Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Köpekbalığı Macerası

0 300

Köpekbalıkları ile dalmak dünyanın en büyük maceralarından birini oluşturmaktadır. Eğer sizde öyle düşünüyorsanız, bu yazımızda dünyanın köpekbalıkları ile yüzmek için en iyi yerlerini listeleyeceğiz.

8507_kopekbalikEğer köpekbalıkları hakkında yapılan korku filmlerini izlediyseniz gitmemenin daha iyi bir fikir olduğunu düşünüyor olmalısınız. Ancak köpekbalıklarının muazzam güzellikte bir tür olduğu gerçeğini inkar edemeyiz, özellikle de kendi doğal yaşam ortamlarında gözlemlendiklerinde!
Eğer bunu gerçekten yapmak istiyorsanız okyanusların en ilginç canlılarından biri olan köpek balıklarını görebileceğiniz yerlerin bir listesini vereceğiz. Ancak bunu yapmadan önce aklınızda tutmanız gereken bazı şeyler var.

-Eğer okyanusa kafesli bir dalış değilse, her zaman köpek balıkları ile saygılı bir mesafeyi korumayı unutmayın.

-Balina köpekbalıkları oldukça uysal ve zararsız olmalarına rağmen onları bilerek tahrik etmemelisiniz.

-Köpekbalıklarına dokunmak ya da flaşlı fotoğraf çekmek olumsuz ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.

-Çekiç kafalı köpekbalıkları ve büyük beyazlar hiç bir koşulda bulaşılmamalıdır bu yaratıklar hayal gücünüzün çok ötesinde tehlikelidir.

-Son olarak daima daima daima eğitmeninizi dinleyin.

1) Güney Ari Mercan Adası, Maldivler:

8507_cageGüney Ari Mercan Adası balina köpekbalıkları için cennet olan bir deniz koruma alanıdır. Mayıstan aralığa kadar Hint okyanusundaki takım adaların batısında bulunma eğilimindedirler, nisan ayında doğuya yönelirler. Maldivler Balina Köpekbalığı Araştırma Programı (MWSRP-Maldives Whale Shark Research Programme) bir otel ile işbirliği halinde köpekbalığı bölgelerine dalış turları düzenlemektedir. Bölgede bu gezileri düzenleyen daha pek çok otel bulunmaktadır. Başka bir artı ise burada dalış yapabilmek için sertifikalı dalış profesyoneli olmak zorunda değilsiniz, sadece yüzme bilmeniz gerekiyor.

Bulunan Türler: Balina Köpekbalığı, hala var olan en büyük balık türü

Ziyaret İçin En Uygun Zaman: Tüm yıl boyunca

2) Cocos Adası, Kosta Rika:

Cocos Adası cennet gibi bir yerdir. Ada üzerinde 20 dalış bölgesi bulunmaktadır bununla birlikte “Bajo Alcyone” çekiç kafalı köpek balıkları ile karşılaşacağınız yerdir. Buraya gelmenin tek yolu Puntarena kasabasında işletilen botlara binmek ve 36 saatlik bir yolculuğu tamamlamaktır.

Bulunan Türler: Scalloped çekiç kafalı köpek balığı (deniztarağı bone kafalı) bu adanın özel türüdür ve dalışçılar tek bir dalışta yüzlercesine şahit olmaktadır. Ayrıca beyaz uçlu resif köpekbalığı, Galapagos köpekbalığı, ipeksi köpekbalığı, kaplan köpekbalığı, siyah uçlu köpekbalığı, gümüş uçlu köpekbalığı gibi diğer türleri de görebilirsiniz.

Ziyaret İçin En Uygun Zaman: Aralık-mayıs arası olan kuru sezon size sakin sular ile birlikte açık bir manzara sunar. Eğer macera arıyorsanız temmuz-aralık ayları arasındaki yağmurlu sezonda burada olmalısınız. Bu dönemde planktonların hızlı artışı bölgenin köpekbalıkları ile dolmasına sebep olurken, görülebilirlik önemli ölçüde azalır. Deniz de engebeli hale gelir ve bu da dalışları sadece deneyimli dalgıçlar için uygun hale getirir.

Lütfen Dikkat: Cocos adası hiç bir zaman yeni başlayanlar için uygun değildir!

