Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İskenderiye Neresidir?

0 869

İskenderiye Neresidir?İskenderiye,

Kuzeydoğu Afrika ülkelerinden Mısır’da bulunan bir yerleşim yeridir. Yerleşim yerinin hukuki statüsü ele alınırsa, bu yer bir şehirdir. Mısır’ın en gözde şehirlerinden biri olan İskenderiye, yeryüzünde halen var olan en eski şehirlerin başında gelir. Başka bir ifadeyle ilk 5’te yer alan İskenderiye, modern insanın binlerce yıl önce yaşamını sürdüğü ilk coğrafyalar arasındadır. Günümüz Mısır’ının bir parçası olan İskenderiye, ülkenin en gözde birkaç şehri arasında kendisine yer bulur. Öyle ki, ülkenin başkenti olan Kahire’yi bir kenara koyacak olur isek, söz konusu kent, ülkenin en önemli şehri olarak kabul edilir. Bu anlamda ülke genelinde ikinci sırada yer bulan İskenderiye, bu anlamda Mısır için son derece önemlidir. Oldukça fark yaratan bir coğrafyada kurulu olan bu şehir, Akdeniz’e kıyısı olması sebebiyle aynı zamanda stratejik bir öneme de sahiptir. Bu anlamda ülkenin kuzeyinde yer alan İskenderiye, Akdeniz ile Mısır’ı birbirine bağlar. Bu bağlantı ile İskenderiye çok stratejik bir öneme sahip olur. Yer, ülkenin Akdeniz üzerinden gerçekleştirilen ihracat ve de ithalatı açısından son derece önemli kabul edilir. Özellikle de doğal kaynaklar ele alınırsa, şehir sadece Mısır için önemli kabul edilmekle kalmaz, bütün Afrika kıtası için hayatidir.

İskenderiye, Mısır’ın enerji kaynaklarının geçtiği en önemli liman şehridir. Özellikle de enerji bakımından doğalgaz son derece ön plana çıkar. Ayrıca bölgeden geçen çok önemli bir petrol boru hattı da vardır. Ancak sadece bu açıdan önemli olmayan şehir, bir de turizm alanında son derece ilgi çekici bir konumdadır. Son derece tarihi bir ülkenin, tarihi bir şehri olan bu kent, çok sayıda yabancı turiste ev sahipliği yapar. Özellikle de Mısır’ın vizeleri kaldırması ve de kapıda vize uygulamasına geçmesi, bölgeye akan yabancı turist sayısında ciddi bir artışı da beraberinde getirmiştir. Tarihçilere göre çok eski bir dönemde kurulmuş olsa da, resmi olarak M.Ö. 331 yılında kurulmuş kabul edilir. Şehir adını, dünyaca ünlü Makedon komutan Büyük İskender’den alır. Yabancıların ”Alexandria” olarak kabul ettiği bu coğrafya, bir döneme adeta damga vurmuş ve de bölgede yer alan birçok şehri fethetmiş olan Büyük İskender tarafından fethedilmişti. Halen Büyük İskender’in verdiği isimle anılan şehir, Mısır’ın köklü antik tarihi hakkında da birçok ipucunu barındırır. Bu Kahire’de olduğu kadar yoğun olmasa da yine de hatırı sayılır bir ölçüdedir. Günümüzde bölgede yerleşik olarak yaşayan insan sayısı bir hayli fazladır. Bunun en önemli nedeni, bölgenin istihdam açısından ülkenin diğer birçok şehrine nazaran daha iyi durumda olmasıdır. Son elde edilen verilere göre İskenderiye sınırları içinde yaklaşık olarak 5 milyon insan yerleşik bir şekilde ikamet etmektedir.

İskenderiye Neresidir?Bir dönem Osmanlı İmparatorluğu’nun parçası olmuş olan İskenderiye, bugün Mısır devleti için en stratejik şehirleri arasında kabul edilir. Türkiye üzerinden bölgeye ulaşımı ele alırsak, bu son derece kolaydır. İstanbul üzerinden Türk Hava Yolları ya da diğer havayolu şirketleri ile İskenderiye’ye tarifeli olarak seyahat edebilirsiniz. Ortalama seyahat süresi 2 saat kadardır. Ayrıca son olarak güncellenen vize politikalarını gözden geçirin.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku