Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Roselawn Kazası

0 488

5518_2 31 Ekim 1994, American Eagleın 4184 sefer sayılı uçağı Indianapolis’den kalkalı 15 dk olmuştur. Uçak Chicagoya gitmektedir. Uçakta ki yolcu ve mürettebat sayısı 68’dir.

 

5518_3Uçak bulutların arasından geçerken türübülansa girer. Kaptan Agüiların izin günü olmasına rağmen, karısı ikinci çocuklarına hamile olduğu için o gün uçağı gelir amaçlı kullanmaktadır. Kaptan, otomatik pilotu az türbülansın olduğu daha yüksek bir irtifaya ayarlar. Bunun üzerine otomatik pilot, uçağı tırmanışa geçirir; ancak tırmanılan hava sahası oldukça kuru ve soğuktur.

4184 sefer sayılı uçak bir ATR 72’dir ve Fransada yapılmış çığır açan yeni bir uçaktır. Maliyeti düşük ve rahat olan bu uçak kısa mesafeli uçuşların gözdesi olur. 4184 sefer sayılı uçuş mürettebatın o gün yapacağı beş kısa mesafe uçuşundan biridir. Pilotlar bu rotada sayısız defa uçmuşlardır ve bu rotayı iyi bilmektedirler. 4184 sefer sayılı uçak Chicago OHaree yaklaşırken kuleden onay alan pilotların komutuyla uçak 3000mye alçalır.
4184 sefer sayılı uçak Kuzey-Batı Indiana hattında iniş için bekleyecektir. Kontrolörlerden iniş izni bekleyen mürettebatın yapacak pek bir şeyi yoktur. Bu yüzden kaptan Agüilar hosteslerin yanına gider. Mürettebat havayolu firmasına gecikmeyi bildirir. Çünkü aksi halde uçuş programı bundan etkilenebilir. Uçuş personeli radyo frekanslarını meşgul etmemek için sevk memurlarıyla yazılı haberleşir.

Uçak alçalma izni alır, ancak sonrasında bir uyarı da; flapları açık bir uçak için fazla hızlı gitmektedir. Pilotlar hızı düşürür ve gövdeden tuhaf bir ses gelmektedir. Aniden kumanda levyesi keskince sağa döner ve kontrol sistemleri kilitlenir, uçak düşmektedir. Pilotlar hakimiyeti sağlamaya başlamıştır ki, aynı şey tekrar olur ve uçak yere çakılır. Kazadan kurtulan olmaz. Bu kaza havacılık tarihinin en önemli kazalarından biri kabul edilir. Uçağın teknik bir arıza sebebiyle düştüğü, uzman raporlarınca saptanır. Bu kazayla beraber, ATR72’lerin De-Ice System yani Buz Çözme Sisteminde kusur olduğu tespit edilmiş ve bütün ATR 72’lerin bu parçası değiştirilmiştir.

Yazar:Rahman Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku