Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Anne Karnında Hıçkırık

0 982

Anne Karnında Hıçkırık37. haftayı geride bırakmış bir anne adayı olarak bebeğimi hissettiğim günden beri hem merak hem de endişeyi beraberinde yaşıyorum. Gebelik şekeri teşhisi koyulan her anne adayı gibi akıllar da sürekli soru işaretleri oluşmakta ve başlıyoruz araştırmacı – gazeteci gibi internetin altını üstünü getirmeye. En son dün gece bebeğimde 4 -5 saniye aralıklarla gelen sanki bir hoplama hissi ve yaklaşık 10 dakika kadar sürüyordu biraz bekleyince yeniden başladı bu durum bebeğimde endişeyle gece saat 1 de kalkıp internette başladım araştırmaya bebeğimde ki bu senkronize hareketin kaynağı nedir? Ve bulduğum ilginç bir bilgi ” anne karnındaki bebek hıçkırığı”.

Normal bir insan nasıl hıçkırabiliyorsa, anne karnında tüm yaşamsal faaliyetleri gelişmiş akciğerleri oluşmuş bebeklerinde bizler gibi hıçkırabildiğini öğrendim. Peki bu hıçkırığın kaynağı nedir bir bakalım.
Anne karnındaki bebeğin rahat hareket edebilmesi ve vücudunu oluşturan uzuvların, organların oluşabilmesini sağlayan bir sıvı vardır. Bu sıvıya amniyon sıvısı denmektedir. Bu sıvı sayesinde anne karnında bulunan bebeğin hareketleri, idrarı ve yaşadığı ortam bu sıvı ile hazırlanmış olur.

Anne karnındaki bebeğin ciğerleri diğer organlarına göre yavaş yavaş ve en son gelişme gösterir. Anne karnında 9 ayını dolduran bebeklerde artık nefes alış veriş egzersizleri yapan ve emme refleksi göstererek amniyon sıvısını yutarlar. Bu da hıçkırığa neden olur. Daha çok anne yemek yedikten sonra bebekte bu hıçkırık hareketi hissedilir. Anne karnındaki bebeğin hıçkırması korkulacak bir durum değildir.

Halk arasında anne karnındaki hıçkırığın kordon dolanması olduğunu söyleseler de bu söylenti hurafeden başka bir şey değildir. Yetişkin bireyler hıçkırıklarından nasıl rahatsız oluyorlarsa anne karnındaki bebeklerde hıçkırıklarından rahatsız olup hareketlenmeye başlar. Bu hareketlenme anne adayını korkutabilir. Ciğerleri gelişmekte olan bebeğin bazı anne adayları tarafından da acaba bebeğimin ciğerlerinde sorun mu var? diye endişe gösterseler de bu minik hıçkırıkların bebek için çok faydası vardır.

Anne Karnında HıçkırıkAnne karnında ki bebek hıçkırığının faydaları:

– Doğuştan emme refleksine sahip olarak doğarlar. Bu emme refleksini de anne karnındayken amniyon sıvısını yutup hıçkırması sonucunda emme refleksini öğrenirler ve doğduktan sonra da çok iyi bir şekilde emerler.

– Anne karnındaki bebeğin amniyon sıvısını yutmasıyla diyafram kasının daha iyi kasılıp gevşeyerek ciğerlerinin gelişimine yardımcı olur.

– Doğumu yaklaşan bebeklerin gün içerisinde daha çok amniyon sıvısını yuttuğu ve bu hıçkırık nöbetlerinin arttığı gözlemlenir.

Kaynakça:
http://www.hickirik.gen.tr/anne-karninda-hickirik.html
http://www.e-gebelik.net/hafta_hafta_gebelik/hafta_38.asp
http://ogrenenanne.blogspot.com.tr/2013/05/anne-karnnda-hckrk.html
http://www.uzmantv.com/hamileligin-9.-ayinda-anne-karnindaki-bebek-ne-durumdadir

Yazar:Hatice Öztürk

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.