Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Su Tüketmenin Faydaları

0 287

Su hayatıSu Tüketmenin Faydalarımızdaki en önemli ihtiyaçların başında gelmektedir. Biz insanoğlu başta olmak üzere hayvanlar, bitkiler, toprak hayatını aslında suya borçludur. Bu kadar hayati öneme sahip olan su ne işe yarar incelemek gerekirse;Öncelikle su tüketimi yaşamın devamını sağlar. Kişinin Günlük enerji ihtiyacını karşılar ve kaybedilen enerjinin yerine enerjinin yenilenmesini sağlar.
Su vücudun kan dolaşımını da aktifleştirir. Vücut ısısını dengeler.
Olası hastalıkları engeller. Hatta daha sağlıklı olmak için bol su tüketmek gerekmektedir.

Kişinin cildinin, saçlarının daha bakımlı olmasına ve vücudun nem dengesinin sağlanmasına imkan tanır. Ciltteki kuruluğu ve deri döküntülerini bol su içerek azaltabilirsiniz.
Su tüketerek vücudunuzdaki toksinleri atabilirsiniz. Fazla kilolardan kurtulabilirsiniz.Su tüketmek aynı zamanda zihinsel gelişimi artırır ve hafıza güçlüklerini azaltır. Özellikle küçük çocuklara bolca su tüketme alışkanlığı kazandırmak gerekmektedir. İlerleyen yaşlarda ise zeka problemleri yaşamamak ve kırışık bir cilde sahip olmamak için bol miktarda su içmelisiniz.

Su Tüketmenin FaydalarıGün içindeki stres, yorgunluk hissi ve halsizlik gibi bir çok şikayetin de su içerek azaldığı, hatta baş ağrısı ve böbrek ağrısına da çok iyi geldiği bilinmektedir.
Elem ağrıları, kireçlenme, tansiyon ve solunum hastalarında da su içmek çok yararlıdır.
Yatmadan önce ve sabah uyandığınızda bol miktarda su içmelisiniz.
Aynı zamanda su mineral yönünden zengin olduğundan mineralli gıdalar tüketerek de bu ihtiyacınızın bir kısmını sebzelerden de karşılayabilirsiniz.
Vücudunuzun genel dengesini sağlar. Bol su tüketmek sindirim sistemini, boşaltım sistemini ve vücudun yenilenmesini sağlayarak yaşamın kalitesini de artırmaktadır. Her gün en az 2.5 litre su içmek böbreklerinizi daha iyi çalıştırır.
İshal, grip, ağrı, halsizlik gibi şikayetleriniz varsa su bu tür sıkıntıların da giderilmesini sağlar. Özellikle ishal durumunda kişi çok fayla sıvı kaybına uğrar. Bu ise kişinin iştahını keser ve yorgun olmasına sebep olur. Yapılacak en iyi şey enerjisi yüksek gıdalar tüketmek ve bol miktarda su tüketmek olmalıdır.

Yazar:Soner İnce

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.