Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çin’e Ulaşım: Pekin Başkent Havalimanı

0 354

Çin'e Ulaşım: Pekin Başkent HavalimanıPekin, Asya ülkelerinden Çin Halk Cumhuriyeti’nin sınırları dahilinde yer alan bir yerleşim yeridir. Söz konusu bu yerin hukuki statüsü şehir olup, aynı zamanda Çin’in başkentidir. Bu yer, sadece Çin Halk Cumhuriyeti ya da Asya için önemli kabul edilmez. Başka bir ifadeyle şehir aslında küresel bir aktör haline geldiğinden bütün dünya için önemlidir. Çin ekonomisi, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olarak bilinir. Hal böyle olunca söz konusu ülkenin var olduğu stratejik konum neredeyse bütün dünya ülkelerince kabul edilmiştir. Çin’in halihazırda gerçekleştirdiği ihracatın büyük anlamda merkezi olan Pekin, bu sayede sadece ülkeye siyasi olarak merkezlik görevi yapmakla kalmaz, aynı zamanda iktisadi olarak da merkez görevine sahip olur. Çin aslında son yıllarda yaptığı reformlarla beraber, dünya piyasalarına daha önce olmadığı kadar açılmıştır. Bu da söz konusu ülkeye gerek iş gerekse de turizm anlamında çok sayıda ziyaretçinin gelmesini sağlamıştır. Günümüz Çin Halk Cumhuriyeti halen daha vizeleri tam olarak kaldırmamışken, yine de her sene çok yüksek sayılara ulaşan bir ziyaretçi trafiğine sahiptir. Bu trafiğin çok büyük bir kısmı doğrudan başkent Pekin’e gerçekleştirilir. Hal böyle olunca, Pekin dünyanın en çok turist çeken 20 şehri arasında kendisini dahil etmiştir.

Çin'e Ulaşım: Pekin Başkent HavalimanıPekin, sınırları dahilinde çok sayıda irili ufaklı hava meydanı barındırır. Bu hava meydanları arasında uluslararası uçuşlara açık olanlar olduğu gibi olmayanlar da bulunur. Başka bir ifade ile bazı hava meydanları sadece ”havaalanı” statüsüne sahiptir ve de domestik uçuşlarda aktif olarak kullanılır. Şehir de uluslararası uçuşlara açık en önemli hava meydanı hiç şüphe yok ki, Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı’dır. Bu hava meydanı, ülkenin sınırları dahilinde yer alan en yoğun trafiğe sahip havalimanıdır. Aslında bakıldığında bu yoğunluk sadece Çin’in kendi iç pazarında da söz değildir. Dünya genelinde de bu hava meydanı ilk 10 içersinde yer alır. Hatta ayrıntılı bir inceleme yaparsak en yoğun trafiğe sahip 2’inci havalimanı olarak da lanse edilebilir. Görüldüğü gibi Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı oldukça büyük olup, dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’e son derece büyük bir hizmet sunar. Bu hava meydanı Pekin’in şehir merkezine sadece 32km’lik bir mesafede bulunur. Ayrıca şehrin neredeyse her noktasında hava meydanına metro ulaşımının olması, ülkede yerleşik yaşayanlar ve de ülkeyi ziyarete gelenlere çok büyük kolaylıklar sunmaktadır. Dünya üzerinde var olan neredeyse bütün hava meydanları gibi Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı da bir devlet malıdır ve de devlet bunun işletmesini bizzat kontrol eder.

Çin'e Ulaşım: Pekin Başkent HavalimanıÇin Halk Cumhuriyeti’nin ulusal havayolu olan Air China da filo merkezliği yapan bu tesis, ayrıca China Eastern Airlines, China Southern Airlines ve Hainan Airlines gibi önemli şirketlere de evinin kapılarını açmıştır. Oldukça büyük bir havalimanı olan bu yer, her yıl yaklaşık olarak 95 milyon yolculuk trafiği ile dikkatleri fazlasıyla çeker. 607 bine yakın uçağın her yıl başarılı bir şekilde iniş ve kalkış yaptığı bu tesis, kısa süre içinde dünyanın en işlek hava meydanı haline gelecektir. Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı‘nın bünyesinde 572 bine yakın çalışan bulunur. Bu da tesisin çok büyük bir istihdam kaynağı olduğu anlamını taşır. İstanbul merkezli Türk Hava Yolları, Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı’na tarifeli olarak seferler düzenler. Ortalama uçuş süresi 7 ila 9 saat arasında değişir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.