3) Kaplan Plajı and Bimini Adası, Bahamalar:

8507_whale_sharkBahamalar bir dalış cenneti olarak uzun soluklu bir üne sahiptir. Kaplan plajı, yıllardır kaplan köpekbalıklarının görüldüğü yer olarak ilişkilendirilmiştir bu nedenle burası macera arayışınız için mükemmel bir noktadır. Ayrıca her uzmanlık seviyesinden dalgıçlar burada kabul edilmektedir. Bimini adası ise sakinleri olan boğa köpekbalıkları ve 40 ayrı diğer köpek balığı türü bilinmektedir. Bimini adasında serbest yüzüşe izin verilmemektedir burada köpekbalıklarını sadece bir kafesin içinden görebilirsiniz. Altı yaşın üzerindeki herkesin köpekbalıklarını görüntülemek için denizde kafesli dalış yapmasına izin verilir.

Bulunan Türler: Kaplan köpekbalıkları Bahamalar temelini oluşturur. Bunun haricinde ayrıca limon köpekbalıkları, boğa köpekbalıkları ve hatta büyük çekiç kafalar ile karşılaşma şansınız olabilir.

Ziyaret İçin En Uygun Zaman: Tüm yıl boyunca

4) Fok Adası, Güney Afrika:

Fok adası, Cape Town’ dan bir saatten az bir sürede tekne yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Güney Afrika kıyılarında yer almaktadır. Adanın etrafındaki sular görülebilirlik bakımından çok iyi olmasa da, büyük beyazların varlıklarını hissettireceklerine hiç şüphemiz yok! Fok adası büyük beyazların favori atıştırmalığı olan güney afrika kürklü foklarına ev sahipliği yapmaktadır. Büyük beyazlar nedeni ile dalışınız kafes ile olacaktır. Burada kafes dalışı turları düzenleyen merkezler mevcuttur.

Bulunan türler: Büyük beyaz köpekbalıkları

Ziyaret İçin En Uygun Zaman: Nisan – Eylül ortaları

5) Guadalupe Adası, Meksika:

8507_cage_diveGuadalupe adası, Baja California yarımadasında küçük bir adadır ve büyük beyaz köpekbalığı tespiti için en iyi nokta olmanın şirin özelliğini de taşımaktadır. Burada su belirgin biçimde mavi ve kristal kadar açıktır böylece görüşünüz uzak mesafeden bile açıktır. Burada köpekbalığı dalışları büyük çoğunlukla kafes içindedir çünkü büyük beyazlar ile dalaşmak istemezsiniz. Burada kafes dalışları düzenleyen iki şirket mevcuttur ve daha ayrıntılı bilgi için web sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Bulunan Türler: Büyük beyaz köpekbalıkları, Pasifik maviler ve okyanus beyaz uçlu köpekbalıkları

Ziyaret İçin En Uygun Zaman: Ekim – Ağustos

6) Oahu, Hawaii:

Hawaii’ yi çevreleyen Pasifik suları 40’dan fazla tür köpekbalığına ev sahipliği yapmaktadır. Burada dalış rahatlık ve uzmanlık düzeyine bağlı olarak serbest ya da kafeste olabilir. Burada size pek çok dalış seçeneği sağlayan merkezler bulunmaktadır.

Bulunan Türler: Cüce köpekbalıkları, balina köpekbalıkları, resif köpekbalıkları, galapagos köpekbalıkları ve çekiç kafalı köpekbalıkları

Ziyaret İçin En Uygun Zaman: Tüm yıl boyunca

7) Kızıldeniz, Mısır:

Köpekbalıklarını rahatsız etmek ve beslemek Mısır’ da yasaklanmıştır, bu da Kızıldeniz’ de yaşayan türlerin refahı için katkıda bulunmuştur. Bu şekilde köpekbalıkları yiyecek ile insanları ilişkilendirmemekte ve nadiren kendilerini göstermektedir. Sonuç olarak, burada dalış deneyimi sakindir. Köpekbalığı okulu burada serbest dalışlar düzenlemektedir ancak size buradaki su akımlarının oldukça güçlü olabileceklerini hatırlatmalıyız bu nedenle daha önceden dalış tecrübeniz olması zorunludur.

Bulunan Türler: Okyanus beyaz uçlu köpekbalıkları

Ziyaret İçin En Uygun Zaman: Tüm yıl boyunca

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.