Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Amerikalıların Gözdesi “Austin” Nasıl Bir Şehirdir?

0 2.607

Austin, Kuzey Amerika kıtasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nin Texas eyaleti sınırları dahilinde bulunan dünyaca ünlü bir şehirdir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler şehirleri arasında gösterilen Austin, Texas eyaletine bağlı Travis County’de bulunur. Bölgenin en önemli şehirlerinden biri olan Austin, Amerika Birleşik Devletleri’nin en hızlı büyüyen şehirleri arasında yer alır. İstatistiklere göre şehir Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler 11’inci şehridir ve aynı zamanda da Texas eyaletinin en popüler 4’üncü şehridir. Bir başka veri de Austin şehrinin Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletine bağlı Phoenix şehri sonrasında en hızlı büyüyen şehir olduğunu ortaya koymaktadır. Bu da şehre olan ilginin son derece artmasına sebep olmuştur. Genel olarak doğu şehirlerini tercih eden Türkler de artık vergi avantajlarından faydalanabilmek için Austin gibi şehirlere taşınmaktadırlar. Ancak yine de en kalabalık Türk nüfusu New York eyaleti sınırları dahilinde bulunmaktadır. Austin, her ne kadar Texas gibi yarı çöl olarak adlandırılabilecek bir yerde bulunsa da şehir 10’larca irili ufaklı nehir tarafından doğrudan beslenmektedir. Bunlar arasında Lady Bird Gölü, Barton Springs, Lake Travis, Colorado River, McKinney Falls gibi kaynaklar yer almaktadır.

AAmerikalıların Gözdesi "Austin" Nasıl Bir Şehirdir?ustin, Texas eyaletinin en önemli yerleşim yerlerinden biri kabul edilir ve sınırları dahilinde 2 milyon insana ev sahipliği yapar. Bu sayının yarısına yakın bir kısmı doğrudan Austin şehir merkezi olarak adlandırılan hudutlar dahilinden yaşamlarını sürdürmektedir. Diğer kalan kısım ile çevre ilçelere dağılmış ve Austin şehir merkezi ile etkileşim halinde yaşamlarını idame ettirmektedirler. Konum olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin orta güney olarak adlandırılan bölgeleri arasında bulunan Austin, dünyaca ünlü Meksika Körfezi’ne de oldukça yakın bir konumundadır. Ancak körfezle doğrudan etkileşim halinde olmaması sebebiyle olası kasırga felaketlerinden şimdiye kadar kendini başarılı bir şekilde korumuştur. Bunun haricinde Austin, kasırgalardan etkilenmese de hortum koridoru olarak adlandırılan bir lokasyonda yer almaktadır. Şehir tarih boyunca sayısız hortuma ev sahipliği yapsa da çok ciddi bir hasarla karşılaşmamıştır. Resmi kayıtlara göre 1835 yılında kurulmuş olan Austin şehri 1839 yılında şehir unvanını almıştır.

Şehre adını veren ”Texas’ın Babası” olarak lanse edilen Stephen F. Austin’dir. Amerika Birleşik Devletleri’nin en önde gelen şehirleri arasında gösterilen Austin, ülkenin en iyi vergi oranlarına da sahip olmasıyla son derece ilgi çekicidir. Tabi vergi oranları düşük olsa da gelir oranları da ona göre New York, Kaliforniya gibi bölgelere nazaran daha düşüktür. Austin, özellikle sahip olduğu eğitim kurumları ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Bölgenin en önde gelen eğitim kurumlarından University of Texas, Austin’de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Amazon, Apple, Google, IBM, eBay, Paypal gibi devasa markaların da Austin’de ya merkezleri ya da bölgesel ofisleri bulunmaktadır. Bu da şehrin ekonomisine son derece canlılık katmaktadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku