Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yıkıcı Irene Kasırgası

0 213

Yıkıcı Irene KasırgasıAmerika Birleşik Devletleri her yıl devasa boyutlara ulaşan kasırgalarla boğuşmaktadır. Özellikle de son yıllarda çok büyük kasırgalara maruz kalan ülke, bunlarla mücadele etme konusunda kendisini geliştirse de yine de meydanı gelen yıkımları bir türlü engelleyememekte ve de ciddi anlamda maddi ve manevi zarara uğramaktadır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin güney ve doğu sahilleri oluşan kasırgaların ilk hedefi haline gelmektedir. Çünkü bu bölge doğrudan kasırgaların güzergahında yer alır. Kuzeyden gelen soğuk Atlantik sularının Meksika körfezi enlemine yakın kısımlarda sıcak suyla birleşmesi her yıl çok büyük kasırgalara davetiye çıkarmaktadır. Son yıllarda artan kasırga vakalarının başlıca sebebi küresel ısınmadır ve de ilerleyen yıllarda daha da büyük kasırgaların yaşanılabileceği uzmanlar tarafından dile getirilen bir durumdur. Özellikle 2000’li yıllarla beraber Amerika Birleşik Devletleri çok sayıda büyük kasırgaya da ev sahipliği yapmış ve de binlerce insan bu doğal afetler sonucunda yaşamlarını yitirmişlerdir.

2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri, tarihinin en büyük 10 kasırgası arasında girmeyi başaran bir doğal afetle karşı karşıya kalmıştır. Karayipler’in açıklarında güç kazanmaya başlayan bir fırtına kısa sürede kasırgaya dönüşmüştür. Amerika Birleşik Devletleri’nin kasırgaları isimlendirmeye başladığı 1979 yılından beri, sırayla her kasırgaya isim verilmekte ve de bunlar yarattıkları tehlikeye göre ya emekliye ayrılmakta ya da tekrar tekrar kullanılmaktadır. Bu döngü 5 yılda bir tekrarlar. 2011 yılının 21 Ağustos’unda kasırgaya dönüşen bu doğa olayına ”Irene” adı verilmiştir. Irene, Amerika Birleşik Devletleri tarihi nazara alındığı vakit, en tehlikeli 10 kasırga arasında 8’inci sırada yer alır. Bu da kasırganın ne kadar yıkıcı olduğunu açıkça ortaya koyar. 21 Ağustos tarihinde başlayan Irene kasırgası 28 Ağustos’a kadar kasırga olarak hareket etmiş ve bu tarih sonrasında 2 gün daha ya da başka bir ifadeyle 30’una kadar da kasırgadan çıkıp tropik fırtına seviyesine gerilemiştir. Irene Amerika Birleşik Devletleri’nin en uzun güzergaha sahip fırtınası olarak kayıtlara geçmiştir. Kasırga, Karayip açıklarında başlamış ve de Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyine kadar ulaşmıştır.

Yıkıcı Irene KasırgasıSon olarak New York eyaletine bağlı New York City’nin Brooklyn ilçesine kategori 1 olarak ulaşmıştır. Burada çok büyük bir yıkıma ulaşmasa da binlerce kilometre boyunca hareket etmesi ile birçok eyalete ve de şehre çok büyük bir zarar vermiştir. Kasırganın ulaştığı en yüksek seviye 1 dakika süresince sahip olduğu 195km/saatlik rüzgarlar olmuştur. Bu da kasırganın 3. kategoriye ulaştığını ortaya çıkarmıştır. Kasırga sona erdiğinde tropik fırtına olarak Kanada‘ya ulaşmış ve burada çok ciddi bir hasara yol açmamıştır. Irene 10 gün içinde 16,6 milyar dolarlık bir hasara yol açmış ve de 49 kişi yaşamını yitirmiştir. Ayrıca 12 kişi de kasırgayla doğrudan bağlantılı olmasa da yine de kasırga nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.