Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Baltık Cenneti; “Tallinn” Nasıl Bir Şehirdir?

0 355

Tallinn, Avrupa Birliği’ne 2004 yılında tam üye olmuş Estonya’nın en önemli şehirleri arasında yer alır. Estonya’nın en popüler şehri olan Tallinn, aynı zamanda da ülkenin başkenti olması hasebiyle siyasi bir merkez özelliği de vardır. Estonya’nın en kalabalık ve en gelişmiş şehri olan Tallinn, aynı zamanda da ülkenin liman şehri konumundadır. Bu da şehre başka bir özellik daha yüklemektedir. Liman şehri olan Tallinn, Estonya ekonomisinin kalbinin attığı bir yerdir. Ülkenin ithalat ve ihraç merkezi olan Tallinn, bu anlamda Estonya ekonomisinin lokomotifidir. Ülkenin kuzeyinde yer alan Tallinn, Finlandiya körfezine kıyıdır ve Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye sadece 80km’lik bir uzaklıkta yer alır. Aynı zamanda şehir sahip olduğu lokasyon gereğinde hem Rusya’nın batıya açılan kapısı olarak lanse edilen St. Petersburg’a hem de bir diğer Avrupa Birliği üyesi İsveç’in başkenti Stockholm’e sadece bir ila iki saatlik bir mesafededir. Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında olan Tallinn, resmi kayıtlara göre 1154 yılında haritalanmıştır. Bu dönemde Polonya, Rusya, Almanya (Prusya) gibi dev imparatorlukların himayesinde olan Tallinn, 1900’lü yıllara gelindiğinde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği saflarına katılmıştır.

1Baltık Cenneti; "Tallinn" Nasıl Bir Şehirdir?3. yüzyıl itibariyle bölge için ciddi bir öneme sahip olmaya başlayan Tallinn, kısa sürede bulunduğu stratejik konum sebebiyle birçok devletin iştahını kabartmıştır. Resmi olarak 1248 yılında kasabalaştırılan Tallinn, bu tarihle beraber bölgenin önde gelen liman şehirleri arasına girmiştir. 1990’lara kadar Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan Tallinn, Estonya’nın Sovyetler Birliği’ne karşı kazandığı bağımsızlık ile beraber Estonya’nın başkentine dönüşmüştür. Sovyetler ile bağlarını koparan Estonya, Avrupa Birliği tarafından 2004 yılında tam üye olarak Avrupa Birliği’ne dahil edilmiştir. Estonya’nın en önemli şehri olan Tallinn’de kişi başına düşen milli gelir ülke ortalamasından daha yüksektir. Tallinn’de kişi başına düşen yıllık gelir; 30 bin Dolar civarındadır. Dünyanın en eski şehirleri arasında yer alan Tallinn’de insan izlerine 5 bin yıl öncesinde dahi rastlanmıştır. Bu anlamda dünyanın en gözde mekanlarından kabul edilen Tallinn, UNESCO tarafından UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Avrupa’nın en gözde şehirleri arasında sayılan Tallinn’de 550 bin kişi ikamet etmektedir. Ancak şehri nüfusundan daha fazla kişi her yıl ziyaret etmektedir. Baltık ülkeleri nazara alındığında en çok turist çeken destinasyonlar arasında yer alan Tallinn, ülke ekonomisine çok ciddi bir katkı sunmaktadır. Tallinn’de yaşayan insanların birçoğu Rus, Alman ve İskandinav kökenlidir. Ancak en çok Rus kökenli insan yaşamaktadır. Zaten şehir Rusya Federasyonu ile sınır komşusu konumundadır ve bölgenin en gözde şehirlerinden Saint Petersburg’a sadece 1 saatlik mesafededir. Tallinn, ülkenin en önde gelen şehri olması sebebiyle ülkenin hava bağlantısı da buradan sağlanmaktadır. Tallinn, ülkenin en büyük havalimanını bünyesinde barındırır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku