Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Arıtılmış Su ile Kaynak Su Arasında Ne Fark Vardır? Hangisi Daha Sağlıklıdır?

0 281

Arıtılmış Su ile Kaynak Su Arasında Ne Fark Vardır? Hangisi Daha Sağlıklıdır?Su tüm canlılar için yaşam kaynağıdır. Yeryüzündeki tüm canlıların suya ihtiyacı vardır. Yerüstünde olduğu kadar yeraltında da sular vardır. Dünyanın %70’i sudur. Ancak bu suyun çok azı içme suyudur. Yetişkin bir insan günde 2 litreye yakın su içmelidir. İnsan vücudu su içmeden ortalama 3 gün dayanır ama yemek yemeden daha uzun süre dayanabilir.

Arıtılmış Su ile Kaynak Su Arasında Ne Fark Vardır? Hangisi Daha Sağlıklıdır?İnsan vücudunda suyun görevleri vardır. Bunlar;
1- Yiyeceklerin sindirimini sağlar.
2- Vücuttaki atık maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.
3- Hücrelere madde taşır.
4- Vücudun ısısını dengeler.
5- Kan hacmini dengeler.
6- Su cildin nefes almasını sağlar,yeterli oksijeni vücuda depolar.
7- Vücuda zindelik verir.
8- Sağlığı korur.
9- Cildi besleme özelliği vardır.
10- Böbrekleri çalıştırır.
11- Organların normal çalışmasını sağlar.
12- İç organları korur.
13- Vücuttaki yağları yakar.

Arıtılmış Su ile Kaynak Su Arasında Ne Fark Vardır? Hangisi Daha Sağlıklıdır?Tüm canlılar için çok önemli olan su da kaynak su mu yoksa arıtılmış su mu tercih edilmesi gerekir.
İnsanların sudan yararlanması için farklı seçenekler vardır. Bunlardan ilki şebeke suyudur. Çeşmeden akan sudur ve barajlardan gerekli temizlemelerden sonra insanlara ulaşır. Diğer bir seçenek damıtılmış sudur. Bu su minerallerden arındırılmış sudur. Bazı ev aletlerinin kullanım ömrünü uzatan bir sudur. İnsanlar da tüketir. Kaynak suyu da çeşitli kaynaklardan alınarak şişelenen sudur.
İnsanlar hangi suyu tercih edecekleri konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Suyu tercih ederken insanların farklı kriterleri vardır. Tadının güzel olmasını tercih edenler olduğu kadar içindeki bazı maddelerden arınmış olup olmadığı ile ilgilenenler de vardır. Su çeşitli cihazlarda arındırılır. Önemli olan bu arınmanın vücut için gerekli maddeleri arındırması şeklinde olmamalıdır. Zararlı maddelerden arındırması önemlidir. Özellikle minerallerin vücuda girmesi gerekir. Su arıtılırken bu duruma dikkat edilmesi gerekir. Bununla beraber çocuklar için suyun içindeki kalsiyum ve magnezyum da önemlidir. Çocuk sağlığı ve gelişimi için suyun içinde bu maddelerinde olmasına önem vermek gerekir. İnsanlar su arındırıldıktan sonra içinde hangi maddelerin kalıp kalmadığını bilemeyeceği için bu anlamda izlenecek yol elde edilen suyun klinik bir testten geçirilmesidir. Bu şekilde suyun sağlıklı olup olmadığı anlaşılır.

Arıtılmış Su ile Kaynak Su Arasında Ne Fark Vardır? Hangisi Daha Sağlıklıdır?Kaynak su ise doğal kaynaklardan alınmış sudur. Bu sular genellikle şişelerde ve damacanalarda satılır. Bu suların ne kadar sağlıklı olduğu ya da yeterince zararlı maddelerden arınmış olup olmadığı yine klinik testler sonucunda ortaya çıkar.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.