Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bradikinezi Nedir?

0 475

Bradikinezi vücudun yavaş hareketini veya vücudu talep üzerine zor hareket ettirmeyi tarif ettiği bir sağlık koşuludur. Bradikinezi en sık Parkinson hastalığından kaynaklanır ve kas güçsüzlüğü, sert kaslar veya titreme ile ilişkili olabilir. Bradikinezi birçok tıbbi durumun belirtisi olabilirken, en sık Parkinson hastalığı ile ilişkilidir. Bu, bir doktorun hastalığı teşhis etmek için kullanacağı başlıca semptomlardan biridir. Bradikinezi ayrıca ilaçların bir yan etkisi veya diğer nörolojik sorunların bir belirtisi olabilir. Bir kişinin gönüllü hareketler yapmakta zorlandığı zamanki akinezya ile ilgilidir. Aşağıda bradikinezinin semptomlarına, tanısına, nedenlerine ve tedavisine dair bilgiler bulunmaktadır.

Tanımı

Brakkinezi yavaş veya zor vücut hareketlerini açıklar ve genellikle Parkinson hastalığından kaynaklanır. Bradikinezi, esasen yavaş veya zor bir vücut hareketidir. Değişken derecelerde bradikinezi vardır ve bu durum genellikle, kaldırma kolları veya bacaklar gibi günlük hareketlerin daha uzun sürdüğü anlamına gelebilir. Parkinson hastalığı, bradikinezinin ana nedenidir. Parkinson aşamaları boyunca ilerledikçe, bir kişinin hızlı hareket etme ve tepki verme yeteneği azalır.

BelirtileriBradikinezi Nedir?

Bir kişi de yavaş hareketlere ve reflekslere ek olarak, aşağıdaki şikayetleri yaşanabilir:
• Hareketsiz veya donmuş kaslar
• Sınırlı yüz ifadeleri
• Düzensiz bir yürüyüş
• Tekrarlayan görevlerde zorluk
• Öz bakım ve günlük aktiviteleri tamamlama sorunu
• Yürürken bir ayak sürükleyerek
Parkinson hastaları da açıkça konuşamadıklarını fark edebilirler. Hastalık ilerledikçe konuşma yumuşaklaşır ve başkalarının anlaması zorlaşabilir.

Teşhis

Bradikinezi teşhis etmek için kullanılan özel bir test vardır. Test Bradikinezi Akinezi Koordinasyon Testi veya BRAIN olarak adlandırılır. Test sırasında, kişi bir klavyede, bir dakika boyunca değişen parmaklarla bir dizi hızlı dokunuş gerçekleşir. Bir doktor daha sonra tanı koymak için testi puanlamaktadır. Test puanı aşağıdakilere dayanmaktadır:
• Doğru tuşların sayısı
• Yanlış tuşların sayısı
• Tuşlara basmak ne kadar sürer
• Her tuş vuruşunu ayıran süre
Beyin testi doktorların kullanması için çok güvenilir bir araç olarak kabul edilir. Sonuçlar, birinin bradikinezi olup olmadığını ve Parkinson hastalığına ulaştıklarını belirlemeye yardımcı olmak için kullanılır.

Tedavi

Bradikineziyi hafifletmek için yüzme gibi hafif egzersizler önerilebilir. Çoğu durumda, bradikinezi ile ilişkili semptomların bazılarını başarılı bir şekilde tedavi etmek mümkündür. Bir doktor ilk önce bir kişinin semptomları hafifletmek için yaşam tarzı değişikliklerini denemesini önerebilir. Bir kişi bu temel değişiklikleri yaparken genellikle bazı olumlu sonuçlar görebilir. Ancak, günlük rutinlerinde değişiklik yapmadan önce doktorlarına danışmaları önemlidir. Bir doktorla konuşularak aşağıdaki yaşam koşulları değişikliklerinden bazıları yapılabilir:
• Daha sağlıklı bir diyet yemek
• Daha fazla yürüyüş
• Yüzme
• Baston ya da yürüteç gibi düşmemesi için gerekli önlemler
• Fizik tedaviye başlama
• Diyette lif artışı
Bradikinezi Nedir?Birçok doktor aynı zamanda yaşam tarzı tedavileriyle birlikte ilaç önermektedir. Bir doktor vücudun dopamin seviyesini artıran bir ilaç yazması muhtemeldir. Dopamin bulunan ilaçlardan bazıları aşağıdaki gibidir:
• Karbidopa-levodopa
• MAO-B inhibitörleri
• Dopamin agonistleri
Tedavi süreci genellikle çok fazla deneme yanılma içerir. Doktor, birey için işe yarayan bir tane ilacı bulmadan önce birçok ilacı denemelidir. Daha da zorlaştırmak için, ilaçların çoğu zamanla etkinliğini yitirmektedir. Bu, bir doktorun bir kişinin arzu ettiği sonuçları elde etmesine yardımcı olması için sık sık ilaçları veya dozlarını değiştirmesi gerektiği anlamına gelir. Bazı kişiler için uygun bir cerrahi işlem de vardır. Doktor, bir kişinin derin beyin stimülasyonunu denemesini önerebilir. Bu prosedür cerrahi olarak elektrotları beyine implante etmeyi içerir. Bu elektrotlar beyne sinyalleri göndermek için kullanılır, bu da hareket hızını ve zamanlamayı geliştirir. Bu ameliyat genellikle ilaca iyi yanıt vermeyen kişilerde yapılır.

Nedenleri

Parkinson hastalığının yanı sıra, bazı ilaçlar bradikinezyaya neden olabilir. Antipsikotikler ve nörolojik durumları tedavi etmek için kullanılan diğer ilaçlar, bir kişinin bradikinezi semptomları yaşamasına neden olan yaygın ilaçlardır. Bilim adamları bunun neden olduğundan emin değiller, çünkü altta yatan sebebi belirlemek için yeterli araştırma mevcut değildir.
YBradikinezi Nedir?aşam tarzı değişiklikleri ve yardımları bir kişinin bradikineziyi yönetmesine yardımcı olabilir. Bradikinezi için tedavisi yoktur. Parkinson ve bradikinezya için tedavileri araştıran bilim adamları vardır ve bu, sonunda bir tedavinin keşfedilmesi konusunda umut vericidir. Yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar ve bazı durumlarda ameliyatın tümü, hastalığın semptomlarını tedavi etmeye yardımcı olan etkili yöntemlerdir. Bir doktor veya fizyoterapist, belirtileri yönetmek için evde tedavi planı geliştirmek için mükemmel bir kaynaktır. Çok önemli olarak, bir kişi tedavi planında herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorlarına bile danışmalıdır.

Kaynakça:
ncbi.nlm.nih.gov
doi.org.
academic.oup.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.