Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

LOT Polish Airlines Nasıldır?

0 784

Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. ya da kısaca LOT Polish Airlines, Avrupa Birliği’ne 2004 yılında tam üye olan Polonya’nın en büyük ve en popüler havayolu şirketidir. Polonya’nın ulusal bayrak taşıyıcısı ya da başka bir ifadeyle milli havayolu şirketi olan LOT Polish Airlines, aynı zamanda da dünya üzerindeki en eski 10 havayolu şirketinden biridir. LOT Polish Airlines, şirket merkezini Polonya’nın başkenti Varşova’da tutmaktadır. Resmi olarak 1 Ocak 1929 tarihinde kurulmuş olan LOT Polish Airlines, kurulduğu tarih itibariyle dünyanın en köklü havayollarından biridir. Polonya’nın en büyük markaları arasında olan LOT Polish Airlines, Polonya’yı dünya ile bağlayan en büyük araç konumundadır. Polonya’nın başkenti Varşova’da filosu bulunan LOT Polish Airlines, ayrıca da Estonya’nın başkenti Tallinn’i ikinci filo merkezi konumuna getirmiştir. Avrupa’nın en eski şirketleri arasında yer alan LOT Polish Airlines, aynı zamanda da bir havayolu ittifakı olan Star Alliance’a da üyedir. Bu sayede başta Lufthansa ve Türk Hava Yolları gibi önde gelen havayolu şirketleri ile ”Code-Share” uçuş düzenleyen LOT Polish Airlines, dünyanın hemen hemen her noktasına uçuş gerçekleştirebilir konumdadır.

LLOT Polish Airlines Nasıldır?OT Polish Airlines, ticari yolu taşımacılığı yapmasının yanı sıra ayrıca da kargo taşımacılığı da yapmaktadır. Şirket sloganı; ”Ty wyznaczasz kierunek” Türkçe ifadeyle ”Yönünü seçiyorsun” olan LOT Polish Airlines, Doğu Avrupa ülkeleri arasında yer alan havayolu şirketlerinin en zenginlerindendir. Polonya’nın ulusal markası olması sebebiyle Polonya devleti tarafından işletilen LOT Polish Airlines, son zamanlarda zarar etmektedir. Polonya’nın en büyük havayolu olan LOT Polish Airlines, bünyesinde 54 adet ticari yolcu uçağı bulundurmaktadır. Ayrıca LOT Polish Airlines, bunun haricinde 10 adet de sipariş vermiş ve bunların teslimatı için anlaşmaya varmıştır. Filosunda yer alan 54 adet ticari yolcu uçağı ile Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika, Asya ve Okyanusya’da yer alan ülkelerde bulunan tam 83 destinasyona tarifeli sefer düzenleyen LOT Polish Airlines, böylelikle aralarında New York, Newark, Chicago, Tokyo, Pekin, Toronto, Los Angeles ve Seul gibi önde gelen dünya şehirlerine direkt uçabilmektedir.

LOT Polish Airlines, bünyesinde sadece Boeing üretimi ticari jetleri bulundurmaktadır. Bunun haricinde şirket bünyesinde herhangi bir Airbus ürünü bulunmamaktadır. LOT Polish Airlines, denizaşırı uzun menzilli uçuşlarda Boeing 787-8’leri kullanmaktadır. Bunun yanı sıra şirket ayrıca bir başka 787 serisi olan 787-9’lardan da 4 adet sipariş etmiştir. Avrupa’nın en eski havayolları arasında olan LOT Polish Airlines, filosunu büyütmek istese de bu konuda devlet yardımından faydalanmadan bunu gerçekleştirmesi pek mümkün gözükmemektedir. LOT Polish Airlines, ayrıca Türkiye’ye de tarifeli seferler düzenlemektedir. Tarifeli seferler sadece İstanbul Atatürk Havalimanı’na yapılmaktadır. Bu anlamda dileyen yolcular Polonya seyahatlerinde LOT Polish Airlines’ı tercih edebilmekedirler.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku