Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yin ve Yang Neyi Temsil Etmektedir?

0 114

Yin ve Yang Neyi Temsil Etmektedir?Anlamı, Kaynağı ve Çin Kültüründe Yin ve Yang’in Kullanımı

Yin ve Yang, yüzyıllar önce Çin kültürünün geliştirdiği oldukça karmaşık bir kavramdır. Açıkça söylemek gerekirse, yin ve yang doğada var olan iki zıt kuralı temsil etmektedir.Genel olarak konuşursak, yin kadınsı, durgun, karanlık, negatif ve içten gelen enerji ile karakterize edilmektedir. Diğer taraftan, yang ise erkeksi, enerjik, sıcak, parlak, pozitif ve dışsal enerji ile karakterize edilmektedir.

Denge ve İzafiyet

Yin ve yang elementleri hep çift halde oluşur, mesela ay ve güneş, kadın ve erkek, karanlık ve parlak, pasif ve aktif vb.

Fakat, yin ve yang statik veya karşılıklı olarak özel türetilmiş terimler anlamına gelmemektedir. Yin yang’ın özü, iki farklı bileşenin birbirleri ile etkileşimine ve değiştirilebilirliğine dayanmaktadır. Gündüz ve gece değişimleri buna bir örnektir. Dünya birçok farklı ve çoğunlukla birbirine zıt güçlerden oluşmasına rağmen bu güçler bir arada bulunurlar ve esasında birbirlerini tamamlarlar. Bazen doğanın karşısındaki güçler bile birbirlerinin varlığına dayanırlar. Örneğin ışıksız gölge olamaz.

Yin ve yang’ın kendi aralarındaki dengesi oldukça önemli bir konudur. Eğer yin güçlenirse yang zayıflar veya tam tersi olur. Yin ve yang bazı durumlarda birbirleri ile yer değiştirebilirler. Bunun sebebi ise yin ve yang’ın her zaman aynı kategori altına girmemesidir. Farklı bir şekilde anlatmak gerekirse, yin elementleri yang’ın belli bölümlerini içerebilir, aynı şekilde yang’da yin’in belli elementlerini bünyesinde barındırabilir. Bu açıdan, yin ve yang dengesinin her şey de var olduğuna inanılmaktadır.

Yin ve Yang Neyi Temsil Etmektedir?Yin ve Yang’ın Tarihçesi

Yin yang kavramı uzun bir geçmişe sahiptir. Bu kavramla ilgili Yin Hanedanlığı (yaklaşık 1400-1100 M.Ö.) ve Batı Zhou Hanedanlığına (1100-771 M.Ö.) kadar uzanan pek çok yazılı kayıt vardır.
Yin yang, Batı Zhou Hanedanlığı zamanında yazılan “Zhouyi”/ “Değişimin Kitabı” nın temelidir. Zhouyi’nin Jing bölümü özellikle doğada ki yin ve yang akışı hakkında bilgiler içermektedir. Yin ve yang özellikle Çin tarihinde Bahar ve Sonbahar Dönemi(770-746 M.Ö.) ile Savaşan Devletler Dönemi’nde (475-221 M.Ö.) gittikçe popüler hale gelmiştir.

Medikal Amaçlı Kullanım

Yin ve yang’ın temel prensipleri, “Huangdi Neijing”/”Yellow Emperor’s Classic of Medicine” kitaplarının en önemli bölümlerini oluşturmaktadır. Bu kitap 2 bin önce yazılmış olup, en eski Çin medikal kitabıdır. Sağlıklı olmak için, yin ve yang kuvvetlerinin kendi bedeninizde dengelenmesi gerektiğine inanılmaktadır.

Yin ve yang, geleneksel Çin tıp biliminde ve fengshui felsefesinde günümüzde bile önemini korumaya devam etmektedir.

Kaynakça:
www.thoughtco.com/yin-and-yang-629214

Yazar: Fatih Kokoç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku