Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

New York Metro Card Nedir, Nasıl Alınır?

0 864

New York Metro Card Nedir, Nasıl Alınır?New York, Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin 50 eyaleti arasında yer alır. Bu eyalet, kendiyle aynı isimli bir de şehre sahiptir. Bu şehre ise New York City adı verilmiştir. New York olarak kısaca bahsedilen bu şehir, gerek eyaletin gerekse de Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ve de en gözde şehirlerinden biridir. California eyaleti ile her anlamda yarışan bu New York, birçoklarına göre California’dan daha da popüler ve de daha büyük bir figürdür. Bu eyalet şehrinin sınırları dahilinde yaşayan insan sayısı aşağı yukarı 20 milyon civarındadır. Merkez hattı olarak kabul edilen bölgeler nazara alınırsa bu nüfus sayısı 8 ila 12 milyon arasında değişiklik gösterir. Nereden bakarsanız bakın New York, çok devasa bir ”ülkeşehir” konumundadır. Bu da şehirde yaşayan insanların çok fazla olması sonucunu da beraberinde getirir. Özellikle trafik hesaba katılacak olursa, New York en keşmekeş olanları arasında yer almasa da ilerleyen yıllarda alabilecek bir konumundadır. Bu yüzden eyalet ve de şehir genelinde toplu ulaşım araçları sonuna kadar teşvik edilir. Özellikle New York sıradışı altyapı sistemiyle de dikkat çeker. New York metrosu dünya üzerinde ender rastlanılabilecek düzeyde işlektir.

Metro ve dolayısıyla toplu ulaşımın son derece yaygın olduğu bu şehir, beraberinde çeşitli uygulamalara da gitmiştir. Bunlardan en önemlisi New York sınırları içinde geçerli olan ”New York Metro Card” uygulamasıdır. Bu karta sahip kişiler, metro da dahil olmak üzere birçok toplu ulaşım hizmetinden çok avantajlı bir şekilde yararlanırlar. Üstelik bu karta sahip olmak için New York şehrinin resmi olarak ikamet eden yurttaşı olmanız da gerekmez. Bu da şehri ziyaret eden turistlerin dahi, bu karta erişmesine olanak sağlar. Bu kart günlük, haftalık ya da aylık olarak tedarik edilebilir. Ya da ”pay as you go” olarak da ifade edilen ”kullandığın kadar öde” şeklinde de tedarik edilebilir. Bu tamamen sizin inisiyatifinize bırakılmış bir durumdur.

New York Metro Card Nedir, Nasıl Alınır?Tabi ki, ülkede uzun bir süre kalacak iseniz bu durumda aylık olarak tedarik etmeniz ekonomi açısından size olumlu yansımalar doğurur. Alacağınız bu kart size, New York City Subway, New York City Buses, New York City Transit Buses, MTA Buses, Nassau Intercontinental Express, AirTrain JFK gibi birçok hat ve otobüste ciddi avantajlar sağlar. Bu kart New York şehrinin hemen hemen her noktasından temin edilebilir. Buna büfe ve küçük marketler de dahildir.

1993 yılında hayata geçiren bu proje ile beraber birçok Amerikalı ve de New York şehrini ziyarete gelmiş olan turist ciddi anlamda ulaşım kolaylığı yaşamış ve de yaşamaktadır. Birçok türü olan New York Metro Card’ın ”Unlimited Ride” modu da vardır. Kart dediğimiz gibi büfe de dahil otomatlardan dahi temin edilebilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku