Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Ölümcül Deniz Kazası; “MV Dona Paz”

0 247

Dünyada deniz seyahatleri son yıllarda hava taşımacılığında yaşanan gelişmeler sonucunda daha önceki yıllara nazaran ciddi anlamda düşüş yaşasa da yine de denizyolu taşımacılığı, halen ciddi bir piyasaya sahiptir. Hal böyle olunca tarih boyunca sıra dışı deniz kazaları yaşanmış ve bunlar dünya tarihine geçmiştir. Dünyanın en meşhur deniz kazası her ne kadar 15 Nisan 1912 tarihinde Atlantik Okyanusu’nun derinliklerine buz dağına çarpması sonucu batan ”Royal Mail Shipping Titanic” olsa da Titanic bünyesinde sadece 2,220 civarında yolu bulunmakta idi ve bunlardan 1,500 yakın bir kesimi hayatını kaybetmişti. Dünyanın en önemli deniz kazalarından birine karışan MV Dona Paz, binlerce kişinin yaşamına mal olmuştur. Dünya denizcilik tarihine geçen en ölümcü kaza olan MV Dona Paz, Uzakdoğu ülkelerinden Filipinler siciline kayıtlı bir yolcu gemisiydi. Gemi ilk olarak 25 Nisan 1963 tarihinde denize indirilmiştir. O dönem Japonlar tarafından yapılmış olan MV Dona Paz, Japonya siciline kayıtlı bir gemi olarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

UDünyanın En Ölümcül Deniz Kazası; "MV Dona Paz"zun yıllar Japonya bayrağı altında faaliyet göstermiş olan MV Dona Paz yolcu gemisi, 1975 yılında henüz 12 yaşında iken, komşu ülke Filipinler’e satılmıştır. MV Dona Paz satın alan, Sulpicio Lanes’dı. Japonya siciline kayıtlı iken, Himeyuri Maru isminde olan bu yolcu gemisi, 1975 yılında gerçekleşen satış sonrasında MV Dona Paz adını almıştır. İsim resmi olarak devir tarihinden 6 yıl sonra 1981 yılında gerçekleşmiştir. MV Dona Paz, Filipinler siciline kayıtlı iken, 5 Haziran 1979 tarihinde ciddi bir yangın yaşasa da, bunu atlamış ve tekrar tamir edilmiştir. Yapılan restorasyon çalışması sonrasında tekrar sefere çıkan MV Dona Paz, uzun yıllar boyunca başarılı bir grafik çizmiş ve herhangi bir kazaya karışmamıştır. Ancak tarihler 20 Aralık 1987’yi gösterdiğinde MV Dona Paz, ciddi bir kazaya karışmış ve bu kazadan kurtulamamıştır. 93,1 metre uzunluğunda olan MV Dona Paz, saate 18 knot hıza erişebiliyor ve 1,518 yolcu kapasitesine sahipti. Bunun yanı sıra 66 adet de mürettebat kapasitesine sahiptir.

Manila ile Tacloban arasında haftalık seferler yapan MV Dona Paz, 20 Aralık 1987 tarihinde kapasitesinin çok üzerinde yaklaşık olarak 4000 kişiyle Toclaban’a doğru sefere başladı. Gece saatlerinde MT Vektor adında bir petrol yüklü tankerle çarpışmıştır. Çarpışma esnasında uyuyan birçok kişi ne olduğunu anlayamadan çarpışma sonucunda çıkan yangında feci şekilde can vermiştir. Yaklaşık olarak 8,800 varillik petrolle yüklü olan MT Vektor, kısa sürede MV Dona Paz’ın alevler içinde kalmasına yardımcı olmuştur. Zaten aşırı şekilde kapasitesinin üzerinde 2000 yolcu daha taşıyan MV Dona Paz da izdiham yaşanmış ve petrolün sızdı deniz yüzeyinin de tutuşması kazadan sağ kurtulup denize atlayanların da deniz de yanmalarına neden olmuştur. Her iki gemi de kaza sonrası çok ciddi hasar alması sebebiyle su almaya başlamış ve 2 saat gibi kısa bir sürede batmıştır. Kazadan sadece 24 kişi sağ olarak kurtulmuş bunun yanı sıra, resmi kayıtlara göre 4386 kişi feci şekilde ya boğularak ya da yanarak yaşamını yitirmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.