Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Patent Vekili Nedir, Nasıl Olunur?

0 320

Patent Vekili Nedir, Nasıl Olunur?Patent,

son derece önemli bir mesele olup, sahibine yasal düzlemde çok ciddi bir koruma sağlayan hukuki bir imtiyazdır. Bu haktan istifade edebilmek için, yasal olarak kabul edilmiş patent prosedürü çerçevesinde hareket edip, bunu usulüne uygun bir şekilde yetkili mercilere kabul ettirip, yasal olarak aktivasyon sürecini başlatmak gerekir. Patent, insanlar için oldukça önemli kabul edilen bir uygulamadır. Burada patent, insanın sahip olduğu fikirden yola çıkarak elde ettiği ve daha önce kimse tarafından bulunmamış olan icadını koruma altına alan bir kurumdur. Her ne kadar patent prosedürü çok açık bir şekilde düzenlenmiş olsa da, bunu aktif hale getirebilmek ya da başka bir ifadeyle patent başvurunuzun kabul edilebilmesi, sizin sunacağınız, tarifname, özet ve istem ile doğrudan alakalı bir durumdur. Bu kriterler her ne kadar basit gibi görünse de aslında hiç de öyle değildir. Özellikle konusunda uzmanlaşmış olan vekillerle hareket edilmesi gerekir. Aksi halde çok ciddi hak kayıpları ve de geriye dönüşün hukuki manada blokaja uğradığı durumlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden, marka ya da patent başvurusu yapmadan önce, son derece dikkatli olunması gerekir. Yasal olarak kanunlar tarafından düzenlenmiş olan süreler ve de kurallar çok dikkatli bir şekilde nazara alınmalı ve de buna aykırı olmayacak şekilde hareket edilmelidir.

Patent Vekili Nedir, Nasıl Olunur?Görüldüğü gibi patent başvurusu yapmak son derece kolay olup, patent elde etmek zordur. Çünkü her yurttaş gibi siz de patent başvurusu yapmaya anayasal anlamda ehilsinizdir. Ancak patent başvurusunun kabul edilmesi tamamıyla sizin sunacağınız belgelerle alakalıdır. Başka bir değişle, yasal süreler içersinde sizden yapmanızı istedikleri hususları zamanını kaçırmadan yapmanın yanı sıra, bir de gerekli evrakları muntazam bir şekilde ilgili kuruma teslim etmeniz gerekir. Burada Türkiye sınırları dahilinde ikamet ediyorsanız, başvuracağınız kurum Türk Patent Enstitüsü’dür. Bu kuruma dilerseniz şahsen dilerseniz de vekil aracılığı ile başvuru yapabilirsiniz. Ancak vekil aracılığı ile yapılan başvurular son derece önemli olup, hata yapma payınızı minimize eder. Peki vekil ifadesinden anlaşılması gereken nedir? Söz konusu kavram aslında hukuki olarak avukat ifadesiyle benzerlik gösterse de patent vekilliği yapmak için avukat olmak da gerekmez. Sadece yüz kızartıcı bir suç işlememiş olmak ve de 4 yıllık eğitim veren bir fakülteden mezun olup, bir de TC vatandaşı olmak yeterlidir. Eğer bu şartları sağlıyorsanız bu durumda patent vekili olmanıza herhangi bir engel bulunmaz.

Patent Vekili Nedir, Nasıl Olunur?Ancak bunun için yazılı gerçekleştirilen sınavı geçmeniz gerekmektedir. Aksi halde yasal olarak patent vekili sıfatı ile hareket edemezsiniz. Sağlıklı bir başvuru için kesinlikle patent vekili ile hareket edilmesinde fayda var. Patent başvurularının sonuçlanması kimi zaman 3 ila 4 yıl hatta daha fazla bile sürebilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.