Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Çocuklarda Öğrenme Güçlüğüne Sebep Olan Besinler

0 407

Her aile için çocuğu, son derece önemlidir ve çocukların mutlu huzurlu sağlıklı başarılı bireyler olmaları için aileler üzerine düşeni yapar. Ancak kimi zaman tamamen iyi niyetle ve bilinçsizce yapılan şeylerin çocuğa faydadan çok zararı olduğu görülmektedir.

Bunlardan bir tanesi de beslenmeleridir. Çocukların fiziksel gelişiminde son derece önemli olan beslenmenin son yıllarda kişisel gelişimini de etkilediği, hatta öğrenme düzeyi ile beslenme arasında bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun için çocukların beslenmesine gereken özeni göstermek şarttır.
Eğer çocuklar doğru bir biçimde doğdukları andan itibaren beslenmez ise disleksi gibi öğrenme güçlüğüne sebep olan sorunlar yaşayabilir. Burada yine dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli olan husus çocuğun yaşı ilerledikçe ondan gelen bu tür yiyecek taleplerine gerekçelerin kendisine söylenerek hayır denilmesidir. Çocuğu mutlu etmek zararlı yiyecekler verilmemelidir.

Şeker Oranı Yüksek Besinler

Çocuklarda hem öğrenme güçlüğü yaratan, hem de zihinsel gelişimine olumsuz etki eden yiyeceklerin başında şeker oranı yüksek besinler geliyor ki pasta, şekerleme gibi yiyecekler bu noktada ilk söylenebilecek olan gıdalardır. Hemen her yaşta çocuğun bu besin maddelerinden en az düzeyde yemesi sağlanmalıdır. Dengeli beslenme burada işin püf noktasıdır.

Paketli Gıdalar

Bu tür tamamen paketli doğal olmayan gıdalar da çocuklarda olumsuz bir etki yaratıyor ve Çocuklarda Öğrenme Güçlüğüne Sebep Olan Besinlerzihinsel gelişimlerini olumsuz etkiliyor. Cips tarzı olan yiyecekler bu grupta yer alıyor.

Dondurulmuş Hazır Yiyecekler

Özellikle çalışan kadınlar için büyük bir kolaylık olup açılıp ısıtılarak tüketilen yiyeceklerin doğumdan itibaren çocuklara verilmesi çocuklarda öğrenme güçlüğüne yol açıyor.
Tüm bu besinler ve benzeri olan gıdalar çocuklarda demir eksikliğine neden oluyor bu da doğal olarak öğrenme problemlerine çocuklarda yol açıyor. Bunun için yapılması gereken şeyler var. Bunların en başında üstte de ifade edildiği gibi sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı şart.
Bunun için de çocukların bol bol sebze ve meyveyi iyice yıkandıktan sonra çiğ olarak tüketmeleri şart. Bunun yanında yine günlük süt tüketmeleri bol bol ızgara türünde balık yemeleri ve elbette yine benzer biçimde et tüketmeleri gerekiyor.

Kaynakça:
http://www.hurriyetaile.com/fotogaleri/cocuk/bu-besinler-cocuklarda-ogrenme-guclugunu-tetikliyor-4771?utm_source=eposta&utm_medium=haftalikbulten-281119&utm_campaign=ana_haber

Yazar: Fatma Rana Arıbaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.