Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kanada’nın Lokomotifi: Ontario

0 333

Kanada'nın Lokomotifi: OntarioOntario Kuzey Amerika’da yer alan Kanada‘nın sınırları dahilinde yer alan 13 eyaletten biridir Bu eyalet, ülkenin en önde gelen yerleşim bölgelerinden olup, ülkeye birçok anlamda merkez statüsü kazandırır. Kanada’nın ortadoğusu olarak kabul edilen bölgede konumlanan Ontario, ülke nüfusunun çok büyük bir kısmını kendi sınırları dahilinde barındırır. Son yapılan çalışma Ontario’nun nüfusunun Kanada’nın nüfusunun yüzde 40’lik bir kısmına tek başına ev sahipliği yaptığını ortaya çıkarmıştır. Bu da doğal olarak Ontario’yu Kanada için vazgeçilmez bir hale getirmektedir. Ülkenin her anlamda eyaletsel olarak merkezi olan Ontario, sınırları dahilinde birçok şehri barındırır.

Kanada'nın Lokomotifi: OntarioYüzölçümü bağlamında ele alındığında Ontario, ülkenin en büyük ilk 5 eyaletinden biridir. Sıralamada ikinci dördüncü yer aldığını vurgulamak gerekir. Kanada‘nın başkenti Ottawa da Ontario eyaletinde bulunur. Ottawa, Kanada geneline başkentlik yapsa da Ontario sınırları dahilinde başkentlik görevini yürütmez. Ontario’nun başkenti bu anlamda ülkenin en önde gelen şehirlerinden olan Toronto’dur. Toronto, sadece Kanada için değil aynı zamanda da Ontario için ekonomik merkez görevi görür. Toronto siyasal, kültürel ve iktisadi olarak Ontario’ya başkentlik yapsa da aynı zamanda bir de turizm merkezi olma özelliği ile dikkat çeker.

Kanada topraklarının yüzde 10,8’ine denk gelen Ontario, bu anlamda daha önce de dediğimiz gibi en büyük 4 eyaletten biridir. Ülkenin ekonomik olarak merkezi de olan bu eyalet, çok sayıda iş imkanı sunmasıyla dikkat çeker. Nüfus anlamında ülke genelinde ilk sırada yer alan Ontario, 14,2 milyonluk nüfusu ile çok büyük bir bölge haline gelmiştir. Her Kanada eyaleti gibi Ontario da resmi dili olan eyaletler arasındadır.

Kanada'nın Lokomotifi: OntarioEyaletin resmi dili ise komşu eyalet olan Quebec’in aksine sadece İngilizcedir. Bu anlamda Ontario’da yaşanların büyük bir çoğunluğu Birleşik Krallık topraklarından Kanada‘nın kurulduğu ve bir Birleşik Krallık toprağı olduğu dönemlerde gelenlerden oluşur. Bunun izlerini günümüzde halen görmek mümkündür. Eyalet sınırları dahilinde var olan ekonomik güç 770 milyar Kanada doları civarındadır ki, bu epey bir etkileyicidir. Nüfusu da 14 milyon seviyelerinde olan Ontario, bu anlamda en zengin eyalettir. Ancak kişi başına düşen milli gelir nazara alınırsa sahip olunan nüfus sebebiyle bu biraz düşer ama yine de oldukça yüksek bir değerdir. Bu anlamda Ontario’da kişi başına düşen milli gelir 56 Kanada doları seviyelerindedir. Bu sıralamada Ontario’yu 7’nci sıraya çıkarır.

Kanada'nın Lokomotifi: OntarioOntario eyaletine ulaşmak diğer birçok bölgeye ulaşmaktan çok daha kolaydır. Özellikle de Türkiye üzerinden eğer İstanbul merkezli seyahat edecekseniz, herhangi bir aktarma olmadan Ontario’ya ulaşabilirsiniz. Bunun için Air Canada ya da Türk Hava Yolları’nın düzenlediği tarifeli seferlerden biri seçmeniz yeterleri olacaktır. Ortalama seyahat süresi 10 ila 11 saat arasında değişiklik gösterir. Bu durumda Toronto şehrine uçarsanız ve oradan diğer Ontario şehirlerine ulaşmanız son derece kolaydır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.