Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Puma Nasıl Bir Markadır?

0 1.678

Puma Nasıl Bir Markadır?Puma,

Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan ve de aynı zamanda kurumun en güçlü ülkesi olarak kabul edilen Almanya Federal Cumhuriyeti’nin tescilli bir markasıdır. Söz konusu bu marka, Almanya’nın giyim sanayisinde geldiği noktanın en büyük küresel figürleri arasında yer alır. Çok uluslu bir ticari marka haline gelen Puma’nın doğusu, aslında bir diğer Alman devi Adidas’ın doğuşuyla gerçekleşmiştir. Almanya’nın en büyük ticari markalarından biri olarak kabul edilen Puma, özellikle spor giyimi alanında çığır açmıştır. Almanya’nın 16 eyaleti arasında yer alan ve de en önemlilerinin başını çeken Bavyera’da kurulan bu şirket, halen merkezini bu eyalette bulundurmaktadır. Aslında 1924 yılında faaliyete geçen bu şirket, Adidas’la ortak konumunda idi. Bu dönemde henüz marka adı Puma olarak tescillenmemişti.

Puma Nasıl Bir Markadır?Adolf Dassler tarafından 1924 yılında kurulmuş olan ”Gebrüder Dassler Schuhfabrik” ülkenin en önemli ayakkabı üreticilerinden biri olarak göze çarpmakta idi. Aslında bu yükseliş hiç de sanıldığı kadar kolay olmamıştır. İki Alman kardeşin bir araya gelerek kurduğu bu ortaklık beraberinde dünyaca ünlü iki markanın doğuşunu sağlamıştır. Her ne kadar ilk başta ortaklaşa yürütülen bir iş olsa da sonraki dönemde kardeşler yollarını ayırmaya karar vermişlerdir.

Birbirleri ile yollarını ayıran Dassler kardeşler, ayrı şekilde kendi markalarını yaratmışlardır. Bu markalardan biri Adidas diğeri ise Puma’dır. Söz konusu bu iki marka kısa sürede dünya genelinde çok büyük bir sükse elde etmiş ve de gerek Almanya gerekse de Alman insanının ne kadar çalışkan ve de kararlı olduğunu gösteren en büyük delillerden biri olmuştur. Alman merkezli yapılan üretimlerde kalite her şeyden önce geldiği için, marka daha da bir şöhretli hale gelmiştir. 1948 yılında tescillenen Puma, bu tarihle beraber öncelikle Avrupa sonrasında da Kuzey Amerika pazarında çok büyük bir ilgi görmüştür.

Puma Nasıl Bir Markadır?Çok sayıda ürün satmaya başlayan şirket, üretim alanını da genişletmiş ve de sadece ayakkabı üretimi ile yetinmiştir. Bu anlamda 70 yıllık bir geçmişi arkasında bırakan Puma, artık özellikle de spor giyim alanında ayakkabı ile başlattığı üretimine, günümüzde sporla alakalı neredeyse A’dan Z’ye bir üretim yelpazesi oluşturmuştur. Adolf ve Rudolf kardeşlerin ortaklaşa kurduğu ayakkabı markası, sonrasında Rudolf Dassler’in ayrılması ile Puma’ya hayat vermiştir. Günümüzde şirket merkezi halen, ülkenin Bavyera eyaletinde bulunan Herzogenaurach şehrinde bulunan Puma, yıllık 3,5 milyar avroyu aşan bir gelire sahiptir. Bu anlamda oldukça dikkat çekici olan marka, Alman ekonomisine de çok önemli sayılabilecek bir girdi sağlar.

Her ne kadar 3,5 milyar avroluk bir girdisi olsa da bunun yalnızca 37 milyon avroluk kısmı net kardır. Şirket, küresel bir güç olduğundan birçok ülkede çalışana sahiptir. Son verilere göre şirketin 11,500’e yakın bir çalışanı olduğu bilinmektedir. Bu da markanın ne kadar büyük bir istihdam sağladığını da açıkça ortaya koymaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.