Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cape Canaveral Nedir?

0 307

CCape Canaveral Nedir?ape Canaveral; Kuzey Amerika ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde bulunan bir havacılık ve uzay üssüdür. Dünyanın en popüler hava ve uzay üstleri arasında ilk sıralarda yer alan Cape Canaveral, Amerika Birleşik Devletleri’nin yürüttüğü uzay çalışmalarında çok kritik bir öneme sahip olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde yer alan Cape Canaveral, böylelikle Birleşik Devletler’in güney doğu kesiminde kurulmuş ve ülkenin uzay ile yolculuğunda, yürütülen çalışmalarda üs olarak kullanılmıştır. Tam olarak Florida eyaletinin Merritt Adası’nda bulunur. Bir burun olan Cape Canaveral, 1513 yılında ünlü İspanyol gezgin ve kaşif, Juan Ponce de Leon tarafından keşfedilmiştir. Cape Canaveral, dünyanın en önde gelen uzay merkezleri arasında yer almaktadır. Resmi olarak kayıtlarda Cape Canaveral olarak yer olan bu merkez kimi zamanlar insanlar ve bilim adamlarınca Kennedy Uzay Üssü olarak da anılmaktadır. Bölge son derece aktif bir konumda olmasıyla da meşhurdur. Öyle ki, bu liman ve çevresi son 50 yılda dünyaca ünlü yolcu gemilerine demir atma fırsatı da sunmuştur.

Cape Canaveral, bölgeyi keşfeden ünlü İspanyol kaşif Juan Ponce de Leon tarafından keşfedilse de bölgeye ismini bölgeye ziyaretler gerçekleştiren yine bir başka İspanyol kaşif Francisco Gordillo tarafından verilmiştir. İspanyolcada ”Cape Canaveral” ifadesi, ”Sazlık Burnu” anlamına gelmektedir. Bazı İspanyol dil bilimcilere göre, ”canaveral”; ”şeker kamışı” anlamına gelmektedir. Bakıldığında Cape Canaveral adı Amerika Birleşik Devletleri üzerinde yer alan en eski ilk üç Avrupa kökenli kelime gurubu olarak da bilinmektedir. İsim doğrudan İspanyolcadan herhangi bir değişikliğe uğramadan günümüze dek gelmiştir. Cape Canaveral, her dönem Amerika Birleşik Devletleri için ciddi bir öneme sahip olmuştur. Amerikan Bağımsızlık Savaşı’nda da aktif şekilde kullanılmış olan Cape Canaveral, II. Dünya Savaşı sırasında da ülkenin en önemli hava üsleri arasında yer almıştır. Özellikle bu dönemde Amerika Birleşik Devletleri Donanması bu bölgeden Avrupa topraklarına hareket etmiştir.

II. Dünya Savaşı sonrasında galip gelen müttefiklerden Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya Federasyonu arasında süper güç olmaları hasebiyle, bir çekişme başlamıştır. Bu çekişmeye sebep olan soğuk savaş ile beraber, Rusya gözünü Dünya’dan dışarıya Uzay’a dikmiştir. Bu hedef doğrultusunda dünyaca ünlü kozmonot Yuri Gagarin, 1961 yılında Uzay’a çıkmıştır. Dünya’nın yörüngesinde dolaşan ilk insan olan Yuri Gagarin, böylelikle ülkesi Rusya Federasyonu’nun adını da dünyaya duyurmuştur. Ruslarla sürekli rekabet halinde olan Amerika Birleşik Devletleri, Ay’a yolculuk planını bu merkez üzerinden yürütmüştür ve tarihler 1968 yılını gösterdiğinde Nil Armstrong, Ay’ın yüzeyinde yürürken ”Bu benim için küçük ancak insanlık adına büyük bir adım” cümlesini kurarak dünya tarihine geçmiştir. Nil Armstrong ve ekibi, Cape Canaveral üssünden Uzay’a yolculuklarını gerçekleştirip Ay’a kadar gitmeyi başarmışlardı.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.