Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Adli Tıp Tarafından Çözülen 10 Ünlü Vaka

0 1.264

Seri Katil Ted Bundy

Seri katil Ted Bundy, tahmini 30’dan fazla cinayetten sorumlu bir katildir. 1975 yılında tutuklandığında suçlu olmasına rağmen çok az fiziksel kanıtlar bulunmuştur. Bundan iki yıl sonra, sadece insan kaçırma suçundan hüküm giymiştir ve Florida’ya gittiğinde Colorado’da cinayet için yargılanmış fakat buradan kaçmıştır. Orada, 1978’li yılların başlarında üç kişiyi daha öldürmüş ve o yılın Şubat ayında yakalandığı zaman, bu davalardaki fiziksel kanıtlar mahkum olmsı içim yeterli olmuştur. En önemlisi, kalça üzerindeki bir ısırık izinin eşleşmesidir kurbanı Lisa Levy’nin Bundy’nin kendine özgü, çarpık ve yontulmuş diş izlerine rastlanmıştır. Ayrıca minibüsünde kızın kıyafetleriyle eşleşen liflere dayanan 12 yaşındaki Kimberly Leach cinayetinden de suçlu bulunmuştur. Bununla birlikte Bundy 1989 yılında öldürülmüştür.

Lindbergh Kaçırma

1 Mart 1932 yılında ünlü havacının 20 aylık oğlu Charles Lindbergh Jr. kaçırılmış ve 50.000 dolarlık bir fidye ödenmesine rağmen çocuk asla geri dönmemiştir. Cesedi Mayıs ayında evinden sadece birkaç mil uzakta bulunmuştur. Fidye ödemesinde kullanılan faturaların dolaşımını takip eden yetkililer, garajında 14.000 dolardan fazla parayla bulunan Bruno Hauptmann’u suçlu olarak yakalamışlardır. Hauptmann paranın bir arkadaşına ait olduğunu iddia ederken, el yazısı analistlerinden gelen önemli tanıklıklar fidye notlarındaki yazımıyla eşleşmiştir. Ek adli araştırmalar, Hauptmann’ın çatı katındaki ahşap parçayı, kaçıranların çocuğun yatak odası penceresine tırmanmak için inşa ettikleri merdiven ile karşılaştırdıklarında aynı malzeme olduğunu tespit etmişlerdir. Bununla birlikte Hauptmann 1936 yılında mahkum edilerek idam edilmiştir.

Atlanta Çocuk Cinayetleri

Adli Tıp Tarafından Çözülen 10 Ünlü Vaka1979 ve 1981 yılları arasındaki iki yıllık bir dönemde 29 çocuk, neredeyse tüm çocuklar bir seri katil tarafından boğularak öldürülmüştür. Polisler, birkaç gün sonra bir cesedin bulunduğu bölgeden uzaklaşırken, diğer cesetlerin atıldığı ve Wayne Williams’ı tutukladığı yerel bir nehri belirlemiştir. Polisler cesedi oraya bıraktığına dair kanıtlar şahitler bulamamıştır fakat davaları büyük ölçüde kurbanlarda bulunan liflerden toplanan adli kanıtlara dayanmıştır. Toplamda, Williams’ın evinden, araçlarından ve hatta köpeğinden gelen yaklaşık 30 çeşit lif bulunmuştur. Atlanta polisi Williams’ın çocuk cinayetlerinden en az 22’sinden sorumlu olduğunu açıklamasına rağmen, 1982 yılında iki yetişkin kurbanı öldürmekten suçlu bulunmuş ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.

