Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Alberta Nerededir?

0 426

Alberta Nerededir?Alberta,

Kuzey Amerika’nın önde gelen ülkelerinden Kanada’da bulunan bir yerleşim yeridir. Söz konusu bu yer, hukuki statü bağlamında bir eyalet olup, Kanada’nın toprak bütünlüğünün bir parçasıdır. Ülkenin önemli yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Alberta, coğrafi olarak Kanada’nın batısında yer alır. Her ne kadar batı hattında bulunsa da eyalet, okyanusla karasal bir bağlantıya sahip değildir. Bu da Alberta’nın Pasifik Okyanusu ile buluşmadığı yine de bir batı eyaleti olduğu anlamına gelir. Kanada da, tıpkı müttefiki ve de kara komşusu olan Amerika Birleşik Devletleri gibi federal bir çatı altında kurulmuştur. Başka bir ifadeyle devlet olarak federalizmi benimsemiş olan Kanada, 13 eyaletten oluşur. Federal devlet olan Kanada kendi içinde böylece 13 adet federe devleti barındırır. Bu federe devletler içişlerinde bağımsız dışişlerinde ise, doğrudan Kanada’ya bağlıdırlar. Kanada, dünyanın en refah 10 ülkesi içinde olduğundan oldukça önemli bir yere sahiptir. Ülkeye bu gücü veren aslında sınırları dahilinde barındırdığı 13 eyalettir. Bu eyaletler arasıda en önemlisi hiç şüphe yok ki, Ontario’dur. Bu eyalet dışında da oldukça önemli eyaletleri bulunan Kanada, stratejik olarak bulunduğu yer sebebiyle son derece ilgi çekicidir.

Alberta Nerededir?Kanada sınırları içinde bulunan Alberta da, tıpkı diğer eyaletler gibi son derece önemli bir yer olarak karşımıza çıkar. Öyle ki, yapılan değerlendirmeler sonucunda Alberta’nın Kanada’nın en önemli 4’üncü eyaleti olduğu saptanmıştır. Bu öneme konu olan parametreler arasında hiç şüphe yok ki, nüfus ve de ekonomik veriler bulunur. Kanada’da tıpkı Birleşik Devletler gibi, uzun bir süre Britanya İmparatorluğu’nun bir kolonisi idi. Ancak 1900’lü yıllarla beraber var olan bağımsızlık mücadelesi sonucunda Büyük Britanya ile olan bağlar resmi bir şekilde yok edilmiştir. Buna rağmen kültürü ise halen çok açık bir şekilde görülmektedir. Alberta eyaleti, Kanada topraklarına eyalet statüsü altında 1 Eylül 1905 tarihinde katılmıştır.

Alberta Nerededir?Bu tarihle ile beraber ülkenin 11’inci eyaleti statüsüne kavuşan Alberta çok daha hızlı bir şekilde ilerleme göstermiştir. Alberta eyaletinin başkenti Edmonton’dur, bu şehir her ne kadar eyalete başkent olarak hizmet verse de, eyalet sınırları içinde bulunan en kalabalık şehir değildir. Bu da doğal olarak şehrin siyasi önemi dışındaki diğer alanlarda geri planda kalmasına yol açmaktadır. Alberta’nın başkenti Edmonton olsa da en büyük şehri, hiç şüphe yok ki Calgary’dir. Calgary şehri, nüfusun çok büyük bir kısmını tek başına kendi bünyesinde barındırır. Aslında zaten son derece hatırı sayılır bir nüfusa sahip olan Alberta, günümüz itibariyle yaklaşık 4 milyon insanın yerleşik bir biçimde yaşadığı bir yerdir.

Alberta Nerededir?Ancak her ne kadar sayı bu kadar az olsa da ülkenin genel nüfusu hesaba katıldığında bu hiç de azımsanacak bir rakam değildir. Nüfusu bağlamında ülkenin en kalabalık 4’üncü eyaleti olan Alberta, kişi başına düşen milli gelirde ise, ilk 3’te yer alır. Alberta’ya ulaşımı ele alırsak, aslında hiç de kolay sayılmaz. Çünkü Türkiye üzerinden henüz bölgeye aktarmasız olarak uçmak mümkün değildir. Bu yüzden başka eyaletlerde bulunan şehirler üzerinden ya karayolu ya da havayolu ile aktarmalı bir şekilde Alberta‘ya ulaşabilirsiniz. Ayrıca demiryolu da bir başka seçenek olarak alternatifler arasındadır. Ortalama seyahat süresi yapılacak aktarmaya bağlı olarak değişiklik gösterebilir. En hızlı yoldan ulaşılması durumunda 15 saat kadar bir sürede Türkiye’den Alberta’ya ulaşabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku