Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çiğ Balın Yararları ve Zararları Nelerdir?

0 1.559

Eğer düzenli olarak çiğ bal tüketiyorsanız, çiğ balın olası tehlikelerinin farkında olmalısınız. Bu makalede, ham bal ile ilgili ortaya çıkabilecek sağlık sorunları hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. Daha fazlası için okumaya devam edin.

Ham bal, doğrudan arı kovanından elde edilen doğal bir bal şeklidir. Herhangi bir kimyasal işleme uğramadığı için aynı zamanda balın en saf biçimi olarak kabul edilir. Bal tüm dünyada hem tıbbi hem de mutfak amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bal fruktoz, glikoz ve sakkaroz gibi farklı şeker formları içermektedir ve aynı zamanda anti-bakteriyel özelliklere sahiptir.

Ham Balın Faydaları:

7684_raw-honeyVücuttaki farklı türde enfeksiyonların tedavisinde yardımcı maddeler içerdiği için ham balın vücuda çeşitli yararları bulunmaktadır. Ham bal; mide ile ilişkili mide ülseri, mide enfeksiyonları ve kabızlığı tedavi etmek için kullanılan en iyi bitkisel ilaçların biridir. Diğer bir faydası ise iltihabı tedavi edici etkisidir bu nedenle, ham bal çeşitli anti-inflamatuar losyonlar ve kremlerin önemli bir bileşendir. Ayrıca bazı kişiler balı doğrudan cilt veya yaralar üzerine uygulayıp daha hızlı iyileşme sağlamaktadır. Ancak ham balın farkında olmanız gereken bazı yan etkileri ve tehlikeleri de bulunmaktadır.

Ham Balın Tehlikeleri:

-İlk olarak bilmeniz gereken şey, ham balın herhangi bir pastörizasyon ya da ısıtma işleminden geçmediğidir. Bu nedenle ham balın içinde arı polenlerinden yapılmış parçacıklar ya da partiküller, petek parçaları, kırılmış arı kanadı parçaları ve propolis bulunabilir. Bundan dolayı; ham balda bulunan bu bileşenler, bunları tüketen bazı kişilerde gıda zehirlenmesine neden olabilir.

7684_raw-honey-400x263-İkinci bahsetmemiz gereken ise ham balın aslında çiçeklerden doğrudan alınan nektar olduğudur. Bu sebeple çiçeklere bulaşmış olabilecek çeşitli kimyasallar, yüksek ihtimalle onlardan yapılmış ham balda da bulunabilmektedir. Ham balda bulunan kimyasallar bazı kişilerde allerjiye sebep olabilmektedir bu da ham balın olası diğer bir yan etkisidir.

-Ham bal ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli yan etki ham balın botulizme neden olabilen “Clostridium Botulinum” sporları içermesidir. “Botulizm”, botulinum toksininden kaynaklanan bir hastalıktır. Bu zehirin merkezi sinir sistemi üzerinde de etkisi bulunmaktadır, derhal ve etkili bir şekilde tedavi edilmediği takdirde ölümcül bile olabilmektedir. Ancak ham balın etkisiyle oluşan bu hastalık sadece bebek ve çocuklarda görülmektedir. Daha büyük çocuklar ve yetişkinlerin nadiren bu hastalıktan etkilendiği bulunmuştur. Botulizmin belirtileri arasında halsizlik, kabızlık, iştahsızlık ve sinirlilik sayılabilir. Ağır vakalarda solunum durması meydana gelebilir. Bu durum nedeniyle meydana gelen ölümler çok nadir olmasına rağmen bu risk göz ardı edilemez. Bu nedenle küçük çocuklara ham bal vermekten kaçının.

7684_ariYetişkinler söz konusu olduğunda ham balın herhangi bir yan etkisi pek görülmemektedir. Aksine, bir çok kişi özellikle işlem sırasında balda bulunan bazı temel enzimlerin ortadan kaldırılması nedeniyle bazen ham balı işlenmiş bala tercih etmektedir. Ham balın, işlenmiş baldan daha etkili olduğuna inanılmaktadır. Ancak, 3 yaşın altındaki bebekler veya küçük çocuklara ham bal vermemelidir. İkinci olarak balın kaynağı hakkında dikkatli olmak gereklidir. Bazen arılar insan için toksik olabilen dağ defnesi ve açelya gibi çiçeklerden polen toplamaktadır. Bu nedenle, ham bal satın alırken ve ham bal tüketirken tüm bu faktörlerin göz önüne alınması gerekmektedir.

Sonuç olarak bal sağlık açısından faydalı bir çok madde içerdiğinden düzenli olarak bal tüketmek vücut için oldukça faydalıdır. Ancak ham balın olası yan etkilerinin farkında olmak, küçük çocuklara vermemek ve düzenli olarak ham bal tüketmeden önce doktorunuza bu konuyu danışmanız çok önemlidir. Sağlıkla kalın!

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.