Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Gün Geçtikçe Neden Yaşlanırız?

0 579

Canlılığın bir sonucu olarak insanın vücudu gün geçtikçe yaşlanır. Yaşlanmak insanlar için doğal bir sonuçtur. Kimse yaşlanmayı istemez ama aradan geçen yıllar insanı yaşlandırır. Geçen her saniye, dakika, saat, gün insan vücudunu biraz daha yaşlandırır, elimizden gençliğimizi alır. Her insan yaşlanır, bu insan olmanın en doğal sonucudur. Fakat yaşlanmak kişiye göre değişir. İnsanın bulunduğu doğal çevre, yaşadığı yaşam şartları, ailesel özellikler vb. tüm bu özellikler insanların yaşlanması üzerinde etki eder. İnsan ömrü günümüzde ortalama yetmiş beş yıl civarıdır.

8426_cHer canlı doğar, büyür, yaşlanır ve ölür! Bu şüphesiz ki canlılığın bir sonucudur. Yaşlandıkça vücudumuz artık eski işlevlerini yerine getirememeye başlar. Vücut fonksiyonlarını yerine getiremediği için bir başta böbrek ve kalp olmak üzere bir çok sağlık sorunu kendini gösterir. Ne kadar spor yapsak, sağlıklı beslensek, kendimize aşırı iyi baksak bile yaşlılığı asla engelleyemeyiz. Çünkü bu canlılığın doğal bir sonucudur.

Canlılar üzerinde bilim adamları bir çok araştırma yapmışlardır. Bu araştırmalardan bir tanesine göre de doğduğumuz zaman ne zaman öleceğimiz genetik programlamamızla bellidir. Burada anlatılmak istenen vücutta hücreler gün geçtikçe ölür, yeterli sayıda hücre öldükten sonra organlar işlevlerini yerine getirememeye başlarlar ve canlı yaşlanarak bir süre sonra da ölüm gerçekleşir.

Sağlıklı beslenmenin de yaşlanma üzerinde çok büyük etkisi vardır. Beslenmemiz de özellikle doğal besinler tüketmeye önem göstermemiz gerekmektedir. Yapılan bilimsel gözlemlere göre İsimlerini sıklıkla duyduğumuz E ve C vitaminlerin de antioksidan grubunda yer alarak yaşlanmayı çok az da olsa geciktirdiği gözlenmiştir.

İnsan vücudunda hücreler bölünerek yeni hücreler oluşturabilselerdi yaşlanma meydana gelmezdi. Çünkü hücreler sürekli yenilenirdi ve organlar işlevlerini kaybetmezdi. Maalesef vücuttaki hücrelerinin kendisini yenilemesinin de bir sınırı vardır. Bir süre sonra hücreler kendini yenilemeyi bırakırlar, bu da yaşlanmaya neden olur. Sonuna kadar bölünebilen tek hücre kanser hücresidir. Bu da bize gösteriyor ki kanser hücresinin sırrını çözebilirsek bu bizim için yaşlılığın sırrını çözmede de ışık tutabilir.

 

Yazar:Hamza can

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku