Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gebelikte Tüketilmemesi Gereken Besinler

0 373

Gebelikte Tüketilmemesi Gereken BesinlerGebelik her kadının yaşaması gereken belki de en güzel ve en özel durumdur. Gebelik serüveni her kadında farklı ilerlese de sonucu hep aynıdır. dünyanın en muhteşem varlığının kucaklanmasıyla son bulur. Gebelik özel bir zaman dilimi olduğu için bu dönemde beslenme alışkanlıkları da gözden geçirilmeli ve en sağlıklı şekilde beslenmelidir.
Gebelik süresince hem annenin hem de bebeğin sağlığı düşünülerek annenin gereksiz ve zararlı besinlerden uzak durması bütün doktorlar tarafından önemle vurgulanır. Gebelikte annenin vücudu bebeği beslenme görevi üstlendiği için çok daha dikkat ve özenle yediklerine karar vermelidir. Çünkü anne artık sadece kendini değil bebeğini de beslemek zorundadır. Bununla beraber annenin vücudu iki bireye bakmakla yükümlü olduğu için çok daha fazla vitamin, mineral ve kalsiyuma ihtiyaç duymaktadır. ayrıca zarar veren yiyecek ve içecekler bu dönemde anneye ve bebeğe olan zararını kat be kat daha fazla artırmaktadır. Bu yüzden gebelik sürecinde annenin sağlıklı beslenmesi ve bunun yanı sıra zararlı yiyeceklerden de uzak durması oldukça önemlidir. Doktorlar tarafından bazı besinler gebelik öncesinden de kesilme ihtiyacı duyulmuştur. Çünkü bazı besinler gebeliğe verdiği zarar kadar gebelik oluşumunu da olumsuz etkilemektedir. Bu Besinler şu şekilde sıralanır:
gebelikte zararlı besinler

Bu Gıdalara  Dikkat !

-Alkol ve alkollü içerikli içecekler
-Şeker ve aşırı şeker içerikli besinler
-Çeşitli gıda boyalarıyla hazırlanmış besinler
-Kola ve türevleri (asitli içecekler)
-Hazır paketli gıdalar (cips,kraker, çikolata)
-Hazır meyve suları
-Hazır şarküteri ürünleri ( salam, sosis, sucuk)
-Dondurulmuş hazır yiyecekler (hamburger,pizza gibi)
-Aşırı tuz ve tuzlu ürünler
-Kızartmalar
-Mevsiminde olmayan meyve ve sebzeler
-Hamur işi yiyecekler (poğaça,pasta,simit)

Gebeliği sağlıklı sürdürebilmek için yukarıda sıralanmış olan yiyeceklerden uzak durmakta fayda vardır. ayrıca yukarıda sıralanmış ürünlerin obeziteyi de tetiklediği bilinmektedir. Bu nedenle gebelikte bu ürünlerin tüketilmesi annede verilmesi zor kilolara da sebep olmaktadır. Üstelik bu besinlerin hiç bir besleyici yanı da yoktur. Ayrıca yukarıda sayılan ürünlerin gebelikte otizmi tetiklediği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sonuç olarak dünyaya bir bebek getirirken onun için bütün sağlıklı kararları almak anneye düşer ve dikkat etmesi gerekmektedir. İlk olarak klasik üç beyazdan uzak durarak anne adayının kendisine düzenli ve sağlıklı bir beslenme tablosu oluşturması gerekmektedir. Bütün bu zararlı besinlerin insan sağlığına olumsuz etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Gebelik gibi özel bir sürede bunları hiç tüketmemek eğer vazgeçilemiyorsa da en aza indirmekte büyük fayda vardır.

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku