Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bilgisayardaki Dosyaları Kalıcı Olarak Nasıl Silerim?

0 640

8757_1450uuuuuuuuuuuuuuBilgisayar kullanırken en gerekli işlemlerimiz esnasında bilgisayarımızda bir takım donmalar ile karşılaşırız. Bu donmalar genelde işlemlerimizin yarım kalmasına sebep olur. Hal böyle olunca, durum can sıkıcı olur ve çalışma isteğimiz o an içinde gider. Bütün bunlara sebep olan donmalar bilgisayara yüklenmekten dolayıdır. Bilgisayarımızın içinde olmayacak dosyalar, gereksiz oyun ve resimler ile dolu olmasıdır. Bazı dosyaları sildiğimizi sandığımız halde aslında verilerin başka gizli klasörlerde karşımıza çıktığını görürüz. Bu durumdan kurtulabilmek için sildiğimiz verilerin kalıcı olmasını sağlamalıyız. Peki, bu işlemleri nasıl yapmamız gerekecek. Öncelikle bu konuda yeterli bilgilere sahip olmamız gerekecek Bunun için sizler için hazırladığımız bilgisayardaki dosyaları kalıcı olarak nasıl silerim işlemlerinin kolay yöntemlerini öğreteceğiz. Bakalım bunlar tam olarak neler?

Bilgisayarınızın başlangıç kısmına cipher yazarak bu programa ulaşmayı deniyorsunuz. Bu programı yazdıktan sonra, çalıştır penceresini tıklayarak bu işlemin açılmasını sağlıyorsunuz. Daha sonra karşınıza siyah bir ekranda komut işlemi çıkacaktır. Siyah ekranda çıkan bu yazıya ”Cipher/W.C” yazan kısma basarak enteri tıklıyorsunuz. Daha sonra dosyalar kalıcı bir şekilde sizin onayınız ile silinmeye başlar. Bu işlem en az birkaç dakika kadar sürer. İşlem bittiğinde windowsu yeniden başlat kısmını tıklıyorsunuz. Windows yeniden başlatıldıktan sonra sistemde zaten bir hafifleme ve hızlanma fark edeceksiniz. Bu işlemi daha fazla hızlandırmak istiyorsanız günlük olarak tarama geçmişiniz temizlemeniz gerekir. Bir de indirdiğiniz dosyaları her defasında karşıdan yüklemelerden silerek daha sonra geri dönüşüm kutusunu boşaltarak bu sistemin daha hızlı çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.
Kaynakça:
pratikbilgiler.com

Yazar:Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku