Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Packard Bell Nedir?

0 176

Packard Bell, teknoloji alanında üretim yapan bir Hollanda firmasıdır. Hollanda’nın en önemli ileri teknoloji ürünlerinin başını çeken Packard Bell 1926 yılında kuruldu ve o dönem için öncelikle radyo üretimi yapıyordu. Kuruluşunun ardından çok kısa bir sürede muhtelif elektronik eşyaları da üretmeye başlayan bu Hollanda merkezli firma, 1940’lı yıllarla beraber dönemin en değerli ve gözde aygıtları arasında kabul edilen tüplü televizyon üretime soyunmuştur. Bu hamle sonrasında çok kısa bir sürede öncelikle Avrupa ve sonrasında da Birleşik Devletler pazarına yayılmayı başaran Packard Bell, tüketicilerin aradığı en önemli markalardan birisi haline gelmeyi başarmıştır. Adını kuruluşunun hemen ardından radyo ve televizyon alanında duyurmayı başaran Packard Bell, Avrupa’da satışlar bazında ilk sıraları zorlamayı başarmıştır. Avrupa’da 1950’li yıllarda gösterdiği bu başarı başta Kuzey Amerika kıtası olmak üzere şöhretini tüm dünyaya yaymasına yetmiştir.

Packard Bell Nedir?Radyo ile başlayan teknolojik üretimi televizyon izlerken, 1980’li yıllara gelindiğinde marka kendisini başka bir alanda test etme imkanını da bulmuştur. Radyo ve televizyondan edinilen iyi tecrübeler ve sonrasında şirketin giderek büyümesi neticesinde bilgisayar sektörüne adım atılmasını kaçınılmaz bir hale sokmuştur. 1986 yılında Avrupa piyasasına ilk girişi yapan Packard Bell ürettiği bilgisayar ile IBM’e doğrudan rakip olma ihtimalini de yakalamıştır. IBM’in Amerika Birleşik Devletleri merkezli olması ve Packard Bell’in de Avrupa merkezli olması bir anlamda Avrupa Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri’nin yarışması anlamına da geliyordu. 80’li yılların sonuna doğru bilgisayar üretime soyunan şirketin en büyük özelliği ürettiği bilgisayarların çok fonksiyonel olmasıydı. Öyle ki o dönemde bilgisayar üretimi yapan birçok firma vardı. Ancak Packard Bell’in ürettiği bilgisayarlar sadece ofislerde kullanılmaya yönelik olmuyordu. Üretilen bilgisayarlar ofis ortamının yanı sıra ev ortamında da kullanılabilecek ve aynı zamanda ev ortamının gereksinimlerini karşılayacak mahiyete sahipti. Bu da Packard Bell’in kısa bir zamanda bilgisayar teknolojisinin en önde gelen şirketlerinden birine dönüşmesine yetmişti.

90’lı yıllarla beraber bilgisayar üretimine hız veren Hollanda firması Packard Bell, çeşitli bilgisayar parçalarını da üretmeye başlamıştı. Bunların başında harici CD ve disketler de yer almaktaydı. Bu alanda da oldukça başarılı olan şirket, 2000’li yıllarda biraz hız kezse de yine de üretimini sürdürüyordu. 2008 yılına gelindiğinde ise, Packard Bell, dünyaca ünlü Tayvan merkezli bilgisayar üreticisi ACER’a satıldı. ACER ile beraber daha da güçlenen şirket kendi markası altında üretimini sonlandırmadı ve adını koruyarak ACER çatısı altında üretime devam etti. Ve nihayetinde dünyanın sayılı bilgisayar üreticileri arasında da girmeyi başardı.

Kaynakça:
European Brands

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku