Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Siyam Kedilerinin Bilinmeyen Özellikleri

0 743

Siyam Kedilerinin Bilinmeyen ÖzellikleriSiyam kedileri Tayland’dan dünyaya yayılmıştır. Bu ismi almasının sebebi de Tayland’ın eski adının Siyam olmasından dolayıdır. Mavi gözleri çekiktir. Ve özel bir kürkü vardır. Bacakları ince, bedeni orta boydadır. Sevimli olan bu kediler oldukça hareketlidir. Siyam kedilerini diğer kedilerden ayıran en büyük özellikleri kendilerine özgü görünümleridir. Bu kediler genetik olarak melez değil doğaldır. Daha sonra da ırkları bozulmamıştır. Bu kediler çok mırıldanır. Sosyal , sevimli ve cana yakındırlar. Bu özelliklerine de bakılarak bu kediler yalnız kalmaktan hoşlanmaz.
Kedisi ile oynamak, vakit geçirmek isteyenler mutlaka siyam kedisi almalıdır. Bu kediler akıllı olup kolayca eğitilebilir. Tüm kediler gibi bu kediler de aşırı beslenmemelidir. Kilo kedilerde hastalık yapar. Günde 2 kez beslenirler. Yaklaşık 15 yıl yaşarlar. Hatta 20 yıl bile yaşadıkları olur. Ama bu süre zarfında iyi bakılmaları gerekir. Bu bakım sadece beslenme, barınma şeklinde değil sevgi ve ilgi şeklinde de olmalıdır.
Siyam kedileri genellikle evlerde yaşar. Düzenli beslenmesi, veteriner kontrollerinin yapılması gerekir. Kediye kedi maması verilir, kediye köpek maması verilmesi zarar verir.
Siyam kedileri kısa tüylüdür, kendisini yalayarak temizler. Çocuklarla iyi anlaştıkları gibi genel olarak başka hayvanlarla da iyi geçinirler.

Siyam Kedilerinin Bilinmeyen ÖzellikleriSiyam kedilerinin bilinmeyen özelliklerinden biri renkleridir. Bu kediler ilk dünyaya geldiklerinde açık renklidir. Sıcağa duyarlı olarak salgılanan enzimlerle vücutlarının rengi koyulaşmaya başlar. Özellikle burunları, kulakları, patileri koyulaşır. Bu doğal bir süreçtir ve bu kedilerin en önemli özelliğidir.
Bu kedinin dünyanın en yakışıklı ve en şişman kedisi unvanları vardır. Ayrıca kedi ırkının en eskilerindendir. İyi bir ev arkadaşı olurlar. Apartman dairelerinde bile rahatlıkla yaşayabilen asil hayvanlardır. Canları sıkıldığında tek yaptıkları ortadan kaybolmaktır. Erken yaşta doğurganlığa erişirler. Bu kedinin bir defa da 19 yavru doğurma rekoru vardır.
Kediler çok sevilen ve en çok evlerde beslenen türlerdendir. Bunun birlikte siyam kedileri özelikle dış görünüşleri ve cana yakınlıkları tercih edilen kediler arasındadır. İştahlı olan bu kediler çok fazla bakım istemez. Az kalorili mamalar verilmesi siyam kedilerinin şişmanlamasına engel olur. Tüyleri de kısa olduğu için çok fazla tüy dökmezler. Ama taranmaktan, fırçalanmaktan da hoşlanırlar.

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku