Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Balık Avında Agaşon Tekniği Nedir?

0 2.113

Agaşon tekniği, balıkların merakından ilham alan bir avlanma şeklidir. Balıkların oldukça meraklı canlılar olduğundan yola çıkılarak hazırlanan bu teknik, bir yandan da başka tekniklerin de yardımı ile ortaya çıkarılan işlemler bütünü düşünüldüğünde, adı çok bilinmeyen ancak çok etkili olan avlanma yöntemleri arasında yer almaktadır. Tekniğin özelliği ise, balığın merakını uyandıracak ve onu ortaya çıkartacak farklı bir ses çıkarılması ile balığın hedef haline gelebilmesi üzerinedir. Gırtlaktan çıkan ve kalp atış ritmine benzeyen bir ses çıkarmak, tekniğin ana öğesidir. Sıklıkla tercih edilen seslerden biri de, zıpkının tutulduğu elin iki parmağı arasına taş alınarak kabzaya ritmik şekilde vurulması durumudur. Gırtlaktan çıkan ses yardımı ile de, bu teknik uygulanabilmektedir.

5943_poon_harpoon_kevin

Agaşon tekniği, avlanma adına mükemmel bir teknik olsa da, bu tekniğin uygulanabilmesi için yer seçimi, ses, akıntı, yatış şekli ve benzeri faktörler oldukça önemlidir. Avcının daha çok kamufle olduğu, gölgede kalan ya da zor görünen, yosunluk araları da olabilen yerlerde bu tekniği uygulaması ile başarılı olabileceği bilinmektedir. Bu teknikte, zıpkınla balık avlanmaktaki temel prensiplerden biri olan kıyıyı karşıya alarak pusu kurma durumu söz konusudur. Çünkü balıklar, kaçış sırasında sığ yerlerden derin yerlere doğru bir yol izlemektedirler. Kıyıya karşı yatılan konumlarda, balık karşıdan geleceği için, av durumu rahatlayacaktır.

Agaşon tekniğinde balığa dipten yaklaşmak da esaslardan biridir. Bu şekilde daha iyi kamufle olan avcı, avını kolaylıkla vurabilir. Dip kısımlarda yatış pozisyonu alan avcılar, biraz da kum kullanımı ile tehdit olarak algılanmaktan kaçınmaktadırlar.

5943_img_7940

Agaşon tekniği sırasında zıpkın tutuşu da, her zıpkın avı gibi çok önemlidir. Önde bulunan bir taşlık ya da kayalık gibi noktaların ortasına dayanabilen zıpkın ucu, bu sayede daha iyi hedef seçebilmektedir. Aynı zamanda dirseğin kırık tutulması ile bilek hamlelerine daha iyi hakim olunabilmektedir. Böylece, balığın kıvrak hareketleri daha kolay takip edilebilmektedir. Agaşon tekniği kapsamında, hedef halindeki balığın doğru seçilmesi ve sadece ona ateş edilmesi de esastır. Aynı zamanda, genellikle 100’lük zıpkınlar, dip sularda daha kullanışlı olabilmektedir. Kamufle olmanın, sessizliğin ve balık çeşidinin çok önemli olduğu bu avda, aynı tüfek atışı gibi, tetik eze eze ve nefesin son raddesinde ateş edilmelidir. Balığın olası hamlelerine ve söndürülememe riskine karşı, vücudun nefes düzeni çok önemlidir.

Kaynakça:
http://ekstremsporlar.blogspot.com.tr/2014/01/zpknla-balk-av-teknikler-2-agason.html

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku