Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Günde 3 Fincan Kahve İçmenin Karaciğere Etkisi

0 281

Son araştırmalara göre, kahvenin karaciğerimize çok faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmacılarda yaptıkları bilimsel çalışmalarla, gün içinde kahveyi sıklıkla tüketen kişilerde, karaciğerlerindeki işlevsiz enzimlerin sayısında düşüş gözlendiğini tespit etmişlerdir. Ayrıca kafeinsiz kahve içenlerde de bu etkiler gözlenmiştir.

6512_images_(1)

Dr. Xiao Qian adında bir araştırmacı; kahvenin karaciğer üzerinde olumlu etkileri olduğunu zaten bildiklerini ancak kafeinsiz kahvenin de aynı etkiyi gösterdiklerini daha önceden bilmediklerini belirtmiştir. Xiao ve takım arkadaşları, kafeinsiz kahvenin etkilerini test ettiklerinde, eskiden yapılan araştırma bulgularını da referans almışlardır. Yapılan bu araştırma da günde 3 fincan yada daha fazla kahve tüketen bireylerin karaciğerlerinde, kahve tüketmeyen bireylere oranla, işlevsiz enzim sayılarının daha düşük olduğunu tespit etmişlerdir.

Kahvenin karaciğere faydası olduğunun tespiti ile birlikte kahvenin bir yararını daha öğrenmiş bulunmaktayız. Kahvenin diğer bilinen faydaları da; günde 3 fincandan fazla tüketmemek koşuluyla kalp krizi riskini önlediği, içerdiği kafeinin zihni uyarıcı etkisi sayesinde sabahları kendimizi daha zinde hissetmemizi sağlayarak konsantrasyonu arttırdığı ve antioksidan içeriği sayesinde vücudumuzdaki hücrelerde oksidasyonu önleyerek yaşlanmayı geciktirdiği, bilinen faydalar arasındadır.

6512_images_(2)

Ayrıca bonus bilgi; sabahları aç karnına içilen kahvenin bireyi daha zinde tuttuğu ve konsantrasyonu arttırdığı belirlenmiştir. Gün içinde içilen kahvenin ayrıca, özellikle kadınlarda depresyonu önleyici etkisinin de bulunduğu pek çok kaynak tarafından doğrulanmaktadır.

Ancak bazı bireylerde, günde 3 fincandan fazla tüketildiğinde kalp atışını hızlandırarak çarpıntıya sebep olduğu da rapor edilmiştir. Midesi hassas olan kişilerin de dikkatli tüketmesi gerekir, yine yoğun miktarlarda tüketildiğinde mideye zarar verebilmektedir.

Her şeye rağmen kahve sevilen ve güzel bir içecektir ve pek çok kişi için vazgeçilmezdir (benim gibi kahve tiryakileri için). Ancak tabi ki her konuda olduğu gibi kahve tüketiminde de aşırıya kaçmadan belirli limitler dahilinde tüketerek hem sevdiğimiz bir içeceği tüketerek kendimizi mutlu hissederiz, hem de sayısız faydalarından yararlanabiliriz.

Kaynakça:
www.healthylifetricks.com
eu.wiley.com
coffeeandhealth.org

Yazar:Buket Sağbasan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.