Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Kanada Markası: BlackBerry

0 470

Bir Kanada Markası: BlackBerryBlackBerry, küresel bir şöhrete sahip esas olarak akıllı telefon ve de tablet üreticisidir. Marka, Kuzey Amerika kıtasının önde gelen ülkelerinden Kanada’nın sınırları dahilinde kurulmuştur. Bu şirketin Kanada üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Son derece zengin ve de değerli yer altı kaynaklarına sahip olan Kanada, teknoloji alanında da 35 milyonluk nüfusu ile çok ciddi bir atılım yapmıştır. Bu atılımın en büyük figürleri arasında hiç şüphe yok ki, BlackBerry başı çeker. BlackBerry markasını dünya pazarına kazandıran kurum ise, kürsel çapta TCL’dir. Bu şirketin haricinde, Endonezya merkezli BB Merah Putih ve Hindistan merkezli Optiemus da markanın Kanada dışındaki marketing görevini üstlenir. Görüldüğü gibi son derece küresel bir marka haline gelmiş olan BlackBerry, Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya, Afrika ve de Okyanusya’da çok ciddi bir müşteri potansiyeline sahiptir. Aslında BlackBerry markasının var olan müşteri kitlesi genelde iş dünyası ile ilintili olan kitleden oluşur. Bakıldığında son derece yeni bir marka olduğu görülen BlackBerry, sadece 19 yıllık bir geçmişe sahiptir. Başka bir ifadeyle 19 Ocak 1999 tarihinde kurulan şirket, bu tarihle beraber başta Kuzey Amerika ve de Avrupa olmak üzere kısa sürede bütün dünyaya yayılmıştır.

Bir Kanada Markası: BlackBerryBlackBerry, her ne kadar çok büyük bir marka olsa da, markanın geleceği biraz da izleyeceği politika ile doğrudan alakalıdır. Başka bir ifadeyle özellikle de akıllı telefon sektörüne damga vuran, Apple ve Samsung ile rekabet edebilmesi onun da bu telefonlara benzer modelleri de tasarlayabilmesine bağlıdır. Bu anlamda her iki markanın da gerisinde kalan BlackBerry daha önce de dediğimiz gibi belirli bir zümreye hitap ediyor olmasıyla dikkat çeker. BlackBerry’nin müşterisi adeta bellidir. Tabiri caizse ”seveni çok sever; sevmeyeni ise hiç sevmez”, bu da söz konusu markanın belirli bir müşteriye hitap etmesi dışında pazar payı bulamadığı sonucunu doğurur. BlackBerry, son yıllarda tasarladığı yeni cihazları ile müşterilerini fazlasıyla pozitif olarak etkilemiştir. Bugüne kadar BlackBerry Z10, BlackBerry Q10, BlackBerry Classic, BlackBerry Leap ve BlackBerry Passport gibi ürünleri piyasaya sunan şirket, olumlu sonuç olmayı başarmıştır. Hedeflenen satış rakamlarına ulaşan şirket, son olarak da BlackBerry Priv ve de BlackBerry DTEK50 ile piyasaya yeni bir soluk vermiştir.

Bir Kanada Markası: BlackBerryBlackBerry markası Türkiye’de de tercih edilen bir ürün olsa da yine de Apple ve Samsung serilerinin oldukça gerisinde satış rakamlarına sahiptir. Daha önce de dediğimiz gibi bu marka belirli bir zümreye hitap ediyor olduğundan, satışlar ağırlıklı olarak bu zümreye oluyor. Her ne kadar dünya pazarında diğer devler kadar satış rakamlarına sahip olmasa da Kanada için oldukça iyi bir ihracat girdiği sunmaktadır. Bu da ülkenin ekonomisine pozitif etki yapar.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku