çok zor bir durumdur. Sürekli yıpranan saçlar belli bir yaştan sonra yıpranmaktadırlar. Kafasında 100.000 ila 150.00 saç teli bulunan insanoğlu saçına değer vermeyince ya da genetik olduğu için saçları dökülmektedir. Kimilerinin genç yaşta kimilerinin ileri ki yaşlarda dökülmeye başlamaktadır. Bazı saç dökülmeleri korkulacak derecede değildir. Doktorlara göre günde 100 tel saçtan aşağısında dökülenlerin normal olduğu 100 tel ve üzeri için ise bir sorun olduğu söyleniyor. Saçlarımıza biraz özen göstererek dökülmeleri kısmen de olsa azaltabiliriz. Ancak saçınız çok dökülüyor ise bir an önce doktora başvurmanız daha doğru olacaktır.

-Saçlarınızı kimyasal bakım ürünlerine bulaştırmayın. Jöle vb. bakım ürünleri saçları dökebilmektedir. Saçları dökenler genelde kalitesiz bakım ürünleri olmaktadır. Kullanmanızı önermeyiz ancak illa ki kullanacağım diyorsanız kaliteli bir ürün kullanmanızı tavsiye ederiz. *Saçınıza uygun şampuan kullanın. Aslında saçınız için en ideal temizlik malzemesi zeytinyağlı sabundur ancak saçları sert yaptığı için pek kullanılmaz. Kullanma imkânınız var ise zeytinyağlı sabun öneririz. Şampuan kullanacak iseniz de saçınıza uygun şampuan kullanın.

-Saç köklerine zeytinyağıyla masaj yapın. Zeytinyağı saç dostu bir üründür. Bu ürünü saçlarınıza sürekli kullanmak ve masaj yapmak saçınızı besleyecektir. Saçlarınız daha parlak görünecektir. –

Tarak kullanımını azaltın. Taraklar saçlarınızı dökecektir. Sürekli uğraştığınız saçınız dökülmeye başlayabilir.

-Stresi azaltın. Stres saç dökülmesinde en önemli etkenlerden biridir. Olabildiğince stresi azaltın. Saçların dökülmesi siz ile ilgili bir şey olabildiği gibi bu bazen genetikte olabilir. Eğer saçınız çok dökülüyorsa doktora başvurmanızı yeniden tavsiye ederiz.

Yıpranmış ve Çabuk Dökülen Saçlara Etkili ÇözümlerSağlıklı Saçlara Kavuşmak İçin Saç Bakımı Tam Olarak Nasıl Yapılmalıdır?

Sağlıklı saçlara kavuşmak için öncelikle düzenli bir şekilde bakımını gerçekleştirmemiz gerekir. Saç ne kadar doğru bir şekilde beslenirse daha sağlıklı olacak ve kalıcılığını her daim koruyacaktır.Bunun için sağlıklı saçlara kavuşmak için saçı besleyen bitki özlü yağlar kullanmanız gerekir.Bunlar doğal zeytin yağları,argan yağı,susam yağı,Hindistan cevizi yağı,sarımsak yağı gibi yağlardır. Bu yağları düzenli bir şekilde kullandığınız sürece sıkıntı yaşamaz olası saç dökülmelerine karşı kendinizi korumuş olursunuz.Saçınıza seçeceğiniz şampuan da oldukça önemlidir. Bazı şampuanlar saçı dökerek saçın ana kimyasına zarar verebilmektedir.Saçınıza yapacağınız en güzel iyilik onu düzenli bir şekilde beslemeli ve bakımını eksik etmemeniz gerekir.

Yıpranmış ve Çabuk Dökülen Saçlara Etkili ÇözümlerDoğal ve Pratik Yöntemlerle Yıpranmış ve Dökülmüş Saçlara Kesin Çözümler

Her insanın saç yapısı farklılık gösterir. Kiminin ince, kiminin kalın, kiminin ise oldukça seyrek. Fakat en sağlıklı olan saçın doğal yollar ile beslenme şeklidir. Saçınızı gün içinde sadece yedikleriniz ile beslemeniz oldukça doğaldır. Sadece beslenerek saç gürleşir mi demeyin. Evet, bunun payı oldukça büyüktür. Saçlara kür yaptığınız zaman bazen etkili sonuçlar alamazsınız. Bunun nedeni saç köklerinizde var olan dengeyi tam olarak tutturamamanızdan kaynaklanmaktadır. Saçın asıl temeli besindir. Doğal yollarla beslenip aynı zamanda saçlarınıza doğal yollar kürler yaparsanız saç yapınızın ne kadar hızlı bir şekilde geliştiğini hatta gürleştiğini fark edeceksiniz. Doğal ve pratik yöntemlerle saçlarınızı gürleştirmek istiyorsanız size vereceğimiz uygulamaları mutlaka deneyin.

Yıpranmış ve Çabuk Dökülen Saçlara Etkili Çözümlerİşte Saçınıza Hayat Kazandıracak Besin ve Saç Kürü Takviyeleri

• Lif içerikli gıdalar almak. Bunlar neler yeşil sebzeler, marul, ıspanak, brokoli, yeşil fasulye, bezelye
• Sebze ve meyveler, genelde en çok saçı besleyen vitamin E vitaminidir. Bu yüzden içerisinde yoğun miktarda E vitamini olan besin guruplarından almanızı tavsiye ediyoruz.
• Ceviz, badem, kuru üzüm, kuru kayısı genelde saçın temel yapısını güçlendirir. Mümkün oldukça almanızda yarar vardır.
• Sarımsak özlü şampuanlar genelde cansız ve mat saçlar için idealdir. Şampuan kullanımında saç tipinize yaracak ürünler kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
• Süt ve süt ürünleri saç yapısını güçlendirir.
• Protein kaynaklı besinleri almayı ihmal etmeyin.
• Mümkün oldukça salatalarınızda yeşil sebzeli gıdaları ekleyin. Bunlar neler, marul, tere otu, maydanoz, dereotu, yeşil yapraklı nane.

• Yıpranmış ve Çabuk Dökülen Saçlara Etkili ÇözümlerSağlıklı beslendiğiniz ve saçınıza fazla kimyasal madde sürmediğiniz sürece saç yapınız eskisinden daha canlı ve gür bir yapıya sahip olacaktır.
• Sabah kahvaltısında yumurta, zeytin ve peynir vazgeçilmeziniz olmalıdır. Sağlıklı besinler tüketerek ve saça doğal bitki kürleri uygulayarak saç köklerini inanılmaz derecede güçlü tutabilirsiniz. Saç çabuk yıpranan fakat bakımı tam yapıldığında çabuk onarılan etkiye sahiptir. Sizde gerekli işlemleri saçınıza uygulayarak,uyku ve beslenme değerlerinize önem vererek kısa zamanda gür ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Sağlıklı günleriniz daim olsun.

Kaynakça:
bakımlıyız.com
uzmanasor.com
sağlıkvakti.com
maksatbilgi.com
bilgihanem.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku