Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Yöntemleri

0 132

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirme YöntemleriÇocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek oldukça önemli bir konudur. Hemen hemen her anne babada bu konuda bir sürü ilaçlar yiyecekler denemiştir. Çünkü bağışıklık sistemi güçlü olan çocuklar diğerlerine göre çok daha az hasta olurlar.
Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek ise zor olmasa da, öyle hemen olacak kolay bir durumda değildir. Bağışıklık sistemi vücudun direnci, çocuğun yapısı, hatta anne karnındaki beslenme şekline kadar dayanan ve her türlü faaliyetten etkilenen vücut direncidir. Genellikle bebeğin anne karnındayken başlayıp doğumu ile devam eden bu direnç, özellikle anne sütünün alınması ile oldukça güçlenir. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilk olarak yapılacak şey bebeği normal doğumla dünyaya getirmeye gayret etmek. Normal doğumla doğan çocukların diğerlerine nazaran çok daha az hasta oldukları gözlemlenmiştir. Bunun sebebi ise çocuk anne karnındaki gelişimini tamamlayarak tamamen doğal koşullarla dünyaya gelir. Diğerinde ise henüz tamamlanmakta olan gelişim bir yerde durdurularak çocuk tıbbi müdahale ile dünyaya gelir. ayrıca normal doğumda kadının vajinasında ki bir takım sıvılar doğarken bebeğin yüzüne vücuduna temas eder işte bu olay bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ilk adımdır. Bunun seyrinde ise bağışıklık sistemini güçlü tutmak için bebeği emzirmeye devam etmek oldukça önemli. Çünkü anne sütü her bebek için en önemli besin kaynağı, vitamin ve ilaçtır. Dünya sağlık örgütünün en az iki yıl emzirme prosedürü de bunun içindir. Henüz hiç bir mama yada ilacın anne sütündeki vitamin değerlerine eşit olmadığı içindir. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlü tutmak için en önemli ki olay budur. Fakat bunlar dışında da oldukça önemli şeyler vardır. Peki bunlar nedir?

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Yöntemleri-Çocuğa her hasta olduğunda direk olarak ilaç verilmemelidir.Bu bir sonraki hastalığın daha ağır geçmesine neden olur.
– Belirli bir aydan sonra ( 9 ) çocuklara ilikli kemik suları ile çorbalar hazırlanmalıdır.
-Çocuklara çok yönlü beslenme alışkanlığı oturtulmalıdır.( sebzeler, meyveler, et türleri, baklagiller) hepsinden ayrı ayrı yaşına göre almalıdır.
-Çocuklarda d vitamini eksiliği varsa giderilmelidir.
-Çocuklar bol bol temiz havanın olduğu yerlerde dışarı çıkarılmalı ve belirli saatlerde güneş görmeliler.
-Çocuklar oyun park gibi yerlere kontrollü şekillerde götürülmeli ve kum,çamur, su gibi şeylerle oynamalarına izin verilmelidir.
Bütün bunlar bir çok anne babanın aslında korktuğu şeyler olsa da, çocuklar parklara giderek,kirlenerek, ıslanarak, temiz havada koşarak, bazen sırf sevdiği besin olmadığı için aç kalarak ve en önemlisi hastalanarak güçlenecektir. Çünkü vücutları henüz çok küçük olmasına rağmen kocaman bir savaşçı gibidir. En ufak bir hastalıkta ilaç yüklemesi yapılırsa bir sonraki basit hastalıkla mücadele edemez oysaki biraz oluruna bırakılırsa bir sonraki büyük hastalıkta bile bazen ilaç gereksinimi duymazlar. Çocukların vücudu kurulu saat gibidir. Neye alışırsa öyle davranır. O yüzden çocuklarınızı büyütürken sadece ev koşullarını baz alarak değil bütün dünya koşullarını baz alarak büyütün ve alıştırın. Bu başlarda zor olsa da ileride onları bedenen güçlü kılacak en önemli şeydir.

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku