Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Yeni Başlayanlar için Motosiklet Türleri Nelerdir?

0 183

Yeni Başlayanlar için Motosiklet Türleri Nelerdir?Henüz motosiklet sürmeye başlamamış insanlardan genelde “Hangi motosiklet en iyisi?” sorusunu duyarsınız. Tecrübeli sürücüler bu soruya “onunla ne yapmak istediğinize bağlı” şeklinde cevap vereceklerdir. Bugün, motosikletler her zamankinden daha iyi ve her zamankinden daha da özelleşmiş durumda. Seçiminizden memnun olmanın anahtarı, “en iyi” motosikleti bulmak değil, sizin yapmak istediğiniz şeyleri belirlemeniz ve sizin için en doğru motosikleti almanız olacaktır. Bununla birlikte, bazı motosikletler, açık bir şekilde yeni biniciler için diğerlerinden çok daha uygundur.

Yeni bir binici için kendisini güvende hissedebileceği iki özelliğe dikkat edilmelidir. Bunlardan birisi motorun hafif olması, diğeri ise motoru durdurduğunda her iki ayağını da yere koyabilir olmasıdır. Hafif bir motosiklet ile dengede tutmayı, yönlendirmeyi, hızlanmayı ve frenlemeyi çok daha rahat öğrenirsiniz. Deneyimli biniciler motor durduğunda tek ayağını yere basarak inmeyi daha rahat bulurlar ancak yeni bir binici her zaman tüm kontrolün kendisinde olmasını isteyecektir.

Neyse ki, ağırlık ve koltuk yüksekliği gibi bilgiler neredeyse tüm üreticilerin web sitelerinde yeni motosikletler için listelenen özellikler arasında yer almaktadır. Bu sayede hangi motorun en iyi sürücü dostu motosiklet olabileceğini belirleyebilirsiniz. Ancak piyasada satılan birçok motosiklet çeşidi bulunmaktadır. Dolayısı ile seçim aralığınızı biraz daraltmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Hangi motosikletin sizin için en doğru seçenek olduğunu bulmak için yapılması gereken ilk adım motosiklet türlerini öğrenmek ve ne tür bir sürüş yapacağınızı belirlemek olacaktır. Bu yazıda gördüğünüzden çok daha fazla çeşit motosiklet bulunduğunu unutmayın. Buradakiler sadece yeni başlayan biniciler için sunulan alternatif motosikletlerdir.

Yeni Başlayanlar için Motosiklet Türleri Nelerdir?Standart Motosikletler

Genel olarak bu tür motosikletler, çıplak veya geleneksel motosiklet olarak da adlandırılır. Bu tarz motosikletler çok basit görünürler ve neredeyse sokak bisikletleri gibidirler. Herhangi bir ön cam bulundurmaz ve acemi biniciler için temel gereksinimleri sunar. Nispeten düşük maliyetli ve çok yönlü olarak bilinir ve konforu pratiklikle harmanladığı için genellikle yeni başlayan motosiklet binicilerinin en çok tercih ettiği motosiklet türüdür. Her şeyden az az yapar ama doğal bir kontrol ve rahat olmanızı sağlarlar. Her ne kadar yeni biniciler için uygun görülse de çok yüksek beygir gücüne ve ağırlığa sahip standart motosikletler bulunmaktadır.

Uzun Yol Motosikleti (Cruiser)

Pek çok yeni motosiklet binicisine motosiklet dendiğinde aklına gelen ilk modeldir. En bilinen örneği Harley Davidson modelleridir. Rahat kullanım için üretilmişlerdir. Yüksek gidon seviyesi ve düşük koltuk seviyesi binicinin kolayca bir şekilde motosiklete binmesini ve inmesini sağlar. Düşük devirli güç için ayarlanmış motor, debriyaj / gaz kelebeği koordinasyonunun kullanımını daha kolay hale getirir. Ancak uzun ve alçak gövdesi nedeni ile bazı modellerde dar alanlarda kontrol edilmesini zorlaştırabilir. Ancak uzun yolculuklarda ve çok hızlı olmayan sürüşlerde çok rahat bir sürüş imkanı sunmaktadır.

Yeni Başlayanlar için Motosiklet Türleri Nelerdir?Spor Motosikletler

Bu tür motosikletler çok kısa bir zaman içerisinde çok yüksek hızlara ulaşabilmektedir. Hafif olması nedeni ile kullanım kolaylığı ve frenleme açısından birçok motosiklet türünden oldukça iyi olmalarına rağmen konfor ve yakıt verimliliği konularında diğerlerinden geridedirler. Sürüşten heyecan duymak isterseniz, adrenalin tutkunu biriyseniz bu motosiklet size göre olabilir. Ancak önemli olan güvenlik ise diğer seçenekleri değerlendirmeniz daha doğru olacaktır. Çünkü bu tür motosikletlerin çoğu çok yüksek beygir gücüne sahiptirler. Ayrıca yüksek sigorta bedeli ve dolayısı ile yüksek tamir gideri bulunmaktadır. Performans odaklı modeller ileri seviye bakım gerektirirler.

Çift Amaçlı (Dual-purpose) Motosikletler

Motosiklet topluluğunun küçük bir bölümünü oluşturmasına rağmen, özellikle genç olduklarında dağ bisikleti deneyimine sahip olanlar arasında popülerliği giderek artmaktadır. Çift amaçlı motosikletler hem düzgün yollarda hem de arazide kullanım imkanı sunmaktadır. Arazide kullandığınız bu motosikletler sahip olduğu ayna ve ışıklarla kamusal caddelerde de yasal bir şekilde kullanılabilmektedir. Hafif ve çevik bir gövdesi vardır. Çok yönlü kullanım imkanı sayesinde deneyim kazanabilir ve çeşitli yolları ve arazileri keşfedebilirsiniz. Yeterince sağlam üretilmelerinin yanında düzgün yolda konfor da sunmaktadır. Diğer türlere göre nispeten daha ucuzdur. Ancak yüksek koltuk seviyesi nedeni ile herkese hitap etmeyebilir. Kargo kapasitesi düşüktür ve uzun yol için çok uygun değildir.

Macera Turları için Motosikletler

Tur ve macera gezileri son yıllarda önemli ölçüde gelişti. Büyük ve geniş bagajlara sahip özel gezi motosikletleri, sportif motosiklet tasarımını ve performansını entegre eden spor tur modelleri ve hem arazi özellikleri hem de uzun sürüş konforu sunan macera motosikletleri vardır. Yeni biniciler için oldukça idealdir ve çeşitli boyutlarda bulunmaktadır. Olumsuz hava şartlarına karşı iyi koruma sağlar. Bagajı oldukça geniştir ve çevik bir yapısı bulunmaktadır. Ancak yüksek koltuk seviyesi ve fiyatlarının bir nebze diğerlerine göre fazla olması yeni başlayanlar için biraz zorlayıcı olabilir.

Yeni Başlayanlar için Motosiklet Türleri Nelerdir?Küçük Tekerli Motosikletler: Scooter

Scooter’lar genellikle daha küçük motorlara sahiptir ve çoğu diğer motosikletlerin yüksek hızlarına ulaşamazlar. Otoyol kullanımı için önerilmez, maksimum yakıt verimliliği elde etmek ve kasabanın bir ucundan diğerine kolaylıkla ulaşabilmek için bir scooter en iyi seçimdir. Ayrıca küçük boyutları sayesinde bir yere park etmek oldukça kolaydır. Sürüşü çok kolaydır, eğlencelidir ve ucuz bir seçimdir. Tam otomatiktir yani vites geçişi için kafa yormak zorunda kalmazsınız. Çok üst seviye yakıt verimliliğine sahiptir. Ancak konfor aralığı düşüktür dolayısı ile uzun yol kullanımı için tavsiye edilmez.

Yukarda en çok bilinen ve yeni başlayanlar için tavsiye edilen motosiklet türlerinden bahsettik. Ne tür bir sürüş yapacağınıza karar verdikten sonra hangi motosikleti alacağınıza bütçeniz doğrultusunda karar verebilirsiniz. Hangi tür motosikleti alırsanız alın mutlaka güvenlik ekipmanlarınız ile sürüş yapın. Kask ve dirseklik kullanımı motosiklet için olmazsa olmazlardır. Keyifli ve güvenli sürüşler.

Yazar:Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku