Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Air Canada Nasıldır?

0 553

Air Canada, Kuzey Amerika ülkelerinden Kanada’nın en önemli ve en popüler havayolu şirketlerinden biridir. Ayrıca Air Canada, Kanada’nın ulusal havayolu olup bayrak taşıyıcısıdır. Kuzey Amerika kıtasının ve dünyanın en önde gelen havayolu şirketleri arasında yer alan Air Canada, Kanada’nın en büyük havayolu şirketidir. Resmi olarak 1937 yılında kurulmuş olan Air Canada, Kanada ile dünyayı birbirine bağlamaktadır. Dünya genelinde hatırı sayılır bir şöhrete sahip olan Air Canada, dünyanın en çok yolcu taşıyan 10 havayolu şirketi arasında yer almaktadır. Air Canada’nın merkezi Kanada’nın en gözde şehirlerinden Montreal’de bulunmaktadır. Her ne kadar şirket merkezi Quebec Montreal’de olsa da havayolunun filo merkezi ise bir diğer Kanada şehri Toronto’da bulunmaktadır. Dünyanın en zengin ülkelerinden Kanada’nın ulusal havayolu şirketi olan Air Canada, filosunun büyük bir kısmını Toronto Pearson Uluslar arası Havalimanı’nda tutmaktadır. Kanada’nın en büyük markalarından biri olan Air Canada, her geçen yıl cirosunu daha da artırmaktadır.

MAir Canada Nasıldır?erkezi Montreal’de bulunan Air Canada, yıllık yaklaşık 14 milyar Kanada Doları civarında bir gelire sahiptir. Resmi olarak 10 Nisan 1937 tarihinde kurulmuş olan Air Canada, havacılık faaliyetlerine ise 1 Ocak 1965 tarihinde başlamıştır. Bu dönemle beraber Kanada’yı, Avrupa, Asya, Amerika ve Okyanusya ile bağlayan Air Canada, Calgary, Montreal, Toronto, Vancouver şehirlerinde bulunan havalimanlarını filo merkezine çevirmiştir. Dünya çapında bir marka olan Air Canada’nın resmi kayıtlara göre 404 adet ticari yolcu uçağı bulunmaktadır. Bu rakama Air Canada’nın alt iştirakleri de dahildir. Bünyesinde bulunan diğer havayollarını da hesaba katacak olursak Air Canada, 404 uçak ile toplam 350 destinasyona tarifeli sefer düzenlemektedir. Şirket sloganı, ”Your World Awaits” yani Türkçe olarak ifadece edersek ”Dünyan Seni Bekliyor” olan Air Canada, aynı zamanda da dünyaca ünlü havayolu ittifakı olan Star Alliance da üye konumundadır. Bu da Air Canada’nın başta Lufthansa ve Türk Hava Yolları gibi markalarla da ortak uçuş düzenleyebileceği anlamına gelmektedir.

Dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Air Canada, bünyesinde toplam 40 milyar Dolarlık aset bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra Air Canada’nın yıllık karı da neredeyse 1 milyar Kanada Doları civarındadır ki bu çok iyi bir rakamdır. Dünya çapında bir şirket olan Air Canada, şirket sınırları dahilinde yaklaşık olarak 42 bin kişiyi istihdam etmektedir. Filosunda 404 adet ticari yolcu uçağı bulunduran Air Canada, denizaşırı seferlerini Boeing 777, 787 ve Airbus ürünü olan A330’lardan oluşan serilerle gerçekleştirmektedir. Her ne kadar günümüzde çok parlak bir grafik çizse de Air Canada da 2000’li yılların başında ciddi anlamda iflasın eşiğine gelmiş bir havayolu idi. Air Canada, dünyanın birçok noktasına tarifeli sefer düzenlemektedir. Bu seferler arasında Türkiye’de bulunmaktadır. Türkiye’de sadece İstanbul merkezli seferler düzenlenmektedir. Bu da İstanbul Atatürk Havalimanı vasıtasıyla yapılmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku