Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Brüksel Havayolları Nasıldır?

0 275

Brüksel Havayolları, Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında bulunan Belçika‘nın havacılılık siciline kayıtlı ticari yolcu taşımacılığı yapan bir şirketidir. Belçika’nın en büyük havayolu şirketi olan Brüksel Havayolları, aynı zamanda da ülkenin bayrak taşıyıcı havayolu olarak bilinir. Ülke ekonomisinin çok gelişmiş bir yapıya sahip olmasına karşın, Brüksel Havayolları bundan pek istifade edememiştir. Son derece ekonomik sıkıntılar geçiren Brüksel Havayolları, Almanların önde gelen havayolu şirketleri arasında yer alan Lufthansa tarafından satın alınmıştır. Belçika’nın en büyük havayolu olan Brüksel Havayolları, ülkenin ulusal havayolu olarak faaliyet göstermektedir. Şirketin merkezi, ülkenin başkenti Brüksel’de bulunmaktadır. Ayrıca filo merkezini de Brüksel’de tutan Brüksel Havayolları Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Asya, Afrika ve Okyanusya bölgelerinde yer alan ülkelere tarifeli seferler düzenleyerek ülkenin dünya ile bağlantısını sağlamaktadır. Brüksel Havayolları, bu anlamda birçok ülkeye tarifeli seferler düzenlemektedir. Son verilere göre Brüksel Havayolları, 96 adet farklı destinasyona doğrudan aktarmasız olarak tarifeli seferler düzenlemektedir.

ÜBrüksel Havayolları Nasıldır?lkenin en önemli havayolu şirketi olan Brüksel Havayolları, dünyaca ünlü havayolu ittifakı olan Star Alliance da üye konumundadır. Bu da söz konusu havayolu şirketinin Lufthansa, Türk Hava Yolları gibi devasa şirketlerle ortak uçuş gerçekleştirmesine imkan tanımaktadır. Bu sayede Brüksel Havayolları, dünya üzerinde çok sayıda noktaya doğrudan bile satabilmektedir. Bu sayede Brüksel Havayolları’ndan bilet alan kişi söz konusu noktaya Brüksel Havayolları uçmasa dahi, aktarmalı olarak ittifaka üye diğer havayolları ile uçabilir. Şirketin hisselerinin yüzde 45’i Almanların ulusal havayolu olan Lufthansa’ya aittir. Lufthansa bu alım işlemini 2009 yılında gerçekleştirmiştir. Geriye kalan yüzde 55’lik hisse de yine Lufthansa tarafından 2017 yılının Ocak ayında satın alınmış ve şirket böylece bir Lufthansa iştiraki haline gelmiştir. Lufthansa bu devir işlemi için Brüksel Havayolları’na 2,6 milyon Avroluk bir ödeme yapmıştır. Belçika’nın bir dönem için dünyayı kasıp kavuran havayolu Sabena’nın 2001 yılında batmasının ardından kurulmuş olan Brüksel Havayolları, böylelikle Sabena’dan boşalan koltuğa oturmuştur. Ancak bu saltanat fazla sürmemiş ve şirket Lufthansa tarafından satın alınmıştır.

Resmi olarak 7 Kasım 2006 tarihinde kurulmuş olan Brüksel Havayolları, 25 Mart 2007 tarihinde tarifeli seferler düzenlemeye başlamıştır. Filosunda hali hazırda 46 adet ticari yolcu jeti bulunan Brüksel Havayolları, bu filo ile 96 destinasyona tarifeli seferler düzenlemektedir. Bu destinasyonlar arasında Türkiye de bulunmaktadır. Türkiye üzerinden İstanbul merkezli Brüksel seferleri gerçekleştirilmektedir. Şirket bugüne kadar herhangi bir kazaya karışmaması ile de dikkati çekmektedir. Ancak şirketin 10 yıllık yeni bir şirket olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Şirket denizaşırı seferlerini Airbus ürünü olan A330’lar ile gerçekleştirmektedir. Bunun dışında filonun çoğunluğunu yine bir Airbus ürünü olan A319’lar oluşturmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.