Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

airBaltic Nasıl Bir Havayoludur?

0 610

airBaltic ya da resmi adıyla AS Air Baltic Şirketi, Baltık ülkelerinden Letonya’nın en önde gelen havayolu şirketlerindendir. airBaltic, 2004 yılında Avrupa Birliği’ne tam üye olan Letonya’nın en önemli markaları arasında gösterilir. Ayrıca şirket ülkenin ulusal bayrak taşıyıcısı konumundadır. Çok küçük bir ülke olan Letonya’nın Avrupa ile olan havayolu bağlantısını tesis eden airBaltic, bir düşük maliyetli havayolu statüsündedir. airBaltic’ın şirket merkezi Letonya’nın başkenti Riga’da yer almaktadır. Ayrıca şirket uçak filosunun bir kısmını Riga’da bulunan Riga Uluslar arası Havalimanı’nda tutmaktadır. Her ne kadar Letonya merkezli bir şirket olsa da airBaltic, adından da anlaşılacağı üzere, Letonya haricinde Estonya ve Litvanya’ya da hizmet vermektedir. Bu anlamda airBaltic, Riga dışında, Estonya’nın başkenti, Talinn ve Litvanya’nın başkenti Vilnius’da da filosunun bir kısmını bulundurmakta. Görüldüğü üzere airBaltic, bütün Baltık ülkelerinin ortak havayolu gibi faaliyet göstermektedir.

RairBaltic Nasıl Bir Havayoludur?esmi olarak 28 Ağustos 1995 tarihinde kurulmuş olan airBaltic, kuruluşunun ardından yaklaşık bir ay sonra hizmet sunmaya başlamıştır. Resmi faaliyet tarihi 1 Ekim 1995 tarihi olan airBaltic, bu dönemle beraber Baltık ülkeleri adına faaliyet göstermeye başlamıştır. Özellikle de 3 ülkenin de 2004 yılında Avrupa Birliği’ne kabul edilmesiyle beraber ortaklık daha da derinleşmiştir. airBaltic, filosunda toplam 29 adet uçak bulundurmaktadır. Bu uçakların büyük bir kısmı Riga’da bulunmaktaysa da belirli bir sayıda uçak da Vilnius ve Talinn’de bulunmaktadır. Filosunda yer alan 29 uçak ile toplam 68 destinasyona tarifeli sefer düzenleyen airBaltic, en çok seferi Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra Belarus, Rusya, Ukrayna gibi eski Sovyetler Birliği ülkelerine de tarifeli seferler gerçekleştirilmektedir.

Şirket bir düşük maliyetli bir havayolu şirketi olsa da ciddi anlamda ekonomik zorluklarla da mücadele etmektedir. Gelirlerini artırsa da airBaltic, son yıllarda ciddi sıkıntılar yaşamıştır. 290 milyon Dolarlık bir şirket geliri olsa da şirket kar edememekle karşı karşıya kalmıştır. Öyle ki son yıllarda gelir gider dengesi gider yönünde bozulmaya başlamıştır. Şirket bir Avrupa Birliği kuruluşları arasında yer alsa da Avrupa Birliği’nin en önemli markalarından olan Airbus’ları kullanmamakta. Bunun yeni Amerikan malı olan Boeing’ler hali hazırda filoda yer alan uçaklardır. Ayrıca şirket Kanada yapımı olan Bombardier uçaklarını da kullanmaktadır. Şirket önceleri Airbus kullansa da hali hazırda bütün Airbus’lar değiştirilmiş ve yerlerine Boeing ürünü uçaklar satın alınmıştır. 20 yıldan fazladır bir havacılık geçmişine sahip olan airBaltic, bugüne kadar ölümlü bir kazaya karışmamıştır. Son olarak 17 Eylül 2016 tarihinde Bombardier Q400 NG tipi uçağın iniş takımlarının kilitlenmesi hasebiyle gövde üzerinde iniş gerçekleştirilse de herhangi bir can kaybı söz konusu olmamıştır. Şirket Bombardier’den 15 adet yeni uçak siparişinde bulunmuştur. Bu model Bombardier’in CS300 serileri için verilmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku