Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bahreyn Nasıl Bir Ülkedir?

0 345

Bahreyn Nasıl Bir Ülkedir?Bahreyn

ya da resmi adıyla Bahreyn Krallığı, İran Körfezi’nde yer alan bir ülkedir. Bu ülkenin hukuki statüsü egemen olup, anayasal monarşinin hakim olduğu bir devlettir. Bahreyn, bölge ülkeleri nazara alınacak olursa bunlar arasında istikrarı en sağlam olanlardandır. Ekonomik olarak da kendi kendine yetebilen bir ülke olan Bahreyn, bulunduğu coğrafyanın önde gelen siyasi figürlerinden olma yolunda ciddi bir gayret sarf etmektedir. Dünya üzerinde var olan ada devletler arasında bulunan Bahreyn, karasal bazda olmasa da denizyoluyla ulaşabileceği çok sayıda komşuya da sahiptir. Ada statüsünde olan birçok devlet vardır; Bahreyn de bunlar arasında en küçüklerinden olup, Asya genelinde de yüzölçümü bağlamında en ufak üçüncü ada devlet olma özelliğini haizidir. Bunların ilk iki sırasını oluşturan devletler ise Maldivler ve Singapur’dur. Özellikle bölgenin önde gelen ülkeleri arasında yer alan Suudi Arabistan ve Katar ile yakın ilişkileri bulunan Bahreyn, bu anlamda din ve mezhep birliğini savunan bölge ülkelerindendir. Bahreyn, her ne kadar karasal bağlamda doğal olarak Suudi Arabistan’la bir bağlantıya sahip olmasa da, ülke bunu yapay yollardan elde etmeyi başarmıştır. Bahreyn ve Suudi Arabistan arasında ”Kral Fahd Köprüsü” bulunur. Bu köprü dünyanın en sıradışı mimari değerleri arasında kabul edilir.

Bahreyn Nasıl Bir Ülkedir?Bahreyn, zenginliğin verdiği ihtişamla Suudi Arabistan’la olan bağlantısını yaptırdığı köprü ile sağlamıştır. Köprünün yapımında harcanan ücretin tamamını Bahreyn devleti karşılamıştır. Sınırları dahilinde küçük olmasına karşın, çok sayıda irili ufaklı şehir bulunduran Bahreyn, bu anlamda son derece modern bir şehircilik planlamasına sahiptir. Ülkede yer alan şehirlerin içinde Manama şüphesi ki, en ön plana çıkandır. Bunun nedeni, söz konusu şehrin Bahreyn’e başkentlik yapıyor olmasıdır. Başkent olması sebebiyle, ülkenin siyasi merkezi olan Manama, aynı zamanda Bahreyn ithalat ve ihracatında da çok büyük bir yere sahiptir. Başka bir ifadeyle iktisadi açıdan da oldukça önemli bir kent olan Manama, Bahreynliler için vazgeçilmezdir.

Bahreyn Nasıl Bir Ülkedir?Ülke zengin petrol yataklarına sahip olmasının meyvesini her geçen gün almaktadır. Ülkenin sınırları dahilinde yaşayan insanların sadece yarısı aslen Arap ve Bahreynlidir. Geriye kalan kısım ise, ülkenin kalkınması ve de refahı için çabalayan Güney Asyalı ve de Afrikalılardan oluşur. Resmi olarak dini İslam olan Bahreyn, bu anlamda Müslüman nüfusa sahip ülkelerden birisidir. Bahreyn de çok uzun bir süre boyunca tıpkı diğer bölge ülkeleri gibi başka ülkelerin egemenliği altında kalmıştır. Bu anlamda Birleşik Krallık, Bahreyn’in bugün kurulduğu adayı da kendi toprakları olarak idare etmekte idi. Ancak Birleşik Krallık bu imtiyazı, 14 Ağustos 1971 tarihinde kaybetmiştir.

Bahreyn Nasıl Bir Ülkedir?15 Ağustos 1971 tarihinde bağımsızlığı uluslararası anlamda geçerlilik kazanan Bahreyn, artık bağımsız bir ülke olarak ve de sahip olduğu petrolden beslenen bir Arap ülkesi haline gelmiş ve de bölgeye önemli bir güç olarak katılmıştır. Ülke sınırları dahilinde yerleşik statüde insan sayısı yaklaşık 1,5 milyon civarında olup, bunların yarısına yakın bir kısmı ise göçmenlerden oluşur. Kişi başına düşen milli geliri 26 bin Amerikan doları seviyelerinde olan Bahreyn, bu anlamda bölgenin en refah ülkelerinden biri konumundadır. Bahreyn‘e ulaşımı ele alırsak, bu Türkiye çıkışlı seyahatlerde son derece basit bir konudur. Türk Hava Yolları, Manama şehrine tarifeli olarak seyahat düzenler. Ortalama seyahat süresi ise 4 saat civarındadır. Son olarak güncellenmiş vize uygulamalarına IATA üzerinden bakınız.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.