Howard Hughes Hoax

1970 yılında yazarlar Clifford Irving ve Richard Suskind, kötü şöhretli ve münzevi milyarder Howard Hughes’un otobiyografisini oluşturmak için bir plan hazırlamışlardır. Hughes’un kitabı kınamak için saklanmaktan asla çıkmayacağını varsayarsak, planlarının kusursuz olduğunu hissetmişlerdir. Irving, Hughes’un yaşam öyküsünü yazmak için kendisine yaklaştığını ve sadece yazarla yazışmak istediğini iddia ederek yayıncı McGraw-Hill’e gitmiştir. Delil olarak Irving, Hughes’dan geldiğini iddia ettiği sahte mektuplar yazmıştır. McGraw-Hill kabul etmiş ve kitabı yayınlama hakkı için 765.000 dolar ödemiştir.
Bununla birlikte, kitabın sözü kamuoyuna duyurulduğunda, Hughes gazetecileriyle yanlış olarak kınamak için temasa geçmiştir. Kamuya görünmek istemeyen milyarder, gazetecilere sadece telefonla konuşmuştur. Böylece, konuşmacının gerçekten Howard Hughes olup olmadığını belirlemek için ton, ses perdesi ve ses seviyesini ölçen spektografik seslendirme analizi yapılmıştır. Bir el yazısı uzmanı daha önce Irving’in taklit ettiği notlara kandırılmış olsa da, ses analisti konuşmacıyı Hughes olarak doğru bir şekilde tanımlanmıştır. Irving, kitap yayınlanmadan önce ortaya çıkmış ve itiraf etmiştir. 17 ay hapis ve Suskind ise beş ay hapis yatmıştır. Irving daha sonra, 2008 yılında önemli bir sinema filmi haline gelen The Hoax şeması hakkında bir kitap yazmıştır.

Gece Avcısı

Haziran 1984 ve Ağustos 1985 yılları arasında, Güney Kaliforniya Gece Avcısı olarak adlandırılan seri katil kurbanların evlerine gece uyurken girmiş ve 13 kişiyi öldürmüştür. Vatandaşların yüksek alarma geçmesiyle, gözlemci bir genç 24 Ağustos 1985 yılı gecesi mahallesinde araba sürdüğü şüpheli bir aracı fark etmiştir. Plakasını yazmış ve polise haber vermiştir. O kadar ki Gece Stalker’ın son saldırısı o gece o bölgede gerçekleşmiştir ve bu yüzden polis arabayı takip etmiştir. Terk edilen araçta polis içinde önemli birkanıt bulunmuştur, bu kanıt bir parmak izidir. Yeni bilgisayar sistemi kullanan araştırmacılar, baskıyı hızla 25 yaşındaki Richard Ramirez ile eşleştirmişlerdir ve medyada yaymışlardır. Bir hafta içinde Ramirez yerel vatandaşlar tarafından tanınmış ve yakalanmıştır. Bununla birlikte ölüm cezasına çarptırılmıştır.

Makineli Tüfek Kelly

George Makineli Tüfek Kelly, Yasak döneminde kaçırma ve silahlı soygunda yer alan kötü şöhretli bir suçludur. 22 Temmuz 1933 yılında, o ve başka bir adam, zengin Oklahoma Şehri petrol adamı Charles Urschel’i kaçırmıştır. Bir dizi fidye notu ve iletişimden sonra, bugüne kadar bir kaçırma olayında ödenen en büyük miktar olan 200.000 dolarlık bir fidye ödenmiştir. Urschel dokuz gün sonra zarar görmeden serbest bırakılmıştır. Petrolcü, esaret sırasında her ayrıntıya dikkat etmiş ve hepsini polisle ilişkilendirebilmiştir. Gözü kapalı olmasına rağmen, gece gündüz anlatabilmiş ve günün saatlerini uçakların yukarıda uçtuğunu duyduğunu tahmin edebilmiştir. Ayrıca bir fırtınanın tarihini, saatini ve çiftlik evi olduğu varsayımında duyduğu hayvan türlerini de anlatmıştır. Anılarını kullanarak, Kelly ve çetesini kaçırma olayına gerçekten bağlayan şey, Urschel’in parmak izleri olmuştur, bu da evde olabildiğince çok eşya olmasıdır. Kelly, 1954 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.

Green River Killer

Green River Killer, 80’lerde ve 90’larda Washington eyaletindeki Green River boyunca en az 48 ama muhtemelen 90’a yakın bir cinayetten sorumlu tutulmuştur. Katliamların çoğu 1982-83 yıllarında meydana gelmiş ve kurbanların neredeyse hepsi hayat kadınıymış. Polisin 1983 yılı gibi erken bir tarihte tanımladığı şüphelilerden biri, hayat kadınları sık sık ve kötüye kullanma öyküsü olan Gary Ridgway’di. Bununla birlikte, 1987 yılında Ridgway’den DNA örnekleri toplasalar da, mevcut teknoloji kurbanların öldürdüğüne dair kanıtlanamamıştır. Yeni DNA tekniklerinin 2001yılına kadar Ridgway’i suçlayan kanıtların yeniden incelenmesini teşvik etmemiştir. Tutuklanmış ve daha sonra itiraf etmiştir. Ridgway, ölüm cezasından kurtulmuş olması karşılığında 48 cinayet suçlanmış, daha sonra teyit edilmeyen daha da fazla itirafta bulunmuştur. Şartlı tahliye imkanı olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.

