Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Barcelona’ya Ulaşım: Barcelona El Prat Havalimanı

0 269

Barcelona'ya Ulaşım: Barcelona El Prat HavalimanıBarcelona El Prat Havalimanı,

Avrupa Birliği üyesi İspanya’nın en gözde şehirlerinden biri olan Barcelona’da bulunan bir hava meydanıdır. Ülkenin en büyük turistik mekanlarından biri olması sebebiyle her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Barcelona, bu ziyaretçilerin çok büyük bir kısmını hava meydanı vasıtasıyla kabul etmektedir. Karayolu ile de ulaşım bir alternatif olsa da insanlar gelişen havacılık sonrasında ucuzlayan biletler sebebiyle daha çok havayolu ile seyahate yönelmektedirler. Barcelona El Prat Havalimanı bu anlamda, bu nadide İspanyol şehrini ziyaret etmek isteyenlere çok iyi bir hizmet sunar. Her yıl milyonlarca insan Barcelona şehrini ziyaret eder. Bu insanların birçoğu Avrupa Birliği üyesi ülkelerin pasaportu ile seyahat ettiğinde iç hat olarak uçuş gerçekleştirir ve de bu bilet fiyatlarını kimi zamanlar 5 ila 20 avro arasında değişen fiyatlara kadar geriletir. Bu durumda birçok düşük maliyetli hava yolu şirketi aralarında Barcelona’nın da bulunduğu bu gibi turistik destinasyonlara çok sayıda tarifeli sefer düzenlerler.

Ayrıca bu hava meydanı Barcelona şehir merkezine sadece ama sadece 12km’lik bir mesafede bulunur ve de ulaşım kolaylığı sağlar. Barcelona El Prat Havalimanı bu anlamda Barcelonalı olsun olmasın herkese çok büyük bir hizmet sunar. Ülkenin kendi kurumları arasında yer alan bu hava meydanı, bizzat devletin kontrolü altındadır. İşletme sahibinin ENAIRE olduğu bu tesis, her yıl 45 milyona yakın yolcuya ev sahipliği yapar. Bu da hava meydanını İspanya’nın başkenti Madrid’de yer alan Barajas Havalimanı ile boy ölçüşebilir hale getirir ki, iki hava meydanı arasında çok az denilecek bir yolcu trafiği farkı bulunur. İspanya’nın doğu hattında kalan Katalunya özerk bölgesinin bir parçası olan Barcelona El Prat Havalimanı, bu bölgenin en büyük ve de en işlek hava meydanı olarak göze çarpar. İspanya’nın ulusal havayolu şirketi olan Iberia’nın da tarifeli seferler düzenlediği bu merkez, Vueling ve de Level Havayollarına ev sahipliği yapar. Deniz seviyesinde sadece 4m’lik bir yüksekliğe sahip olan Barcelona El Prat Havalimanı, bu anlamda ticari yolcu jetlerine çok elverişli bir iniş imkanı sunar. Bu hava meydanı bünyesinde 3 adet pist bulunur. Bunlar sırasıyla 07L/25R, 07R/25L ve 02/20’dir. Her üç pistte asfalt beton olarak adlandırılan bir malzemeden inşa edilmiştir.

Barcelona'ya Ulaşım: Barcelona El Prat Havalimanıİspanya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Barcelona’da bulunan bu hava meydanı, ülkenin en büyük ve de en işlek ikinci havalimanı konumundadır. Her yıl 45 milyona yakın yolcunun uğradığı bu tesis, geçtiğimiz yıllara göre çok ciddi anlamda bir büyüme kaydetmiştir. Ayrıca bakıldığında 310 bine yakın uçağın teker koyup, kaldırdığı bu liman, bölgenin en önemli tesisi olarak da dikkat çekmektedir. Türkiye üzerinden İspanya’ya gitmek isterseniz ve de bu şehir Barcelona olursa, Türk Hava Yolları vasıtasıyla bölgeye aktarmasız olarak ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra ayrıca birçok farklı havayolu şirketi de Barcelona El Prat Havalimanı’na sefer düzenler. Bunun için bölgeye ulaşmak isterseniz birçok alternatife sahipsinizdir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.