Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bitlis İlinde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Turistlik Yer

0 315

Doğu Anadolu’nun gezilip görülmesi gereken bir şehridir. Bitlis’te gezilip görülmesi gereken birçok yer vardır. Bunlarda 10 tanesini sıralarsak:

Bitlis İlinde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Turistlik Yer

1- Bitlis Etnografya Müzesi: Bitlis’e gidildiği zaman şehri tanımak için mutlaka Bitlis Etnografya Müzesi’ne uğranması gerekir. Bu müzede Bitlis’e has körükçülük, bastoculuk, demircilik ve halı dokumacılığına dair örnekler bulmak mümkündür. Bu müze 2005 yılında açılmış olup pazartesi hariç her gün açıktır ve ücretsizdir. Bitlis Etenografya Müzesi tarihte yolculuk yapmak isteyeler için çok iyi bir tercihtir.

Bitlis İlinde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Turistlik Yer2- Bitlis Kalesi: Bitlis oldukça eski bir tarihe tanıklık etmiştir. Şehirde Selçuklu ve Osmanlı devleti de hüküm sürmüştür. Bitlis’te tarihten kalıntılar görmek isteyenler Bitlis Kalesini görmelidir. Bitlis merkezde bulunan bu kale Oldukça sarp bir alanın üzerindedir. Kaleye restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Kalede gezilebilecek olan yerler: gözetleme kalesi, demir kapı, farklı amaçlar için kullanılmış mağaralar vardır. Kalenin içine girmek olanaksızdır.

Bitlis İlinde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Turistlik Yer3- Nemrut Krater Gölü: Mavi ile yeşilin muhteşem uyumunun yakalanacağı bu göl Türkiye’nin en büyük krater gölüdür. Bu krater göl Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunmaktadır. Bu göl volkanik faaliyetler sonucu soğuk ve sıcak göl buluşmuştur. Doğada vakit geçirmeyi, balık tutmayı, piknik yapmayı, fotoğraf çekmeyi sevenler bu doğa harikasına mutlaka uğramalıdır.

Bitlis İlinde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Turistlik Yer4- Bitlis Kayak Merkezi: Bitlis’te kış ayları karlı geçer. Bu yüzden de rahatlıkla ve bol bol kayak yapılabilecek kayak merkezleri mevcuttur. Bu kayak merkezleri ise şunlardır:
– Çirtkaya Kayak Merkezi
– Tatvan Kayak Merkezi
– Ahlat Serinbayır Kayak Merkezi
– Rahva Kayak Merkezi

Bitlis İlinde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Turistlik Yer5- Süphan Dağı: Dağcılık ile uğraşanların mutlaka buluştuğu bir noktadır. Türkiye’nin 3. Büyük dağıdır. Bu dağa tırmanmak için Bitlis’in Adilcevaz ilçesine gitmek gerekir. Bu dağa tırmanmak yorucu olduğu kadar heyecanlıdır. Bu dağa tırmanıldığında eşsiz bir Van Gölü manzarası ile karşılaşılır. Ayrıca dağın zirvesinde tarihi mezarlara da rastlamak mümkündür. Burada kırklar mezarlığı vardır. Bu mezarlıkta kırk şehit bulunmaktadır.

Bitlis İlinde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Turistlik Yer6- Bitlis Camileri: Bitlis camileri ile ünlü bir şehirdir. Bitlis deyince akla hemen Bitlis’te 5 Minare akla gelir. Bu da Bitlis’te birçok caminin olduğunu ifade eder. Şehrin farklı noktalarında özellikle Selçuklu döneminden kalma farklı mimarilere sahip camiler bulunmaktadır. Bu camiler:
– Ulu camii
– Gökmeydan camii
– Şerefiye camii
– Sultaniye camii
– Kureyşi camii
– Adilcevaz camii
– Ahlat İskeder Paşa camii

Bitlis İlinde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Turistlik Yer7- İslahiye Medresesi: Selçuklu dönemine ait bir eserdir. Bitlis merkezde bulunmaktadır. Sağlam, gösterişli, birçok değerli bilim adamı ve sanatçıyı yetiştirmiş bir medresedir.

Bitlis İlinde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Turistlik Yer8- Bitlis Türbeleri: Bitlis’te görülesi birçok türbe ve kümbet bulunmaktadır. Bular:
– Abdurrahman Gazi Türbesi
– Emir Ali Kümbeti
– Usta Şagirt Kümbeti
Çifte Kümbet

9- El Aman Han:

Bitlis İlinde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Turistlik YerBüyük bir külliyedir. Bitlis’in Tatvan ilçesinde olup halen halka açık bir sosyal tesistir. Hem turistlerin hem de yöre halkının uğrak yeridir. Bu hanın içinde sinema, kahvaltı ve yöresel yemek salonları, restoran ve daha birçok insanların ihtiyacı karşılayacak mekanlar mevcuttur.

Bitlis İlinde Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Turistlik Yer10- Ahlat Mezar Taşları: Bitlis’in Ahlat ilçesinde ve Van Gölü’nün kıyısında bulunur. Selçuklu dönemini taş işçiliğini en güzel şekilde yansıtır. Bu mezar taşları bin civarındadır. Anıtsal mezar taşları da vardır. Selçukluları inançlarını gösterir. Mezar taşlarındaki taş işlemeleri, heybetli görünümleri, motifleri mutlaka görülmeye değerdir. Bu mezar ta bir Türk-İslam mimari örneğidir.

Kaynakça:
gezilecekyerler.com › Top 10

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.