Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Sinir Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

0 1.095

Sinir Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?Bitkiler her ne kadar fayda sağlasa da vücuda vereceği alerjiler hesaplanamaz. Her insanın cilt yapısı aynı değildir. Kiminin cildi her şeye dayanıklı iken,kiminin cildi ise hiç bilmediğiniz besin ve bitkilerden reaksiyon gösterebilir. İşte bu bitkilerden birisi sinir otu bitkisidir. Alerjileri ve yan etkileri vardır. Fakat bir o kadar da faydası bulunmaktadır. Sinir otunun en güzel faydası sivilcelere doğal yöntem ile ilaç tedavisini sağlamasıdır. Hatta bu otu tüketen kişilerde sivilce oluşumu gerçekleşmez.

Sinir otu kürünün evde kolaylıkla hazırlanması için,ihtiyacınız olan 30 ve 60 gram arası sinir otu yaprağını 500 ml suda yani yarım litre suda eriterek kompres yapmanız gerekir. Sinir otunun dar yapraklı olan çeşidine ”sinirli ot” denir. Sinir otunun geniş yapraklı olanı doğal antibiyotik olarak bilinir. Birçok egzama,çeşitli deri ve yaralarda enfeksiyon kurutucu özelliğine sahiptir. Sinir otunun alerjisi ciltte ilk aşamalarda hafifi kızarıklar oluşmasına neden olur. Fakat bu kızarıklıklar geçicidir. Vücudun ilk verdiği reaksiyondur. Daha sonra vücut buna alıştığında alerji ortadan kalkacaktır. Faydası var ama zararı yoktur. İsterseniz sizlere sinir otunun 12 değişik faydasından bahsedelim . Bakalım bu faydalar neler?

Sinir Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?Sinir Otunun 12 Değişik Faydası

1. Faydası : Sinir otu vücutta gömülü kalan çeşitli zehirli bakterileri önceden tespit ederek,dışa atar. Mideyi ve akciğeri hatta karaciğerde yağlanmaları temizleyerek,vücudun ,kuş gibi hafiflemesine katkıda bulunur.
2. Faydası : Kan hücrelerini temizler. Kanı temizleyerek ,damardan kanın geçmesini temiz bir şekilde yürütür. Kan temizlendikçe hücreler canlanmaya başlar.
3. Faydası : Sinir otu, damar tıkanıklığına iyi gelir. Damarın tıkanık olması sağlığı genel olarak bozduğundan bu tür olası rahatsızlığın önüne geçer. Damar sertliği,damar tıkanıklığı,kalp damarlarında tıkanıklıklar gibi rahatsızlıklara doğal ilaçtır.
4.Faydası : Sinir otu antibiyotik olarak kullanılır.İçinde bulunan bu önemli maddelerden ;flavonlar,aucibin,silisik asit,müsilaj ve acı maddelerin bileşiminden antibiyotik etkisini ele alır.
5. Faydası : Akciğer rahatsızlıklarında kullanılır. Solunum yetmezliği,sürekli geçmeyen balgam rahatsızlığı,kronik öksürük ve astım gibi solunum yollarında var olan rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılır. Akciğerleri doğal yöntemler ile temizler.
6. Faydası : Boğmaca hastalığına şifa verir.

Sinir Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?7. Faydası : Sivilce tedavisinde etkili bir kremdir. Özellikle ergenlik döneminde oluşan sivilceleri azaltarak daha parlak ve temiz bir cilde sahip olmanıza katkıda bulunur.
8. Faydası : Sedef ,egzama,mantar hastalığına iyi gelir. Yaraları çabuk kurutma özelliğine sahiptir. Hassas ciltlerde kaşınmalara ve kızarıklıklara yan etki olarak alerji yapar. İlk defa kullananlar için bu alerjiler normal olarak kabul edilmektedir.
9. Faydası : Migrene iyi gelir. Çeşitli ağrılarda ağrı kesici görevini üstlenir.
10. Faydası : Çayı içildiğinde anemi ve kan eksikliğine iyi gelir. Özellikle demir eksikliği olanların kullanması gerekir.
11. Faydası : Zayıf böbreklere sahip olan kişilerin kısa sürede toparlanmasına katkıda bulunur.
12. Faydası : İsmi sinir otu olmasına rağmen aşırı sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Beyindeki sinirli hücreleri uyarlar. Merkezi sinir sisteminin daha kontrollü bir şekilde çalışmasına katkıda bulunur. Sinirli otun depresyon hastalarına ve sinirli kişilere oldukça iyi gelir. İşte sinir otunun 12 değişik mucizevi faydası bunlardır. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
habertürk.com
hürriyet.com
milliyetblog.com.tr

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.