BTK Katili

BTK (Bağlama, İşkence, Öldürme) Katil, 1974-1991 yılları arasında Wichita, Kansas bölgesini terörize eden ve bu dönem boyunca 10 kişiyi öldüren bir seri katildir. Katil medyanın dikkatini çekmiş ve araştırmacılarla alay ederek yerel gazetelere ve TV istasyonlarına mektup göndermiştir. 2004 yılında bir dizi iletişim ile yeniden ortaya çıktığında, Wichita Eagle’a bir bilgisayar disketi göndermeyi seçmiştir. Adli analistler, diskteki silinen verileri Wichita’daki Christ Lutheran Kilisesi’nde Dennis adında bir adama kadar takip etmişlerdir. Polisin bulduğu deliller sonucunda itiraf etmiş ve ömür boyu hapse mahkum edilen Dennis Rader’i tutuklaması uzun sürmemiştir.

Jeffrey MacDonald

Adli Tıp Tarafından Çözülen 10 Ünlü Vaka17 Şubat 1970 yılı sabahının erken saatlerinde Ordu doktoru ailesine Jeffrey MacDonald saldırıya uğramıştır, doktorun hamile eşi ve iki genç kızı çoklu bıçak yaralarından ölmüştür. MacDonald, dört şüpheli olduğunu iddia ettiği şeyden dolayı yaralanmıştır, ancak sadece küçük yaralarla hayatta kalmıştır. Şüphe, katil olduğunu öneren sahnedeki fiziksel kanıtlara dayanarak derhal doktorun hikayesine atılmıştır. Ancak Ordu, soruşturma tekniklerinin kalitesinin düşük olması nedeniyle davayı düşürmüştür. Birkaç yıl sonra, MacDonald bir sivil mahkemede yargılanmıştır. Katillerden kurtulmak için kullandığını iddia eden doktorun pijama üstünün 48 pürüzsüz, temiz deliğe sahip olduğunu doğrulayan adli bir bilim adamı tarafından önemli kanıtlar sağlanmıştır, böyle bir uçucu saldırı için çok pürüzsüz kanıtlardır. Dahası bilim adamı, MacDonald’ın karısının 48tam olarak bıçaklanması 21 itme ile kolayca oluşturulabileceğini belirtmiştir. Delikler bile yaralarının deseniyle eşleşmiş, bu da pijama üstünün bıçaklama sırasında daha önce üzerine yatırıldığını ve doktor tarafından kendini savunmada kullanılmadığını düşündürmüştür. Bu olay mahallinin yeniden inşası MacDonald’ın 1979’daki mahkumiyetinde çok önemli delillerdir. Üç cinayetten ömür boyu hapse mahkum edilmiştir.

John Joubert

1983 yılında iki öğrenci cinayeti Omaha, Nebraska bölgesini sarsmıştır. Çocuklardan birinin cesedinin, müfettişlerin tespit edemediği bir tür iple bağlı olduğu bulunmuştur. Bir okulu keşfeden esrarengiz bir adamın liderliğini takip ederken, şüphelinin plakasını yerel Hava Kuvvetleri üssünde bir radar teknisyeni olan John Joubert’e kadar takip etmişlerdir. Eşyalarında cinayette kullanılan sıra dışı olana (Korece olduğu ortaya çıkan) bir ip bulunmuştur. DNA analiz teknolojisi henüz bir seçenek olmasa da, ipin aşırı nadir olması Joubert’in itirafına yol açmak için yeterli olmuştur. Ayrıca, mağdurlardan birinin saçları Joubert’in arabasında bulunmuştur. Çocuk katil, Maine’de, dişlerinin 1982 yılında öldürülen bir çocukta ısırık izleriyle eşleştiği tespit edildiğinde üçüncü bir cinayetle bağlantılı olduğu kanıtlanmıştır. Joubert, üç cinayetten de suçlu bulunmuş ve 1996 yılında elektrikli sandalyede öldürülmüştür.

Kaynakça:
https://www.in-the-loop.net.au/10-famous-cases-cracked-forensics/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku