Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Manchester Nasıl Bir Şehirdir?

0 852

Manchester, Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere’de bulunan bir şehirdir. İngiltere’nin en eski şehirleri arasında yer alan Manchester, aynı zamanda da Birleşik Krallık’ın en köklü yerleşim yerlerinden biridir. Birleşik Krallık istatistik kurumunun açıkladığı veriler uyarınca; Manchester, Krallık’ın en kalabalık ikinci şehri konumundadır. Burada kurumun aldığı veriler sadece şehir merkezlerini kapsamaktadır. Yani başka bir deyişle şehir merkezleri arasında Manchester, en kalabalık ikinci şehir konumundadır. Şehrin merkezi olarak adlandırılan bölgede yaklaşık olarak 530 bin insan yerleşik olarak ikamet etmektedir. Ayrıca şehrin sınırları dahilinde kabul edilen bölgeler de nazara alındığında nüfus sayısı bir anda 2,6 milyon civarına çıkmaktadır. Bu da şehri son derece önemli bir konuma getirmektedir. Birleşik Krallık topraklarının orta kesimi olarak adlandırılacak bir lokasyonda yer alan Manchester, İngiltere toprakları hesaba katıldığında ülkenin en kuzeyinde bulunan şehirleri arasında yer alır.

KManchester Nasıl Bir Şehirdir?uzey Batı İngiltere olarak adlandırılan bölgede yer alan Manchester, ülkenin en önemli şehirleri arasında kabul edilir. Dünyanın en köklü yerleşim yerleri arasında sayılan Manchester, 2000 yıldan daha derin bir geçmişi de topraklarında barındırır. Bakıldığında şehrin yer aldığı Kuzey Batı İngiltere bölgesinde insan yerleşiminin modern anlamda Hz. İsa dönemine kadar uzandığı tespit edilmiştir. Bu dönemde yeni yeni kurulmaya başlayan Manchester şehri bir köy olarak anılmakta idi. Ancak sahip olduğu stratejik konum sebebiyle her daim ülke ve Krallık için son derece önemli olan Manchester, 1301 yılında köy olmaktan çıkarılmış ve kasaba statüsüne yükseltilmiştir. Uzun yıllar İngiltere ve İskoçya arasında yaşanan çekişmelerde de stratejik bir konumda yer almış olan ve İngiltere için son derece önemli kabul edilen Manchester, yaklaşık 550 yıl boyunca kasaba statüsünde kalmıştır. Bu geçen sürede daha da kıymetlenen Manchester toprakları nihayetinde 1853 yılında kasaba statüsünden şehir statüsüne getirilmiştir.

Resmi olarak 29 Mart 1853 tarihinde şehir statüsü kazanan Manchester, bu tarihle beraber Büyük Britanya’nın en gözde yerleşim yerleri arasında yer almıştır. Halen de gerek İngiltere gerekse de Birleşik Krallık toprakları açısından son derece önemli bir konuma sahip olan Manchester, ülke ekonomisinin en önemli merkezleri arasında sayılmaktadır. Bölge her ne kadar ülke için son derece önemli olsa da burada yaşayan insanların yıllık kazancı Birleşik Krallık ortalamasının altındadır. Ancak refah anlamında Manchester, birçok diğer Birleşik Krallık şehrine nazaran daha iyi konumdadır ki, burada işsizlik yüzde iki civarındadır. Tüm bunların yanı sıra Manchester, ayrıca da çok tarihi bir konuma sahiptir. Şehrin özel hayranları ve turistleri de vardır. Şehir için en önemli marka ve değerler arasında Manchester United gelmektedir. Bu anlamda şehirde yaşayan insanların yüzde otuzdan daha fazlasının Manchester United üyeliği bulunur ve ayrıca bu kişilerin yarısına yakını da sezonluk bilet sahibidir. Başka bir ifadeyle şehir spor anlamında birçok lokasyona örnek teşkil edecek niteliktedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku